Рішення
від 16.01.2025 по справі 527/3370/24
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/3370/24

провадження 2/527/165/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2025 року м.Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Свістєльнік Ю.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бородіної Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 527/3370/24 за позовом ОСОБА_1 , який подано представником позивача ОСОБА_2 до Глобинської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Варивода Вікторія Вікторівна про встановлення факту проживання та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування

В С Т А Н О В И В:

26 листопада 2024 року представник позивача звернулася до Глобинського районного суду Полтавської області з позовом до відповідача про встановлення факту проживання та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.

В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що позивач є рідним сином померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . За життя ОСОБА_3 набув у власність земельну ділянку, площею 3,48 га кадастровий номер 5320684600:00:013:0076. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на земельну ділянку площею 3,48 га кадастровий номер 5320684600:00:013:0076, яка розташована на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області. Окрім позивача, інших спадкоємців немає. Позивач є сином померлого. Останні роки життя так як батько хворів і потребував сторонньої допомоги позивач проживав разом з батьком у його будинку за адресою: АДРЕСА_1 доглядав за ним, забезпечував його лікування, купував ліки та продукти харчування, готував їжу, але був зареєстрований за іншою адресою. 02 жовтня 2024 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Вариводи В.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку, проте 02 жовтня 2024 року отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки з матеріалів спадкової справи вбачається, що позивач не був зареєстрований за однією адресою із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини.

На підставі викладеного представник позивача прохала суд встановити факт постійного проживання позивача, разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, що відкрилася внаслідок його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 та визнати за позивачем право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судове засідання позивач та представник позивача не з`явилися, представник подала до суду клопотання, в якому просила справу розглядати за їх відсутності, позовні вимоги підтримували в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності.

Відповідно до ч. 3ст. 211 ЦПК Україниучасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно Глобинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 30 червня 2023 року, актовий запис № 82 (а.с. 16 зворотна сторона).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , його батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 16).

Відповідно до договору про надання телекомунікаційних послуг доступу до Інтернет «ТК ЛІНК» від 19 листопада 2020 року ОСОБА_1 замовив послуги доступу до Інтернет за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11 зворотна сторона -13).

Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які надали до суду свої письмові пояснення якими підтверджують факт проживання ОСОБА_1 з батьком ОСОБА_3 більше п`яти років до моменту смерті ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. У частині 2 цієї статті передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до статті 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник немає іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Установлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку, їх встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. (статті. 1268, 1269 ЦК України).

Місцем проживання фізичної особи, згідно з частиною першою статті 29 ЦК, є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на викладене, суд зазначає, що відсутність єдиного зареєстрованого місця проживання спадкоємця та спадкодавця не може бути доказом того, що останні не проживали постійно разом на момент смерті спадкодавця, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані заявницею та оцінені судом.

З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку про наявність підстав для встановлення факту постійного спільного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_3 на день його смерті за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації.

Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно.

Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Глобинської райдержадміністрації від 11 травня 2005 року №460 є власником земельної ділянки площею 3,48 га, яка розташована на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 17).

ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Вариводи В.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 3,48 га, кадастровий номер 5320684600:00:013:0076, розташовану на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Постановою від 02 жовтня 2024 року приватний нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальної дії, оскільки з матеріалів спадкової справи вбачається, що спадкоємець ОСОБА_1 не був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини та не звернувся до нотаріуса протягом встановленого законом строку для прийняття спадщини з заявою про прийняття спадщини. Окрім того, спадкоємцем не надано оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку (а.с. 18-19).

З дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи №56/2024 заведеної після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , заяву про прийняття спадщини подав син померлого ОСОБА_1 . Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину, в тому числі пережившої дружини, не має.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч.1ст.1268ЦКУкраїни спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Частиною 5 статті 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Як зазначенов ст.1261ЦК України,у першучергу правона спадкуванняза закономмають дітиспадкодавця,у томучислі зачатіза життяспадкодавця танароджені післяйого смерті,той зподружжя,який йогопережив,та батьки.

Згідно ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Як зазначено в п.1,3 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтею 392ЦК України передбачено право пред`явлення позову про визнання права власності на майно, у разі, якщо це право оспорюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Як зазначено в п.1,3 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Згідност. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідност. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та на підставі прийняття спадщини.

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_1 за життя на передбачених законом підставах набув право власності на земельну ділянку. Позивач є спадкоємцем зазначеного майна за законом.

Таким чином, на підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 3-15, 76, 82, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 , який подано представником позивача ОСОБА_2 до Глобинської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Варивода Вікторія Вікторівна про встановлення факту проживання та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп: НОМЕР_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, що відкрилася внаслідок його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , рнокпп: НОМЕР_3 право власності на земельну ділянку, площею 3,48 га кадастровий номер 5320684600:00:013:0076, розташовану на території Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_3 ).

Представник позивача - ОСОБА_2 (адреса: Полтавська область, м. Кременчук).

Відповідач - Глобинська міська рада Кременчуцького району Полтавської області (місцезнаходження: 39000, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Глобине, вул. Центральна, 285, код ЄДРПОУ: 22547673).

Третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Варивода Вікторія Вікторівна (адреса: 39605, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Троїцька, б. 37 В, прим. 10).

Повний текст рішення виготовлено 21 січня 2025 року.

Суддя Ю. М. Свістєльнік

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124585770
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —527/3370/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні