Справа № 538/109/25
провадження по справі № 2-о/538/12/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2025 року м.Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Кунець М.Г., з участю секретаря судового засідання Дугніст А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лохвиця цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Ломага Антон Альбертович, заінтересована особа: Лохвицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Ломага А.А. звернулись до суду із заявою, в якій просять встановити факт народження: дитини чоловічої статі ОСОБА_3 (в називному відмінку ОСОБА_3 ) , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір`ю якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дитини жіночої статі ОСОБА_4 (в називному відмінку ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір`ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування заявлених вимог вказав, що заявники, громадяни України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зареєстровані та проживають на тимчасово окупованій території України - в Автономній Республіці Крим. Заявники не перебувають у зареєстрованому шлюбі за законами України, але перебувають у фактичних шлюбних відносинах. Разом з тим, 04 вересня 2020 року на тимчасово окупованій території України- в Автономній Республіці Крим, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, про що установою окупованої влади АРК заявникам видане свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , в якому зазначено, що після укладення шлюбу ОСОБА_1 присвоєно прізвище - ОСОБА_5 . Факт народження дітей потребує встановлення в судовому порядку, оскільки вони народилися на тимчасово окупованій території - в Автономній Республіці Крим. Так, ІНФОРМАЦІЯ_5 у медичному закладі м. Сімферополя в Автономній Республіці Крим, Абкерімова (Мамутова за документами окупаційної влади АРК) ОСОБА_6 народила дитину чоловічої статі, зростом 48 см та вагою 2730 г.; ІНФОРМАЦІЯ_6 - у медичному закладі на тимчасово окупованій території України - в м.Сімферополь Автономній Республіці Крим - дитину жіночої статі, зростом 49 см та вагою 2800 г., що підтверджується відповідними медичими документами та свідоцтвами по народження, виданими установами окупаційної влади. Батьком народжених ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 дітей є її чоловік ОСОБА_2 . Враховуючи той факт, що батьки дітей мають різні прізвища, за спільною згодою заявників вирішено присвоїти їх спільним дітям прізвище батька - ОСОБА_5 . Місто Сімферополь АРК, в якому народилися діти заявників входить до складу Автономної Республіки Крим, сухопутна територія якої, відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», з ІНФОРМАЦІЯ_7 є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії Російської Федерації. У зв`язку з чим, виписні епікризи та свідоцтва про народження дітей заявників, видані установами окупаційної влади на тимчасово окупованій території України не відповідають встановленим чинним законодавством України формам та не є підставою для видачі свідоцтв про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за законами України. Тому єдиною можливою підставою для державної реєстрації народження дітей заявників може бути тільки рішення суду про встановлення факту народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .Крім того, рішення суду про встановлення факту народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 необхідне для отримання свідоцтв про народження дітей, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дітей та реалізації в подальшому дітьми всіх належних їм прав та свобод громадян України.
Представник заявників адвокат Ломага А.А. у заяві просить суд розглянути справу без його участі та участі заявників.
Заінтересована особа Лохвицький відділ ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання явку представника не забезпечила, надала клопотання про розгляд справи без участі представника, вимоги заяви підтримують, проти задоволення заяви не заперечують.
За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що згідно копії паспорта громадянина України виданого на ім`я ОСОБА_2 , він народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце народження: с.Урожайне, Сімферопольського району, АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце народження: с.Трудове, Сакського району, АР Крим, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , вказане підтверджується копією паспорта громадянки України виданого останній.
04 вересня 2020 року на тимчасово окупованій території України- в Автономній Республіці Крим, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, про що установою окупованої влади АРК заявникам видане свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , в якому зазначено, що після укладення шлюбу ОСОБА_1 присвоєно прізвище - ОСОБА_5 .
В свідоцтвах про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, їх матір`ю вказана ОСОБА_7 , батьком ОСОБА_2 . Відповідні свідоцтва серії НОМЕР_2 від 12.10.2021 та серії НОМЕР_3 від 10.07.2024, видані відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, який є органом окупаційної влади. Записи виконані російською мовою.
З Виписних епікризів (із акушерського стаціонару) від 03.09.2021 року (дата вказана помилково, малося на увазі 03.10.2021 року, оскільки із змісту вбачається, що 02.10.2021 дитині проводилася вакцинація БЦЖ, а 03.10.2021 неонатальний скринінг) та від 05.07.2024 встановлено, що у ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася дитина чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_6 народилися дитина жіночої статі.
Згідно пункту 7 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно частини першої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 р. № 9. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
Встановлення факту народження дітей заявникам необхідно для отримання свідоцтв про народження встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дітей та реалізації в подальшому дітей всіх належних їм прав та свобод громадянина України.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт виданий органами, передбаченими частиною другою вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі - встановлення факту народження на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тобто, документи видані органами чи установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15 квітня 2016 року №9-1130/0/4-16.
Оцінюючи надані заявником докази суд враховує висновки Європейського суду з прав людини по справам «Кіпр проти Туреччини», «Мозер проти Молдови і Росії» у яких суд застосовуючи «намібійський виняток» зазначав, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території та становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню.
Ті обставини, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Сімферополь, АР Крим та ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Сімферополь, АР Крим і їх матір`ю є ОСОБА_1 , а батьком ОСОБА_2 , підтверджена дослідженими у справі доказами і не заперечується заінтересованою особою. Розумних сумнівів щодо достовірності даної обставини у суду немає.
Відповідно до частини четвертої статті 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 18, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 317, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Ломага Антон Альбертович, заінтересована особа: Лохвицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дітей:
- чоловічої статі ОСОБА_3 (в називному відмінку ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір`ю якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
- жіночої статі ОСОБА_4 (в називному відмінку ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір`ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Суддя Мирослава КУНЕЦЬ
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124586026 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Кунець М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні