Рішення
від 20.01.2025 по справі 905/514/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.01.2025м. ДніпроСправа № 905/514/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (84302, м. Краматорськ Краматорського району Донецької обл., вул. Комерційна, буд. 8; ідентифікаційний код 00131268)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія" (50005, м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл., вул. Тбіліська, буд. 11; ідентифікаційний код 31223849)

про стягнення 30 718 грн. 33 коп.

Без повідомлення (виклику) представників сторін.

ПРОЦЕДУРА:

Позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою (вх.№2697/24 від 28.03.2024) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія" 30 718 грн. 33 коп. - збитків за не здійснення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договорів №122-ДЕМ-ТМЦ від 27.08.2021, №188-ДЕМ-ТМЦ від 27.09.2021, №198-ДЕМ-ТМЦ від 05.10.2021 про закупівлю товару щодо реєстрації податкової накладної, чим завдав збитків позивачу у вигляді права на зменшення податкового зобов`язання.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.04.2024 було відкрито провадження у справі №905/514/24 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві (вх.№3147/24 від 12.04.2024) на позовну заяву вказує, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, а позовна заява не підсудна Господарському суду Донецької області та зазначає наступне: - відповідач не здійснював протиправних дій, а навпаки - вживав усіх заходів з реєстрації податкових накладних; - проте, реєстрацію податкових накладних здійснює не відповідач, а Державна податкова служба України; - господарський суд не наділений повноваженнями щодо самостійного встновлення/невстановлення в діях відповідача дій протиправного характеру стосовно порушення податкового законодавства України; - у даній справі відсутні збитки, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками, а також вина відповідача; - відповідач своєчасно сформував та надав податкові накладні у встановленій формі та порядку податковому органу; - проте, контролюючим органом було відмовлено в реєстрації таких накладних.

Позивач у відповіді на відзив від 29.04.2024 заперечує щодо доводів відповідача та наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що: - спосіб захисту, обраний позивачем є єдиним можливо вірним в даному випадку; - обов`язком платника податку є не тільки внесення податкової накладної в Єдиний реєстр податкових накладних, а саме досягнення кінцевої мети - її реєстрація; - відповідач не досяг кінцевого результату - реєстрації податкової накладної своєї бездіяльності; - саме бездіяльність відповідача, яка виражалась у ненаданні документів для розблокування податкових накладних та порушення ним норм призвело до збитків у позивача; - у зв`язку із бездіяльністю відповідача позивач був позбавлений права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатися правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 30 718 грн. 33 коп.; - отже, у зв`язку із бездіяльністю відповідача щодо ненадання додаткових документів та пояснень для розблокування та реєстрації податкових накладних, позиву було завдано збитки, наслідком чого є подання позову до суду.

Відповідач у письмових поясненнях (вх.№4640/24 від 06.06.2024) зазначає про те, що: - дана справа не підсудна Господарському суду Донецької області; - у справі №916/334/22 позивач також просив стягнути з відповідача завдані збитки із-за вчинення відповідачем податкового правопорушення в частині складання та реєстрації податкової накладної; - за правовою позицією Верховного Суду, висловленій в постанові від 07.06.2023 у справі №916/334/22, порушення умов договору щодо реєстрації податкової накладної може бути підставою для стягнення штрафу, визначеного договором, а не збитків, стягнення яких заявлено у позові; - враховуючи, що договорами не передбачено застосування штрафу за нереєстрацію податкових накладних, заявлені в позові збитки не підлягають стягненню.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 11.06.2024 постановлено направити за підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області (вулиця Володимира Винниченка, 1, місто Дніпро, 49027) матеріали справи №905/514/24 за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія" про стягнення 30 718, 33 грн.

В подальшому Господарським судом Донецької області листом від 05.07.2024 матеріали справи №905/514/24 направлено за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.

Матеріали справи №905/514/24 отримано Господарським судом Дніпропетровської області (вх.№33442/24 від 11.07.2024).

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.07.2024 справу №905/514/24 передано судді Загинайко Т.В.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.07.2024 постановлено прийняти справу №905/514/24, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, до свого провадження, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання доказів сплати збитків, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Справа розглядається відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод протягом розумного строку з урахуванням введення в Україні воєнного стану.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

Як вбачається, між позивачем - Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі", як покупцем, та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія", як постачальником, було укладено договір від 27.08.2021 №122-ДЕМ-ТМЦ про закупівлю товару (надалі - Договір від 27.08.2021) (а.с. 68-78).

Відповідно до пункту 1.1 Договору від 27.08.2021 постачальник зобов`язується поставити покупцю товар, зазначений в специфікації, а покупець - прийняти і оплатити такий товар, код згідно УКТ ЗЕД: вказується постачальником в податкових накладних (далі - товар), 2021-2022, в кількості, комплектності, асортименті та за ціною згідно зі специфікацією.

У Специфікації сторонами узгоджено, зокрема, найменування товару, одиницю виміру, ціну за одиницю (грн. без ПДВ), кількість та загальну суму.

Як вбачається, постачальник зобов`язався поставити покупцю товар в асортименті на загальну суму 46 245 грн. 00 коп.; крім того ПДВ 20% - 9 249 грн. 00 коп.; разом з ПДВ - 55 494 грн. 00 коп.

Пунктом 3.1 Договору від 27.08.2021 визначено, що сума цього договору становить 46 245 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 9 249 грн. 00 коп., разом з ПДВ 55 494 грн. 00 коп.

Згідно з пунктом 3.2 Договору від 27.08.2021 ціна на товар, що поставляється, вказується в специфікації (пункт 1.1 цього договору) та є незмінною протягом строку дії цього договору крім випадків, встановлених діючим законодавством України.

Відповідно до пункту 4.1 Договору від 27.08.2021 розрахунки за ним здійснюються шляхом оплати покупцем поставленого покупцю товару протягом 35-ти календарних днів з дати поставки відповідного товару на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 5 цього договору.

Згідно з пунктом 4.2 Договору від 27.08.2021 на дату виникнення податкових зобов`язань (або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (ПКУ) постачальник складає податкову накладну (ПН), розрахунок коригування до податкової накладної (РК) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої постачальником особи. Реєстрація ПН (РК) здійснюється постачальником протягом 3-х календарних днів з дати виникнення податкових зобов`язань (підстав для їх коригування відповідно до ПКУ). У разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (не проведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання ПН/РК), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ, постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі суми ПДВ у такій ПН/РК протягом 10 календарних днів з дати отримання відповідної претензії покупця. РК, що відповідно до вимог ст.192.1 ПКУ підлягають реєстрації в ЄРПН, надсилаються постачальником покупцю засобами електронного документообігу в системі М.Е.Dос протягом 5 календарних днів від дати настання події для перерахунку суми компенсації, з обов`язковим інформуванням представника покупця, відповідального за реєстрацію РК, шляхом направлення листа на його електронну адресу. Покупець має право застосувати оперативно-господарську санкцію у разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРЇТН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (непроведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п.201.1 ст. 201 ПКУ. Під оперативно-господарською санкцією сторони розуміють право покупця затримати оплату товарів на суму ПДВ у незареєстрованій або складеній із порушенням встановленого порядку заповнення ПН (РК), до моменту надання покупцю належним чином оформленої та зареєстрованої ПН (РК). Покупець повідомляє постачальника про застосування оперативно-господарських санкцій за 5 календарних днів до моменту настання граничного терміну оплати за товари. Сторони погодили, що у разі застосування покупцем оперативно-господарських санкцій, штрафні санкції (неустойки, пені, штрафи, відсотки річних за користування чужими грошовими коштами, індекс інфляції, збитки тощо) за несвоєчасну оплату товару до покупця не застосовуються. У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПКУ постачальник зобов`язаний протягом не більше 3-х робочих днів з дати зупинення реєстрації ПН (РК) повідомити про це покупця шляхом надсилання на електронну адресу представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН від покупця, такої податкової накладної (РК) разом з квитанцією про зупинення реєстрації. Після відновлення можливості реєстрації ПН/РК в ЄРПН постачальник зобов`язаний протягом 3-х робочих днів інформувати про це представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН, шляхом надсилання листа на його електронну адресу, та зареєструвати складену ним ПН/РК в ЄРПН. За умови належного інформування постачальником покупця про зупинення реєстрації ПН (РК) в ЄРПН на підставі п. 201.16 ст.201 ПКУ та належного виконання зобов`язань постачальником щодо подальшої реєстрації ПН(РК) в ЄРПН після відновлення можливості реєстрації згідно п. 201.16 ст. 201 ПКУ, до постачальника з боку покупця не застосовуються штрафні та оперативно-господарські санкції за порушення ним порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК.

Пунктом 5.1 Договору від 27.08.2021 визначено, що товар поставляється в наступному порядку, на вибір покупця: - партіями протягом 10 календарних днів після відправлення письмової заявки покупцем протягом дії Договору. Поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем; - партіями, у визначений покупцем період поставки, що вказується покупцем у письмовій заявці. Заявка на поставку товару відправляється покупцем на адресу постачальника не менше ніж за 10 календарних днів до завершення запланованого періоду поставки, поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем.

Відповідно до підпункту 5.1.1 Договору від 27.08.2021 заявка направляється покупцем електронним листом постачальнику в порядку, визначеному п. 12.8 договору за адресою, вказаною у п. 12.12 та/або у розділі "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін" даного договору.

Згідно з пунктом 5.2 Договору від 27.08.2021 поставка товару буде виконуватися на умовах DDP згідно з Правилами "ІНКОТЕРМС" у редакції 2010 року у місці призначення поставки товару: склад покупця - м. Маріуполь, вул. Першотравнева, 1 та/або м. Краматорськ, вул. Мостова, 40 згідно з заявкою на поставку покупця.

Поставка Товару здійснюється автомобільним транспортом (пункт 5.3 Договору від 27.08.2021).

Цей договір може бути скріплений печатками сторін, вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2022, а в частині виконання зобов`язань - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором, що виникли під час його дії (пункт 11.1 Договору від 27.08.2021).

Крім того, між позивачем - Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі", як покупцем, та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія", як постачальником, було укладено договір від 27.09.2021 №188-ДЕМ-ТМЦ про закупівлю товару (надалі - Договір від 27.09.2021) (а.с. 24-33).

Відповідно до пункту 1.1 Договору від 27.09.2021 постачальник зобов`язується поставити покупцю товар, зазначений в специфікації, а покупець - прийняти і оплатити такий товар, код згідно УКТ ЗЕД: вказується постачальником в податкових накладних (далі - товар), 2021-2022 року виготовлення, в кількості, комплектності, асортименті та за ціною згідно зі специфікацією.

У Специфікації сторонами узгоджено найменування товару, одиницю виміру, ціну за одиницю (грн. без ПДВ) та ціну за одиницю та загальну суму.

Як вбачається, постачальник зобов`язався поставити покупцю товар в асортименті на загальну суму 160 684 грн. 26 коп.; крім того ПДВ 20% - 32 136 грн. 85 коп.; разом з ПДВ - 192 821 грн. 11 коп.

Пунктом 3.1 Договору від 27.09.2021 визначено, що сума цього договору становить 160 684 грн. 26 коп., крім того ПДВ 20% - 32 136 грн. 85 коп. Разом з ПДВ 192 821 грн. 11 коп.

Згідно з пунктом 3.2 Договору від 27.09.2021 ціна на товар, що поставляється, вказується в специфікації (пункт 1.1 цього договору) та є незмінною протягом строку дії цього договору крім випадків, встановлених діючим законодавством України.

Відповідно до пункту 4.1 Договору від 27.09.2021 розрахунки за ним здійснюються шляхом оплати покупцем поставленого покупцю товару протягом 35 календарних днів з дати поставки відповідного товару на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 5 цього договору.

Згідно з пунктом 4.2 Договору від 27.09.2021 на дату виникнення податкових зобов`язань (або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (ПКУ) постачальник складає податкову накладну (ПН), розрахунок коригування до податкової накладної (РК) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої постачальником особи. Реєстрація ПН (РК) здійснюється постачальником протягом 3-х календарних днів з дати виникнення податкових зобов`язань (підстав для їх коригування відповідно до ПКУ). У разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (не проведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання ПН/РК), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ, постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі суми ПДВ у такій ПН/РК протягом 10 календарних днів з дати отримання відповідної претензії покупця. РК, що відповідно до вимог ст.192.1 ПКУ підлягають реєстрації в ЄРПН, надсилаються постачальником покупцю засобами електронного документообігу в системі М.Е.Dос протягом 5 календарних днів від дати настання події для перерахунку суми компенсації, з обов`язковим інформуванням представника покупця, відповідального за реєстрацію РК, шляхом направлення листа на його електронну адресу. Покупець має право застосувати оперативно-господарську санкцію у разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРЇТН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (непроведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п.201.1 ст. 201 ПКУ. Під оперативно-господарською санкцією сторони розуміють право покупця затримати оплату товарів на суму ПДВ у незареєстрованій або складеній із порушенням встановленого порядку заповнення ПН (РК), до моменту надання покупцю належним чином оформленої та зареєстрованої ПН (РК). Покупець повідомляє постачальника про застосування оперативно-господарських санкцій за 5 календарних днів до моменту настання граничного терміну оплати за товари. Сторони погодили, що у разі застосування покупцем оперативно-господарських санкцій, штрафні санкції (неустойки, пені, штрафи, відсотки річних за користування чужими грошовими коштами, індекс інфляції, збитки тощо) за несвоєчасну оплату товару до покупця не застосовуються. У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПКУ постачальник зобов`язаний протягом не більше 3-х робочих днів з дати зупинення реєстрації ПН (РК) повідомити про це покупця шляхом надсилання на електронну адресу представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН від покупця, такої податкової накладної (РК) разом з квитанцією про зупинення реєстрації. Після відновлення можливості реєстрації ПН/РК в ЄРПН постачальник зобов`язаний протягом 3-х робочих днів інформувати про це представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН, шляхом надсилання листа на його електронну адресу, та зареєструвати складену ним ПН/РК в ЄРПН. За умови належного інформування постачальником покупця про зупинення реєстрації ПН (РК) в ЄРПН на підставі п. 201.16 ст.201 ПКУ та належного виконання зобов`язань постачальником щодо подальшої реєстрації ПН(РК) в ЄРПН після відновлення можливості реєстрації згідно п. 201.16 ст. 201 ПКУ, до постачальника з боку покупця не застосовуються штрафні та оперативно-господарські санкції за порушення ним порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК.

Пунктом 5.1 Договору від 27.09.2021 визначено, що товар поставляється в наступному порядку, на вибір покупця: - партіями протягом 30 календарних днів після відправлення письмової заявки покупцем протягом дії Договору. Поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем; - партіями, у визначений покупцем період поставки, що вказується покупцем у письмовій заявці. Заявка на поставку товару відправляється покупцем на адресу постачальника не менше ніж за 30 календарних днів до завершення запланованого періоду поставки, поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем.

Відповідно до підпункту 5.1.1 Договору від 27.09.2021 заявка направляється покупцем електронним листом постачальнику в порядку, визначеному п. 12.8 договору за адресою, вказаною у п. 12.12 та/або у розділі "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін" даного договору.

Згідно з пунктом 5.2 Договору від 27.09.2021 поставка товару буде виконуватися на умовах DDP згідно з Правилами "ІНКОТЕРМС" у редакції 2010 року у місці призначення поставки товару: склад покупця - м. Маріуполь, вул. Першотравнева, 1 та/або м. Краматорськ, вул. Мостова, 40 згідно з заявкою на поставку покупця.

Поставка Товару здійснюється автомобільним транспортом (пункт 5.3 Договору від 27.09.2021).

Цей договір може бути скріплений печатками сторін, вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2022, а в частині виконання зобов`язань - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором, що виникли під час його дії (пункт 11.1 Договору від 27.09.2021).

Також, між позивачем - Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі", як покупцем та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія", як постачальником було укладено договір від 05.10.2021 №198-ДЕМ-ТМЦ про закупівлю товару (надалі - Договір від 05.10.2021) (а.с. 51-61).

Відповідно до пункту 1.1 Договору від 05.10.2021 постачальник зобов`язується поставити покупцю товар, зазначений в специфікації, а покупець - прийняти і оплатити такий товар, код згідно УКТ ЗЕД: вказується постачальником в податкових накладних (далі - товар), 2021-2022, в кількості, комплектності, асортименті та за ціною згідно зі специфікацією.

У Специфікації сторонами узгоджено найменування товару, одиницю виміру, ціну за одиницю (грн. без ПДВ) та ціну за одиницю та загальну суму. Так, постачальник зобов`язався поставити покупцю товар в асортименті на загальну суму 286 840 грн. 00 коп.; крім того ПДВ 20% - 57 368 грн. 00 коп.; разом з ПДВ - 344 208 грн. 00 коп.

Пунктом 3.1 Договору від 05.10.2021 визначено, що сума цього договору становить 286 840 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 57 368 грн. 00 коп.; разом з ПДВ 344 208 грн. 00 коп.

Згідно з пунктом 3.2 Договору від 05.10.2021 ціна на товар, що поставляється, вказується в специфікації (пункт 1.1 цього договору) та є незмінною протягом строку дії цього договору, крім випадків, встановлених діючим законодавством України.

Відповідно до пункту 4.1 Договору від 05.10.2021 розрахунки за ним здійснюються шляхом оплати покупцем поставленого покупцю товару протягом 35-ти календарних днів з дати поставки відповідного товару на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 5 цього договору.

Згідно з пунктом 4.2 Договору від 05.10.2021 на дату виникнення податкових зобов`язань (або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (ПКУ) постачальник складає податкову накладну (ПН), розрахунок коригування до податкової накладної (РК) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої постачальником особи. Реєстрація ПН (РК) здійснюється постачальником протягом 3-х календарних днів з дати виникнення податкових зобов`язань (підстав для їх коригування відповідно до ПКУ). У разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (не проведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання ПН/РК), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ, постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі суми ПДВ у такій ПН/РК протягом 10 календарних днів з дати отримання відповідної претензії покупця. РК, що відповідно до вимог ст.192.1 ПКУ підлягають реєстрації в ЄРПН, надсилаються постачальником покупцю засобами електронного документообігу в системі М.Е.Dос протягом 5 календарних днів від дати настання події для перерахунку суми компенсації, з обов`язковим інформуванням представника покупця, відповідального за реєстрацію РК, шляхом направлення листа на його електронну адресу. Покупець має право застосувати оперативно-господарську санкцію у разі порушення постачальником порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРЇТН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК (непроведення реєстрації в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати складання), а також у разі допущення ним помилок у заповненні обов`язкових реквізитів в ПН/РК, визначених п.201.1 ст. 201 ПКУ. Під оперативно-господарською санкцією сторони розуміють право покупця затримати оплату товарів на суму ПДВ у незареєстрованій або складеній із порушенням встановленого порядку заповнення ПН (РК), до моменту надання покупцю належним чином оформленої та зареєстрованої ПН (РК). Покупець повідомляє постачальника про застосування оперативно-господарських санкцій за 5 календарних днів до моменту настання граничного терміну оплати за товари. Сторони погодили, що у разі застосування покупцем оперативно-господарських санкцій, штрафні санкції (неустойки, пені, штрафи, відсотки річних за користування чужими грошовими коштами, індекс інфляції, збитки тощо) за несвоєчасну оплату товару до покупця не застосовуються. У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПКУ постачальник зобов`язаний протягом не більше 3-х робочих днів з дати зупинення реєстрації ПН (РК) повідомити про це покупця шляхом надсилання на електронну адресу представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН від покупця, такої податкової накладної (РК) разом з квитанцією про зупинення реєстрації. Після відновлення можливості реєстрації ПН/РК в ЄРПН постачальник зобов`язаний протягом 3-х робочих днів інформувати про це представника покупця, відповідального за прийняття (реєстрацію) ПН (РК) в ЄРПН, шляхом надсилання листа на його електронну адресу, та зареєструвати складену ним ПН/РК в ЄРПН. За умови належного інформування постачальником покупця про зупинення реєстрації ПН (РК) в ЄРПН на підставі п. 201.16 ст.201 ПКУ та належного виконання зобов`язань постачальником щодо подальшої реєстрації ПН(РК) в ЄРПН після відновлення можливості реєстрації згідно п. 201.16 ст. 201 ПКУ, до постачальника з боку покупця не застосовуються штрафні та оперативно-господарські санкції за порушення ним порядку складання та/або порядку реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відмови постачальника від реєстрації ПН/РК.

Пунктом 5.1 Договору від 05.10.2021 визначено, що товар поставляється в наступному порядку, на вибір покупця: - партіями протягом 15 календарних днів після відправлення письмової заявки покупцем протягом дії Договору. Поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем; - партіями, у визначений покупцем період поставки, що вказується покупцем у письмовій заявці. Заявка на поставку товару відправляється покупцем на адресу постачальника не менше ніж за 30 календарних днів до завершення запланованого періоду поставки, поставка товару на склад покупця здійснюється з обов`язковим попереднім узгодженням дня, товару, що поставляється, з покупцем.

Відповідно до підпункту 5.1.1 Договору від 05.10.2021 заявка направляється покупцем електронним листом постачальнику в порядку, визначеному пунктом 12.8 договору за адресою, вказаною у пункті 12.12 та/або у розділі "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін" даного договору.

Згідно з пунктом 5.2 Договору від 05.10.2021 поставка товару буде виконуватися на умовах DDP згідно з Правилами "ІНКОТЕРМС" у редакції 2010 року у місці призначення поставки товару: склад покупця - м. Маріуполь, вул. Першотравнева, 1 та/або м. Краматорськ, вул. Мостова, 40 згідно з заявкою на поставку покупця.

Поставка Товару здійснюється автомобільним транспортом (пункт 5.3 Договору від 05.10.2021).

Цей договір може бути скріплений печатками сторін, вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2022, а в частині виконання зобов`язань - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором, що виникли під час його дії (пункт 11.1 Договору від 05.10.2021).

Крім того, в матеріалах справи міститься договір доручення від 10.09.2019 №4526-ДОЄ, укладений між позивачем - Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі", як довірителем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Високовольтні мережі", як повіреним (надалі - Договір доручення) (а.с.17, 19, 20-21, 35, 63-67), за яким повірений приймає на себе обов`язок здійснювати від імені та за рахунок довірителя наступні юридично значимі дії, пов`язані з оплатою операційних витрат довірителя: здійснювати оплату витрат довірителя за договорами про нестандартне приєднання електроустановок до електричних мереж; здійснювати оплату витрат довірителя за договорами про стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж потужністю до 160 кВт; здійснювати оплату витрат довірителя за договорами на придбання електричних мереж та електрообладнання (згідно з технічними умовами на приєднання об`єктів до електричних мереж); здійснювати оплату витрат довірителя за договорами про реалізацію або придбання товарів, робіт та послуг; здійснювати оплату інших операційних витрат згідно з відповідними заявками-дорученнями довірителя.

Позивачем надано довідку з переліком операцій на загальну суму 184 309 грн. 96 коп., в тому числі ПДВ 20% 30 718 грн. 33 коп., за якими відповідачем не проведено реєстрацію податкових накладних (а.с. 18), а також роздруківку відомостей щодо вказаних операцій з електронного кабінету платника податків АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з зазначенням дат складання, номерів податкових накладних, обсягів операцій, сум ПДВ та статусу податкових накладних з зазначенням "Реєстрацію зупинено" (а.с. 48).

Також в матеріалах справи містяться копії платіжних інструкцій, з яких вбачається, що повіреним за вказаними вище договорами та виставленими рахунками сплачено на користь відповідача 184 309 грн. 96 коп., в тому числі ПДВ (20%) 30 718 грн. 33 коп., а саме:

- від 30.12.2021 №2357050 на суму 201 грн. 12 коп., в тому числі ПДВ 33 грн. 52 коп. (а.с. 44);

- від 30.12.2021 №2357051 на суму 6 941 грн. 26 коп., в тому числі ПДВ 1 156 грн. 88 коп. (а.с. 38);

- від 30.12.2021 №2357052 на суму 1 944 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 324 грн. 00 коп. (а.с. 39);

- від 30.12.2021 №2357053 на суму 25 931 грн. 34 коп., в тому числі ПДВ 4 321 грн. 89 коп. (а.с. 36 зворотна сторона);

- від 30.12.2021 №2357054 на суму 32 568 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 5 428,00 грн. (а.с. 36 зворотна сторона);

- від 30.12.2021 №2357055 на суму 22 656 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 3 776 грн. 00 коп. (а.с. 37);

- від 13.01.2022 №23777235 на суму 1 079 грн. 52 коп., в тому числі ПДВ 179 грн. 92 коп. (а.с. 42);

- від 13.01.2022 №2377236 на суму 162 грн. 18 коп., у тому числі ПДВ 27 грн. 03 коп. (а.с. 44);

- від 13.01.2022 №2377237 на суму 1 311 грн. 60 коп., в тому числі ПДВ 218 грн. 60 коп. (а.с. 41 зворотна сторона);

- від 13.01.2022 №2377238 на суму 720 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 120 грн. 00 коп. (а.с. 42);

- від 13.01.2022 №2377239 на суму 3 060 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 510 грн. 00 коп. (а.с. 38 зворотна сторона);

- від 13.01.2022 №2377240 на суму 9 грн. 54 коп., в тому числі ПДВ 1 грн. 59 коп. (а.с. 45);

- від 13.01.2022 №2377241 на суму 3 043 грн. 20 коп., в тому числі ПДВ 507 грн. 20 коп. (а.с. 38 зворотна сторона);

- від 28.12.2022 №2785728 на суму 12 204 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 2 034 грн. 00 коп. (а.с.37);

- від 28.12.2022 №2785729 на суму 5 232 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 872 грн. 00 коп. (а.с. 38);

- від 28.12.2022 №2785730 на суму 72 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 12 грн. 00 коп. (а.с. 45);

- від 28.12.2022 №2785731 на суму 1 572 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 262 грн. 00 коп. (а.с. 40);

- від 28.12.2022 №2785732 на суму 1 200 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 200 грн. 00 коп. (а.с. 41 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2979821 на суму 1 440 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 240 грн. 00 коп. (а.с. 41);

- від 30.05.2023 №2979822 на суму 11 314 грн. 80 коп., в тому числі ПДВ 1 885 грн. 80 коп. (а.с. 37 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2979823 на суму 643 грн. 68 коп., в тому числі ПДВ 107 грн. 28 коп. (а.с. 43);

- від 30.05.2023 №2979824 на суму 1 563 грн. 84 коп., в тому числі ПДВ 260 грн. 64 коп. (а.с. 40 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2981489 на суму 1 710 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 285 грн. 00 коп. (а.с. 39 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2981490 на суму 657 грн. 60 коп., в тому числі ПДВ 109 грн. 60 коп. (а.с. 42 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2981491 на суму 81 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 13 грн. 50 коп. (а.с. 44 зворотна сторона);

- від 30.05.2023 №2981492 на суму 300 грн. 24 коп., в тому числі ПДВ 50 грн. 04 коп. (а.с. 43 зворотна сторона);

- від 29.06.2023 №3020166 на суму 46 691 грн. 04 коп., в тому числі ПДВ 7 781 грн. 84 коп. (а.с. 36).

В матеріалах справи міститься вимога позивача від 09.08.2023 №29/11433-вих, якою останній вимагає від відповідача протягом 7-ми календарних днів з дати отримання вказаною вимоги, зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові (а.с. 22-23).

Відповідач у відповіді на вимогу від 10.08.2023 №10/08 зазначає, що, дійсно згідно з укладеними Договорами відповідачем було поставлено позивачу товар на суму 184 309 грн. 96 коп., в свою чергу, позивачем було проведено сплату за поставлений товар на суму 184 309 грн. 96 коп.; дійсно, податкові накладні не було зареєстровано, але не в результаті бездіяльності продавця, а внаслідок протиправних дій (бездіяльності) третьої особи - ГУ ДПС у Дніпровській області (а.с. 46-47).

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було складено податкові накладні та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних; контролюючим органом податкові накладні було прийнято, проте реєстрацію зупинено, що підтверджується наданими відповідачем квитанціями, копії яких містять в матеріалах справи, а саме:

- податкова накладна від 24.11.2021 №55 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 24.11.2021 №55 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 06.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9367961098) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 107);

- податкова накладна від 24.11.2021 №56 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 24.11.2021 №56 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 06.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9367914765) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 109);

- податкова накладна від 24.11.2021 №57 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 24.11.2021 №57 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 06.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9368044859) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 110);

- податкова накладна від 24.11.2021 №58 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 24.11.2021 №57 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 06.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9367972668) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 111);

- податкова накладна від 24.11.2021 №59 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 24.11.2021 №57 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 06.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9367960698) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 112);

- податкова накладна від 10.12.2021 №18 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №18 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9399039152) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 90);

- податкова накладна від 10.12.2021 №19 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №19 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9398989011) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 91);

- податкова накладна від 10.12.2021 №20 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №20 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9399029527) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 92);

- податкова накладна від 10.12.2021 №21 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №21 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9399039962) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 93);

- податкова накладна від 10.12.2021 №22 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №22 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9398992604) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 94);

- податкова накладна від 10.12.2021 №23 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.12.2021 №23 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 30.12.2021 (реєстраційний номер документа: 9398985972) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 96);

- податкова накладна від 09.02.2022 №22 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 02.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №22 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 05.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173038013) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 95);

- податкова накладна від 09.02.2022 №23 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №23 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173865428) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 97);

- податкова накладна від 09.02.2022 №24 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №24 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173869784) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 98);

- податкова накладна від 09.02.2022 №25 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №25 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173867229) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 99);

- податкова накладна від 09.02.2022 №26 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №26 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173824256) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 100);

- податкова накладна від 09.02.2022 №28 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 09.02.2022 №28 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173871989) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 101);

- податкова накладна від 10.02.2022 №38 була виписана відповідачем 10.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 10.02.2022 №38 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173827340) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 102);

- податкова накладна від 15.02.2022 №45 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 15.02.2022 №45 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173861160) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 103);

- податкова накладна від 15.02.2022 №46 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 15.02.2022 №46 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173879268) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 104);

- податкова накладна від 15.02.2022 №47 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 15.02.2022 №47 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173853108) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 105);

- податкова накладна від 16.02.2022 №48 була виписана відповідачем 16.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 16.02.2022 №48 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173876506) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 106);

- податкова накладна від 21.02.2022 №59 була виписана відповідачем 21.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 21.02.2022 №59 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173859624) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 113);

- податкова накладна від 21.02.2022 №60 була виписана відповідачем 21.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної від 21.02.2022 №60 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а зі змісту квитанції від 07.09.2022 (реєстраційний номер документа: 9173873343) вбачається, що відповідачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 114);

Суд зауважує, що квитанцію щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 09.02.2022 №27 відповідачем до відзиву на позовну заяву не додано, проте, з інформації, яка міститься Роздруківці відомостей з електронного кабінету платника податків - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" вбачається, що вказана податкова накладна була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022. В подальшому, податковим органом реєстрацію податкової накладної зупинено (а.с. 48).

Позивач зазначає, що загалом за трьома вказаними вище договорами та виставленими рахунками позивач сплатив відповідачу 184 309 грн. 96 коп., в тому числі ПДВ (20%) - 30 718 грн. 33 коп., однак складені податкові накладні не були зареєстровані відповідачем, що призвело до порушення прав позивача; відповідач проти цього заперечує та зазначає, що своєчасно сформував та надав податкові накладні у встановленій формі та порядку податковому органу, але контролюючим органом було зупинено реєстрацію податкових накладних, що і стало причиною виникнення спору та звернення позивача з позовом до суду.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

За приписами статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів судом є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Статтею 224 Господарського кодексу України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно з пунктом 1 статті 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Тобто, збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником.

Підставою для відшкодування збитків відповідно до пункту 1 статті 611 Цивільного кодексу та статті 224 Господарського кодексу України є порушення зобов`язання.

Для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.

Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи (така поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці - діях або бездіяльності). Під збитками розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага тощо. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяними збитками виражається в тому, що протиправні дії заподіювача є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки. Вина заподіювача збитків є суб`єктивним елементом відповідальності і полягає в психічному ставленні особи до вчинення нею протиправного діяння і проявляється у вигляді умислу або необережності.

Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою і збитками є обов`язковою умовою відповідальності. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною збитків, коли вона прямо (безпосередньо) пов`язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв`язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку, і, відповідно, за межами юридично значимого зв`язку.

Отже, з урахуванням предмета позову для висновку щодо збитків предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з наявністю в діях/бездіяльності відповідача повного складу господарського правопорушення, а саме: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає (пункт 14 постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2018 у справі № 917/877/17).

Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.

Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17.

При цьому, саме на позивача покладається обов`язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяними збитками.

Тобто, твердження позивача щодо наявності підстав для стягнення збитків, зокрема в контексті наявності збитків та їх розміру, протиправності поведінки заподіювача збитків та існування причинного зв`язку такої поведінки із заподіяними збитками, ураховуючи принципи змагальності, диспозитивності, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, підлягає доведенню саме позивачем.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ставки податку з ПДВ встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 20 відсотків; б) 0 відсотків; в) 7 відсотків по визначеним цим пунктом операціях.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних пр)авовідносин встановлено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (абзац 1 пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).

За змістом пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Отже, за результатом оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податку - видаткової накладної податкова накладна мала бути зареєстрована відповідачем, зокрема:

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №531 на суму 22 656 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 3 776 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №532 на суму 32 568 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 5 428 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №533 на суму 6 941 грн. 26 коп. податкова накладна (ПДВ 1 156 грн. 88 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №534 на суму 201 грн. 12 коп. податкова накладна (ПДВ 33 грн. 52 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №534 на суму 25 931 грн. 34 коп. податкова накладна (ПДВ 4 321 грн. 89 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 24.11.2021 №535 на суму 1 944 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 324 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №552 на суму 162 грн. 18 коп. податкова накладна (ПДВ 27 грн. 03 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №553 на суму 9 грн. 54 коп. податкова накладна (ПДВ 1 грн. 59 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №554 на суму 720 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 120 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №555 на суму 3 060 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 510 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №556 на суму 1 079 грн. 52 коп. податкова накладна (ПДВ 179 грн. 92 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №556 на суму 3 043 грн. 20 коп. податкова накладна (ПДВ 507 грн. 20 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 10.12.2021 №557 на суму 1 311 грн. 60 коп. податкова накладна (ПДВ 218 грн. 60 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 31.12.2021 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №34 на суму 1 200 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 200 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №35 на суму 72 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 12 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем у строк до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №36 на суму 46 691 грн. 04 коп. податкова накладна (ПДВ 7 781 грн. 84 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №37 на суму 12 204 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 2 034 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №38 на суму 1 572 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 262 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №39 на суму 11 314 грн. 80 коп. податкова накладна (ПДВ 1 885 грн. 80 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 09.02.2022 №40 на суму 5 232 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 872 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 10.02.2021 №56 на суму 1 440 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 240 грн. 00 коп.) податкова накладна мала бути зареєстрована до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 15.02.2022 №57 на суму 657 грн. 60 коп. податкова накладна (ПДВ 109 грн. 60 коп.) мала бут зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 15.02.2022 №58 на суму 81 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 13 грн. 50 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 15.02.2022 №59 на суму 643 грн. 68 коп. податкова накладна (ПДВ 107 грн. 28 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 28.02.2022 включно;

- за видатковою накладною від 16.02.2022 №60 на суму 1 710 грн. 00 коп. податкова накладна (ПДВ 285 грн. 00 коп.) мала бути зареєстрована відповідачем до 15.03.2022 включно;

- за видатковою накладною від 21.02.2022 №72 на суму 1 563 грн. 84 коп. податкова накладна (ПДВ 260 грн. 64 коп.) мала бути зареєстрована до 25.03.2022 включно;

- за видатковою накладною від 21.02.2022 №73 на суму 300 грн. 24 коп. податкова накладна (ПДВ 50 грн. 04 коп.) мала бути зареєстрована до 15.03.2022 включно.

Суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем зазначені вище видаткові накладні не надано, проте у додатку №1 (а.с.18) позивачем наведено перелік видаткових накладних за якими відповідач мав зареєструвати податкові накладні.

При цьому, відповідачем твердження позивача щодо видаткових накладних (дата, номер, суми) не спростовано та не заперечується.

Крім того, в матеріалах справи міститься роздруківка відомостей з електронного кабінету платника податків Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", в якій зазначено, зокрема, обсяг операцій, суму ПДВ за видатковими накладними, дату складання податкової накладної (а.с.48).

Враховуючи викладене, суд вважає, що матеріалами справи підтверджено обсяги операцій, суми ПДВ, дати операцій.

Як вбачається з матеріалів справи, частину податкових накладних було подано відповідачем на реєстрацію своєчасно, а саме:

- податкова накладна від 24.11.2021 №55 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021;

- податкова накладна від 24.11.2021 №56 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021;

- податкова накладна від 24.11.2021 №57 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021;

- податкова накладна від 24.11.2021 №58 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021;

- податкова накладна від 24.11.2021 №59 була виписана відповідачем 24.11.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №18 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №19 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №20 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №21 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №22 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021;

- податкова накладна від 10.12.2021 №23 була виписана відповідачем 10.12.2021 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 29.12.2021,

тоді як іншу частину податкових накладних відповідачем було подано на реєстрацію з порушенням строку, встановленого статтею 201.10 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), зокрема:

- податкова накладна від 09.02.2022 №22 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 02.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №23 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №24 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №25 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №26 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №28 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 10.02.2022 №38 була виписана відповідачем 10.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 15.02.2022 №45 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 15.02.2022 №46 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 15.02.2022 №47 була виписана відповідачем 15.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 16.02.2022 №48 була виписана відповідачем 16.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 21.02.2022 №59 була виписана відповідачем 21.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 21.02.2022 №60 була виписана відповідачем 21.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022;

- податкова накладна від 09.02.2022 №27 була виписана відповідачем 09.02.2022 та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 05.09.2022.

При цьому, як зазначають позивач та відповідач, а також вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкових накладних була зупинена.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного вище Порядку №1246 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

За умовами пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Приписами пункту 26 Порядку № 1165 встановлено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

Порядок №520 визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Пунктом 10 Порядку №520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як було вказано вище, податкові накладні відповідач подав на реєстрацію, при цьому, в подальшому реєстрація податкових накладних була зупинена.

В той же час, приписами пункту 6 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Обов`язок платника податків щодо подання указаних пояснень відсутній.

Згідно зі статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Слід відзначити, що матеріали справи не містять доказів прийняття органом ДПС (комісією регіонального рівня) до цього часу рішення після зупинення реєстрації спірних податкових накладних, а саме реєстрація чи відмова у реєстрації податкових накладних.

Отже, слід дійти висновку, що на цей час спірні податкові накладні фактично мають статус зупинених, процедура їх реєстрації в ЄРПН не завершена.

Стосовно можливості завершити процедуру реєстрації спірних податкових накладних у межах законодавчо визначеного строку й сформувати позивачу податковий кредит у зменшення своїх податкових зобов`язань слід враховувати наступне.

Відповідно до пункту 14.1.181 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу. За змістом підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

За змістом абзаців першого, третього п`ятого пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (в редакції діючій до 31.12.2021) не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

У зв`язку з набранням з 01.01.2022 чинності Законом України від 30.11.2021 № 1914-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" (надалі Закон №1914-ІХ) змінилася редакція абзаців четвертого шостого пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, згідно з якими термін, протягом якого покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ, не віднесені до податкового кредиту у звітному періоді, в якому виникло право на включення таких сум до податкового кредиту, зменшено з 1095 календарних днів до 365 календарних днів з дати складання податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому Законом №1914-ІХ пункт 198.6 статті 198 Податкового кодексу України доповнено новим абзацом, згідно з яким у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В той же час відповідно до пункту 80 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та які до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" протягом 1095 календарних днів з дати їх складення не були включені до податкового кредиту, включаються до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати набрання чинності зазначеним Законом, але не пізніше 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

У разі зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зазначених в абзаці першому цього пункту, в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строку 365 календарних днів зупиняється на період зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зважаючи на ту обставину, що реєстрація спірних податкових накладних поданих на реєстрацію фактично була зупинена, а процедура реєстрації вказаних податкових накладних не завершена (відмова у реєстрації податкових накладних у встановленому законом порядку відсутня). При цьому, перебіг строку 365 календарних днів також зупинявся.

У даному випадку позивач доводить наявність підстав для стягнення збитків у розмірі 30 718 грн. 33 коп. посиланням на обставини вчинення відповідачем порушення господарського зобов`язання, встановленого податковим законодавством, яке полягає у порушенні норм податкового законодавства при здійсненні реєстрації податкових накладних з ПДВ у ЄРПН, зокрема порушенні Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (порушення приписів пунктів 201-1, 201-7 статті 201 Податкового кодексу України).

Крім того, у договорах, укладених між сторонами, також закріплено обов`язок відповідача зареєструвати податкові накладні у ЄРПН у відповідності до норм Податкового кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем у період з 24.11.2021 по 21.02.2022 включно було поставлено позивачу товар на загальну суму 184 309 грн. 96 коп., у тому числі ПДВ 30 718 грн. 33 коп. Отже, у відповідності до вищевказаних положень Податкового кодексу України, відповідач був зобов`язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкові накладні датою відвантаження товару або датою зарахування коштів від покупця, як оплата товарів, що підлягали постачанню (у разі здійснення попередньої оплати за товар).

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг.

На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (абз. 1 пункт 201.1. статті 201 Податкового кодексу України).

Доказів на підтвердження реєстрації відповідачем податкових накладних в ЄРПН щодо поставки товару на загальну суму 184 309 грн. 96 коп. (ПДВ 30 718 грн. 33 коп.) матеріали справи не містять, відповідачем не надано.

На підставі викладеного господарський суд погоджується з доводами позивача, що відповідач не виконав (не надав доказів виконання) вимоги статті 201 Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних, у зв`язку з цим позивач позбавлений можливості включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 30 718 грн. 33 коп.

При цьому, хоча обов`язок виконавця послуги зареєструвати податкову накладну є обов`язком платника податку в публічно-правових відносинах, а не обов`язком перед покупцем послуги, невиконання такого обов`язку фактично завдало збитків (постанова Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі №908/1568/18).

Відтак, має місце прямий причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення суми ПДВ до податкового кредиту позивачем та, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи. Отже, наявні усі елементи складу господарського правопорушення.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 10.01.2022 у справі №910/3338/21.

Згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2018 у справі №917/877/17, при порушенні контрагентом (продавцем) за договором обов`язку щодо складення та реєстрації податкових накладних належним способом захисту для заявника (покупця) може бути звернення до суду з позовом про відшкодування завданих збитків.

У пункті 15 цієї ж постанови Верховний Суд зазначив: "Таким чином, Відповідач з порушенням вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України не зареєстрував податкові накладні, у зв`язку з чим Позивач був позбавлений права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 1 541 930,45 грн. З огляду на викладене у цьому випадку є прямий причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю Відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту Позивача, а також, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи. Отже, наявні усі елементи складу господарського правопорушення".

Аналогічні за змістом висновки наведені у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.06.2023 у справі № 916/334/22:

"п. 5.27. Верховний Суд не погоджується із доводами колегії суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладені в ухвалі від 11.01.2023 у цій справі, про необхідність відступу від висновків, що містяться у постанові Верховного Суду від 19.01.2022 у справі №910/20686/20 про те, що факт вчинення відповідачем податкового правопорушення може бути підтверджений лише чинними матеріалами податкової перевірки (актом або рішенням) відповідного контролюючого органу, наділеного повноваженнями здійснювати перевірку дотримання податкового законодавства.

У постановах Верховного Суду, на які послалася колегія суддів в ухвалі від 11.01.2023 (від 03.12.2018 у справі №908/76/18, від 10.01.2022 у справі №910/3338/21), а також у постановах Верховного Суду, які були ухвалені після передачі цієї справи на розгляд палати (від 31.01.2023 у справі №904/72/22, від 19.04.2023 у справі №906/824/21), висновок про наявність підстав та умов для стягнення збитків був зроблений через те, що судами був встановлений факт порушення відповідачем господарського зобов`язання, передбаченого договором (відсутність реєстрації в ЄРПН податкової накладної на суму ПДВ, передбачену договором). Цей висновок був зроблений за умов очевидності факту податкового порушення (не реєстрації податкової накладної чи відмови податкового органу у такій у реєстрації).

Отже, факт відсутності реєстрації податкових накладних у ЄРПН через нездійснення контрагентом за договором відповідних дій або через відмову податкового органу у їх реєстрації є достатнім доказом протиправної поведінки відповідача, порушення ним господарського зобов`язання - наданої ним гарантії того, що контрагент за договором матиме право на користування податковим кредитом у розмірі суми ПДВ, який визначено договором у складі ціни".

При цьому господарський суд враховує, що приписами статті 198 Податкового кодексу України (в редакції станом на дати поставок) передбачене право у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (в редакціях, чинних на час здійснення операцій з поставки товару) позивач мав би можливість використати податковий кредит для зменшення податкового зобов`язання:

- за операціями з поставки товару, що відбулися у період з 24.11.2021 по 10.12.2021 включно - протягом 1095 календарних днів;

- за операціями з поставки товару, що відбулися у період з 09.02.2022 по 21.02.2022 включно - протягом 365 днів.

На час розгляду справи, вказані строки вже сплили, доказів відшкодування збитків позивачу відповідачем не надано.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, до уваги господарським судом не приймаються як такі, що спростовані матеріалами справи.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судових рішеннях у справі, питання вичерпності висновків судів, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Щодо судового збору

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Як вбачається, позовна заява у даній справі була подана позивачем до суду в електронній формі через "Електронний суд", отже сума судового збору, яку мав сплатити позивач складає 2 422 грн. 40 коп. Проте, позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2 684 грн. 00 коп., що є більшим, від встановленого законодавством розміру судового збору на 261 грн. 60 коп. (2 684 грн. 00 коп. - 2 422 грн. 40 коп.).

Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 2 422 грн. 40 коп. - витрат по сплаті судового збору.

За клопотанням позивача йому підлягає поверненню з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 216 грн. 60 коп.

Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (84302, м. Краматорськ Краматорського району Донецької обл., вул. Комерційна, буд. 8; ідентифікаційний код 00131268) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія" (50005, м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл., вул. Тбіліська, буд. 11; ідентифікаційний код 31223849) про стягнення 30 718 грн. 33 коп. - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укріндустрія" (50005, м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл., вул. Тбіліська, буд. 11; ідентифікаційний код 31223849) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (84302, м. Краматорськ Краматорського району Донецької обл., вул. Комерційна, буд. 8; ідентифікаційний код 00131268) 30 718 (тридцять тисяч сімсот вісімнадцять) грн. 33 коп. - збитків та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. - витрат на сплату судового збору.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Загинайко

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,

21.01.2025

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124589126
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них