Справа № 953/5826/23
н/п 2-о/953/5/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2025 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Бородіної Н.М..,
за участю секретаря Максимовської Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за заявою Харківської міської ради, заінтересовані особи: Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, ОСОБА_1 про визнання спадщини відумерлою та передачу нерухомого майна у комунальну власність, -
встановив:
Заявник, Харківська міська рада, звернулась у суд із заявою в якій просить суд визнати відумерлою спадщину квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 47,9 кв.м., житловою площею 28,5 кв.м., яка належала на праві приватної власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та передати зазначену квартиру у комунальну власність Харківської міської територіальної громади в особі Харківської міської ради.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що власником квартири АДРЕСА_1 був ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У вказані квартирі окрім ОСОБА_2 зареєстрованих осіб не було, спадкоємці відсутні.
Заінтересовані особи у судове засідання не з`явились.
Під час судового розгляду було встановлено, що за ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 07.04.1999р. зареєстрована квартира АДРЕСА_1 .
У зазначеній квартирі були зареєстровані ОСОБА_2 та його мати ОСОБА_3 , яка померла у 1987 році.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На час смерті у квартирі АДРЕСА_1 ОСОБА_4 був зареєстрований один.
Проте, п`ятою Харківською міською Державною нотаріальною конторою на підставі нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_1 , яка подана 30.04.2021р., заведена спадкова справа.
Згідно вказаної заяви ОСОБА_1 прийняв спадщину, після смерті свого троюрідного брата ОСОБА_2 .
Свідоцтво про право на спадщину не видавалась, у спадковій справі відсутні документи , які підтверджують споріднення.
Згідно із статтею 335 ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Відповідно до статті 337 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною шостою статті 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження є те, що розгляд такої заяви не пов`язаний з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Спір про право це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою і яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.
Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.
Відповідно до положень ч.1, ч.5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Наявність поданої в шестимісячний строк заяви про прийняття спадщини, свідчить про претендування особи ОСОБА_1 на спадщину, після смерті ОСОБА_2 , тобто наявний спір про право, що підлягає розгляду у порядку позовного провадження.
Наявність або відсутність доказів кровного споріднення ОСОБА_1 та спадкодавця, підлягає з`ясуванню та доказуванню саме в порядку позовного провадження.
З урахуванням наведеного заява ХМР підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 335, 337, 260, 293, 294 ЦПК України, -
ухвалив:
Заяву Харківської міської ради, заінтересовані особи: Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, ОСОБА_1 про визнання спадщини відумерлою та передачу нерухомого майна у комунальну власність- залишити без розгляду.
Суд роз`яснює право заявника звернутися в порядку позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Бородіна Н.М.
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124593304 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Бородіна Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні