ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 695/227/25
номер провадження 2-о/695/66/25
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ БЕЗ РУХУ
22 січня 2025 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В., розглядаючи матеріали заяви, яка подана адвокатом Солдаткіним Олександром Сергійовичем в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чигиринська міська рада, Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення особи померлою, -
ВСТАНОВИВ :
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшла заява, яка подана адвокатом Солдаткіним Олександром Сергійовичем в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чигиринська міська рада, Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення особи померлою.
Дослідивши вказану заяву та додані до неї документи в порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі суд приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Як вбачається з матеріалів заяви, заявниця ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
До заяви не надано документів, які можуть підтвердити проживання заявниці в межах юрисдикції Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області.
Також встановлено, що у своїй заяві заявниця вказує, що особа, місце перебування якої невідоме проживала в с. Матвіївка Чигиринського району Черкаської області.
Однак вказаний район не відноситься до територіальної підсудності Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області.
До адміністративно-територіальної реформи в Україні та ліквідації деяких районів с. Матвіївка належало до Чигиринського району Черкаської області.
Абзацом 1 ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Таким чином на вказану територію розповсюджується юрисдикція Чигиринського районного суду Черкаської області.
Суд наголошує, що розгляд справи судами з порушенням правил підсудності є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції, оскільки такі суди не є встановленими процесуальним законом для такого розгляду (висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 травня 2018 року у справі № 369/238/15-ц (провадження № 14-117цс18)).
Частиною 1 ст. 378 ЦПК України визначено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 46ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 1ст. 306 ЦПК Україниу заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Згідно із ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У своїй заяві заявниця вказує, що визнання особи померлим необхідне для реалізації спадкових прав згідно зі статтями 1216-1227 ЦПК України.
Разом із тим матеріали вказаної заяви не дають можливості суду перевірити дотримання заявником вимог ч. 1 ст. 305 ЦПК України, оскільки в якості заінтересованих осіб заявником залучено Чигиринську міську раду та вказано, що останнє відоме місце проживання особи є Чигиринський район Черкаської області, в той час, як до матеріалів заяви долучено витяг з ЄРДР, відповідно до якого органом досудового розслідування по факту зникнення особи є Золотоніський РВП ГУНП в Черкаській області.
Дані про місце знаходження майна зниклої особи та взагалі його наявності також не наведені.
З урахування викладеного, заявниця має зазначити, чи є у справі інші, невідомі для суду заінтересовані особи (стосовно яких судове рішення може вплинути на її права, свободи чи інтереси), та аргументовано зазначити їх у своїй заяві у якості заінтересованих осіб, або ж вказати у своїй заяві про відсутність таких.
Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об`єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи. Обов`язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника.
Саме така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2018 року у справі № 638/18251/16-ц.
Окрім цього, відповідно до ст. 307 ЦПК України, суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.
За наведеного заявнику необхідно надати суду всі відомі відомості для можливості виконання вимог ст. 307 ЦПК України, зокрема відомості про осіб, які можуть дати свідчення про фізичну особу, про оголошення померлої якої просить заявниця, його родичів, останнє місце роботи, тощо.
Частиною 9 статті 10 ЦПК Українипередбачено, що якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Виходячи із приписів частини 9 статті 10 ЦПК Українищодо застосування судом закону за аналогією, вимоги до вказаної заяви визначаються, як спеціальною нормоюст.306 ЦПК України, так і загальними нормами, зокрема, статтями175,177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене вище, вимоги діючого законодавства, суддя приходить до висновку, що заява повинна бути залишена без руху із наданням строку на усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.175,177,185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву яка подана адвокатом Солдаткіним Олександром Сергійовичем в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чигиринська міська рада, Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення особи померлою - залишити без руху та надати заявнику п`ять днів з дня отримання даної ухвали, для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду, в іншому випадку заява буде вважатись не поданою та повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Середа Л.В.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124599914 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Середа Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні