ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про продовження процесуального строку
21 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/12690/24 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Смокович В. І., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі в/ч НОМЕР_1 , відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати середнього розміру грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30.12.2020 по 21.09.2023 позивачу; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30.12.2020 по 21.09.2023 в сумі 42408,07 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 19).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 позов ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії залишено без руху та встановлено п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати поважні причини пропуску цього строку, навести обставини, які об`єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, та надати відповідні докази на їх підтвердження (арк. спр. 22-24).
На адресу суду 20.01.2025 надійшла довідка видана Військовою частиною НОМЕР_2 08.01.2025 №172, відповідно до якої позивач перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 з 15.11.2022 (арк. спр. 27-28).
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
За правилами статті 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
З матеріалів позовної заяви убачається, що представник позивача копію ухвали від 07.01.2025 отримав 16.01.2025, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення (26).
Станом на 22.01.2025 на адресу суду не надходили письмові докази, пояснення позивача, або його представника, а також заяви, клопотання про продовження процесуального строку, тощо, на виконання вимог ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 на усунення недоліків позовної заяви, зазначених у вищенаведеній ухвалі без руху.
Одночасно суд констатує, що 20.01.2025 ОСОБА_1 подано заяву про долучення довідки командира Військової частини НОМЕР_2 .
Саме по собі подання вказаної заяви із наданням довідки свідчить про добросовісне ставлення сторони позивача до своїх процесуальних обов`язків, а тому з метою захисту можливих порушених прав ОСОБА_1 , за таких обставин суд вбачає за необхідне продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 про залишення позовної заяви без руху.
На думку суду, подання довідки командира Військової частини НОМЕР_2 є не достатньою підставою для висновку суду про поновлення строку звернення до суду.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, реалізуючи положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, необхідно уникати занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним. Надмірний формалізм при вирішені питання щодо прийняття позовної заяви або скарги є порушенням права на справедливий судовий захист. Зокрема, у рішенні від 13.01.2000 в справі «Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії» («Miragall Escolano v. Spain», заява №38366/97, пункти 38-39) Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнано порушенням статті 6 Конвенції.
У Рішенні Європейського суду з прав людини від 08.04.2010 справа «Меньшакова проти України» (Заява №377/02) пункт 52 «Суд повторює, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Таким чином, він втілює в собі «право на суд», яке, згідно з практикою Суду, включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (див., наприклад, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ)».
Так, частинами другою, третьою статті 121 КАС України процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Враховуючи наведене, суд уважає за необхідне продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на п`ять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
У зазначений строк стороні позивача необхідно усунути недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 про залишення позовної заяви без руху шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати поважні причини пропуску цього строку, навести обставини, які об`єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, та надати відповідні докази на їх підтвердження..
Керуючись статтями 118, 119, 121, 122, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Продовжити процесуальний строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 про залишення позовної заяви без руху на п`ять днів з дня вручення/отримання копії цієї ухвали.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позов буде залишено без розгляду на підставі частини третьої статті 123, пункту восьмого частини першої статті 240 КАС України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.І. Смокович
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124604030 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Смокович Віра Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні