Справа № 465/5748/24
Провадження 2/465/816/25
РІШЕННЯ
Іменем України
21.01.2025 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Дзеньдзюри С.М.
за участю секретаря судового засіданняБалаболки В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» про стягнення коштів,-
встановив:
позивач звернувся до Франківського районного суду м.Львова із позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь кошти за Договором №92/02-21/В1 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 09.02.2021 року в сумі 79251,84 грн, з яких: 61000,00 грн сума вкладу, 9143,73 грн. сума процентів за користування коштами, 3012,10 грн. сума трьох відсотків річних, 6096,01 грн. інфляційних втрат.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 09.02.2021 року між ним, як членом кредитної спілки, та відповідачем укладено договір №92/02-21/В1 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Згідно умов договору, позивач вніс строковий внесок (вклад) у сумі 500 грн., а відповідач зобов`язався повернути вклад на умовах та в порядку, визначеному договором, а також виплачувати проценти у розмірі 14% річних. В подальшому, ним було поповнено вклад на суму 60500 грн. Згідно з договором, датою повернення вкладу є наступний день, після дня закінчення строку дії договору, а саме-10.02.2023року. Договором передбачений обов`язок повернути вклад та нараховані проценти за вкладом по закінченню строку вкладу, а у випадку, якщо договором передбачено дострокове повернення вкладу, повернути вклад протягом 30днів з дня отримання письмової вимоги. Після закінчення строку вкладу позивач звертався до відповідача з вимогою про повернення вкладу та нарахованих відсотків, проте його вимога залишилася без задоволення. У зв`язку із чим змушений звернутися до суду.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 25.11.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судовий розгляд.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак від його представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позов підтримує повністю, просив такий задоволити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, в судове засідання не з`явився та не подав відзиву, а також будь-яких інших клопотань.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; а також питання щодо розподілу судових витрат, допуску рішення до негайного виконання, скасування заходів забезпечення позову.
Судом встановлено, що 09.02.2021 між ОСОБА_1 та Кредитною спілкою «Експрес Кредит Юніон» укладено договір №92/02-21/В1 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Згідно п.1.1 Договору №92/02-21/В1, член кредитної спілки вносить строковий внесок (вклад) на депозитний рахунок до Спілки у сумі 500 грн., а спілка приймає вклад на строк вказаний у п 1.3 Договору та зобов`язується на умовах і в порядку передбачених Договором повернути члену кредитної спілки вклад та виплачувати проценти за ставкою, передбаченою п. 1.3 цього договору.
На виконання умов Договору, ОСОБА_1 вніс вклад у розмірі 500 грн., що підтверджується квитанцією №0000088800 від 09.02.2021.
В подальшому, відповідно до п. 2.2 Договору позивач поповнив вклад на 60500 грн., що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру №130 від 17.01.2022 року.
Згідно п. 1.2 Договору, строк вкладу становив 24 місяців, тобто до 10.02.2023 року.
Відповідно до п.1.3 Договору процентна ставка за вкладом встановлюється у розмірі 14% річних, з виплатою процентів щомісячно 10 числа на вимогу члена.
Пункт 2.7 Договору передбачає з настанням терміну повернення вкладу, вклад повертається члену кредитної спілки разом із нарахованими, але не виплаченими процентами відповідно до п. 2.10 Договору.
Пунктом 2.10 Договору визначено, що всі виплати члена КС здійснюються Спілкою в національній валюті через касу Спілки або шляхом безготівкого перерахунку на поточний рахунок члена КС, або зарахуванням коштів на депозитний Вклад Члена КС, зазначений у його особистій письмовій заяві на адресу Спілки, поданій окремо.
Пунктом п. 3.2.8. Договору передбачений обов`язок Спілки повернути вклад та нараховані проценти за вкладом по закінченню строку вкладу, а у випадку, якщо Договором передбачено дострокове повернення вкладу, повернути вклад протягом 30 днів з дня отримання письмової вимоги.
Згідно з п. 4.1. Договору порушенням умов цього договору є його невиконання, або неналежне виконання положень даного договору. Сторони несуть відповідальність за порушення умов цього договору згідно чинного законодавства України.
08.02.2024 та 10.05.2024 позивач звернувся до кредитної спілки із заявою про повернення вкладу та процентів, але відповіді не отримав та грошові кошти йому не повернуто.
Як вбачається з наданого ОСОБА_1 розрахунку, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань, станом на день звернення до суду за договором № №92/02-21/В1 від 09.02.2021 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, розмір основної суми вкладу на депозитний рахунок становить 61 000 грн, відсотки за користування коштами - 9 143,73 грн, три відсотки річних 3012.10 грн. та інфляційні втрати 6096,01 грн.
Відповідачем вказаний розрахунок не спростований, власних розрахунків з даного приводу суду не подано, а тому даний розрахунок судом приймається, як достовірний.
Частиною 2 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, відповідно до умов договору та вимог закону.
Згідно з ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом, та облігації міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.
Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 року в справі № 121/11524/17.
За змістом частини 1 статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
Згідно з ч. 1 ст.1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення.
За договором банківського вкладу на вимогу банк зобов`язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника. Умова договору банківського вкладу на вимогу про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною. За договором банківського строкового вкладу банк зобов`язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу. Повернення вкладникові банківського строкового вкладу та нарахованих процентів за цим вкладом на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, можливе виключно у випадках, якщо це передбачено умовами договору банківського строкового вкладу (ч. 2,3 ст. 1060 ЦК України).
Судом встановлено, що КС «Експрес Кредит Юніон» не виплачує вклад та відсотки на вклад відповідно до умов договору №92/02-21/В1 від 09.02.21р.
У зв`язку із тривалим невиконанням відповідачем вищезазначених умов Договору, позивач позбавлений можливості отримати кошти та дохід, на який він розраховував, укладаючи зазначений договір.
За таких обставин наявне істотне порушення умов договору №92/02-21/В1 від 09.02.21р.
За приписами ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також суд зазначає, що відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності регулює Закон України «Про захист прав споживачів».
У вказаному вище Законі не визначено вичерпного переліку відносин, на які він поширюється, але з урахуванням характеру правовідносин, які ним регулюються, та керуючись загальними принципами цивільного судочинства і наявності в цивільних правовідносинах «слабкої сторони», якою є фізична особа - споживач, можна зробити висновок, що цим Законом регулюються відносини, які виникають з договорів купівлі-продажу, майнового найму (оренди надання комунальних послуг, прокату, перевезення, зберігання, доручення, комісії, фінансово- кредитних послуг тощо. І особливістю таких правовідносин є участь у них спеціального суб`єкта - споживача.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 10 цього Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим. За наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача щодо стягнення депозитного вкладу в розмірі 61000 грн., невиплачених відсотків в розмірі 9143,73 грн. підлягають задоволенню.
Щодо вимоги ОСОБА_1 про стягнення інфляційних втрат та 3% річних від простроченої суми суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Постановою Верховного Суду України від 01.10.2014 року у справі №6-113цс14 зазначено, що за змістом ст.625 ЦК України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входить до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів і отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Відтак, з відповідача на користь ОСОБА_1 слід стягнути 6096,01 грн. інфляційних втрат та 3012,10 грн 3% річних.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, позивач при подання позовної заяви звільнений від сплати судового збору, у зв`язку з чим з КС «Експрес Кредит Юніон» підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 89, 141, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
позов ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» про стягнення коштів - задоволити.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором № 92/02-21/В1 від 09.02.2021 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок в розмірі 79 251 (сімдесят дев`ять тисяч двісті п`ятдесят одну ) гривню 84 коп з яких: 61 000 грн сума вкладу, 9143,73 грн. сума нарахованих та невиплачених процентів, 6096,01 грн. сума інфляційних втрат, 3012,10 грн сума трьох процентів річних.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» в дохід держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Кредитна спілка «Експрес Кредит Юніон», ЄДРПОУ: 39045012, місцезнаходження: 76018, м.Івано-Франківськ, вул. Галицька, буд. 32.
Суддя Дзеньдзюра С.М.
Суд | Франківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124612027 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Франківський районний суд м.Львова
Дзеньдзюра С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні