Справа №: 671/1321/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2025 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
при секретарі Кошонько Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської міської об`єднаної територіальної громади в особі Волочиської міської ради Хмельницької області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
В червні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волочиської міської об`єднаної територіальної громади в особі Волочиської міської ради Хмельницької області, в якому просить визнати за ним право власності на земельну частку (пай) по колишньому КСП «Жовтнева перемога» в розмірі 3,8 в умовних кадастрових гектарах (згідно з виданим на ім`я ОСОБА_2 сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0193276) в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що він- позивач є спадкоємцем за заповітом, однак в оформленні спадкових прав нотаріусом йому було відмовлено у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 нібито пропустив встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини.
Позивач вважає, що вказаний строк він не пропустив, оскільки у нього є сертифікат на земельну частку (пай) ОСОБА_2 , отже своє бажання прийняти спадщину він виразив безпосередньо шляхом певних юридичних дій, які не заборонені законом, і по суті прийняв спадщину.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Позивач подав суду заяву з проханням справу слухати у його відсутності, позов просить задовольнити.
Представник відповідача подав суду заяву з проханням справу слухати у його відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суду. Звертає увагу на різні імена спадкодавця в різних документах («Одарка», «Дарія»).
Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно доч.1ст.524ЦК України1963року спадкоємствоздійснюється зазаконом іза заповітом.
В силу ч. 1 ст. 534 ЦК України 1963 року, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Згідно зч.ч.1,2ст.549ЦК України1963року визнається,що спадкоємецьприйняв спадщину: 1)якщо вінфактично вступивв управлінняабо володінняспадковим майном; 2)якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Частиною 1 статті 550 ЦК України 1963 року передбачено, що строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (що підтверджується даними свідоцтва про її смерть а.с. 8), після смерті якої відкрилась спадщина.
На підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0193276 ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) по колишньому КСП «Жовтнева перемога» с. Попівці Волочиського району Хмельницької області в розмірі 3,8 в умовних кадастрових гектарах (а.с. 10).
Згідно з заповітом ОСОБА_2 від 11 грудня 1997 року, остання заповіла вказаний сертифікат ОСОБА_1 (а.с. 7).
ОСОБА_1 звернувся до Волочиської державної нотаріальної контори для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , на що нотаріусом йому було відмовлено в оформленні спадкових прав з посиланням на те, що ОСОБА_1 пропустив шестимісячний термін для прийняття спадщини і не був зареєстрований за однією адресою разом з померлою (лист № 1953/01-16 від 17 грудня 2019 року, а.с. 9).
Статтями 12, 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Статтею 76 ЦПК України визначено, щодоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позивачем не доведений факт прийняття ним спадщини після смерті спадкодавця. При цьому, пропустивши строк для прийняття спадщини, ОСОБА_1 не звертався до суду з позовом про продовження цього строку.
Наявність у позивача сертифікату про право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не є прямим доказом прийняття спадщини та не свідчить про вступ в управління спадковим майном без наявності сукупності інших доказів.
Крім цього, слід звернути увагу на різне ім`я спадкодавця у різних документах, а саме: в частині документів « ОСОБА_4 », в свідоцтві про смерть « ОСОБА_5 ».
Також, слід зауважити, що позивач звернувся до нотаріуса в 2019 році, тобто через 21 рік після смерті заповідача, не пояснивши причини такого тривалого не звернення та не скориставшись своїм правом надати пояснення суду.
Отже, досліджені судом наявні у справі докази не доводять обґрунтованість позовних вимог, тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 78, 80, 81, 89, 247, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України; ст.ст. 524, 534, 549, 550 ЦК України 1963 року, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 доВолочиської міськоїоб`єднаної територіальноїгромади вособі Волочиськоїміської радиХмельницької областіпро визнанняправа власностіна земельнучастку (пай)в порядкуспадкування відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 )Відповідач:Волочиська міська об`єднана територіальна громада в особі Волочиської міської ради Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 88; код ЄДРПОУ: 04060695)
Повне судове рішення складено 21 січня 2025 року.
Суддя О.М. Бабій
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124612062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Бабій О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні