Ухвала
від 23.01.2025 по справі 211/8069/24
ДОВГИНЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 211/8069/24

Провадження № 2-о/211/39/25

У Х В А Л А

про призначення експертизи

23 січня 2025 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Ткаченко С.В.,

присяжних - Орлової О.І., Рибки О.С.,

за участю секретаря судового засідання - Бірж Д.В.,

адвоката Павленко В.В., розглядаючи у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку окремого провадження клопотання про призначення виїзної судово-психіатричної експертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті Ради, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,-

встановив:

заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, де заінтересованою особою зазначено Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті Ради, та просить суд визнати свого діда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, призначивши його опікуном, посилаючись на хронічний психічний розлад ОСОБА_2 , внаслідок якої він постійно потребує догляду та не може представляти свої інтереси в державних установах.

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про призначення виїзної судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану свого діда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання учасники надали заяви про розгляд клопотання за їх відсутності. ОСОБА_1 клопотання підтримав, адвокат Павленко В.В., який діє в інтересах ОСОБА_2 не заперечував проти задоволення клопотання.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання частково підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно зі статтею 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:психічний стан особи.

Частиною першою статті 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (частини четверта, п`ята статті 103 ЦПК України)..

Згідно з частиною першою статті 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно з пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» із змінами та доповненнями, в справах про визнання особи дієздатною є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді.

Так, за змістом п. 6.1, 6.3, 6.4 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5, об`єктом психологічної експертизи є психічно здорові особи (підозрюваний, обвинувачений, підсудний, виправданий, засуджений, свідок, потерпілий, позивач, відповідач: малолітні; неповнолітні; дорослого та похилого віку). Психологічна експертиза встановлює ті особливості психічної діяльності та такі їх прояви в поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки. Основним завданням психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи: індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей.

Призначення та проведення експертизи у цивільному судочинстві регулюється ст. ст. 103-113 ЦПК України, Законом України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року №4038-XII та Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року №53/5.

Згідно п. 7 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України 08 травня 2018 року № 865, передбачено, що за потреби та з дотриманням вимог статті 6 Закону України «Про судову експертизу» СПЕ може проводитись за місцезнаходженням особи, щодо якої призначено СПЕ, за умови забезпечення експертові безперешкодного доступу до неї.

Суд, вивчивши клопотання про призначення виїзної судово-психіатричної експертизи та перевіривши матеріали справи, вважає за необхідне клопотання задовольнити частково в частині проведення виїзної судово-психіатриної експертизи відмовити, оскільки заявником необґрунтовані вимоги, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує саме виїзної судово-психіатричної експертизи.

З метою об`єктивного і повного розгляду цивільної справи суд вважає можливим призначити - судово-психіатричну експертизу, виконання якої доручити експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків» Міністерства охорони здоров`я України (місцезнаходження за адресою: м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84.

Пунктом 5 частини 1 статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Крім того для проведення експертизи заявник просить витребувати з Комунального підприємства «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради довідку лікаря - психіатра про перебування на обліку та медичної карти амбулаторного хворого від лікаря - психіатра відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до положень ст.84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Суд вважає необхідним клопотання заявника задовольнити та витребувати з Комунального підприємства «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги «Дніпропетровської обласної ради», що розташоване за адресою: 50012, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дишинського, 27, довідку лікаря - психіатра чи перебуває на обліку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та медичну карту амбулаторного хворого з подальшою передачею документів до установи, у якій призначено експертизу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 103-105, 252 ЦПК України, суд -

постановив:

клопотання ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті Ради, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - судово-психіатричну експертизу, виконання якої доручити експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків» Міністерства охорони здоров`я України (місцезнаходження за адресою: м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84).

На вирішення експертизи поставити наступні запитання:

- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-яким психічним захворюванням? Якщо так, то зазначити у висновку на які саме?

- чи є захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічним та стійким?

- чи дозволяє психічний стан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

- чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я приймати участь в судових засіданнях та давати особисто пояснення по суті справи?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.

Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті Ради, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - зупинити на час проведення експертизи.

Витребувати з Комунального підприємства «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги «Дніпропетровської обласної ради», за адресою: 50012, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дишинського, 27 наступні документи, необхідні для проведення судово-психіатричної експертизи:

- довідку лікаря - психіатра чи перебуває на обліку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

- у разі перебування на обліку лікаря - психіатра, медичну карту амбулаторного хворого на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , від лікаря - психіатра.

Зобов`язати Комунальне підприємство «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги «Дніпропетровської обласної ради» направити зазначені документи до Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатричної, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МЗО України» за адресою: 49006, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84 (E-mail: spednipro@ukr.net) для проведення експертизи, відповідно до ухвали суду від 23 січня 2025 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Дніпровського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: С. В. Ткаченко

Присяжні: О.І. Орлова

О.С. Рибка

СудДовгинцівський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124613559
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —211/8069/24

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко С. В.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні