Ухвала
від 22.01.2025 по справі 608/2740/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Чортківський районний суд Тернопільської області

Копія:

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року Справа № 608/2740/24

Номер провадження1-кс/608/28/2025

Слідчий суддя Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря с/з ОСОБА_2 , розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 12024211110000448 від 07.11.2024 року,

В С Т А Н О В И В:

Представник ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, в якому посилався на обставини та факти, які в ньому викладені. Просить скасувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді від 08.11.2024 року, а саме на легковий автомобіль марки «Volkswagen Golf», р.н. НОМЕР_1 ( свідоцтво про реєстрацію т/з НОМЕР_2 ), який належить заявнику на праві власності.

В судове засідання представник ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 не з`явився, подав суду письмове клопотання про розгляд справи без його та його довірителя участі. Клопотання підтримують в повному обсязі.

Слідчий СВ Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_5 подав суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі. Просить клопотання задоволити частково.

Прокурор Чортківської окружної прокуратури ОСОБА_6 подав суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі та часткове задоволення клопотання.

Дослідивши поданеклопотання таписьмові заявиучасників судовогопроцесу, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до часткового задоволення з таких мотивів.

Судом встановлено, що ухвалою слідчого судді Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 від 08 листопада 2025 року було вирішено:

«Накласти арешт на транспортний засіб «Volkswagen Golf», р.н. НОМЕР_1 , яким відповідно до свідоцтва про реєстрацію т/з НОМЕР_2 , володіє ОСОБА_3 , житель села Іванків Чортківського району, Тернопільської області та скутер, марки «Honda DIO», без реєстрації в кузові синього кольору, яким володіє ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котрі поміщено на спеціальний майданчик Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області, що розташований за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Угринь вул. Об`їздна 1.»

Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна (ч. 10 ст. 170 КПК України).

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що вимоги клопотання прокурора про арешт автомобіля, з метою збереження його, як речового доказу, є обґрунтованими.

При цьому, слідчий суддя зазначає, що «критерії розумності та співрозмірності обмеження права власності є оціночними поняттями та визначаються на розсуд слідчого судді.

Відповідно до статті 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися, зокрема, на умовах, передбачених законом. При цьому, обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є пропорційними меті (Рішення ЄСПЛ від 05.01.2000 у справі «Беєлер проти Італії», заява № 33202/96, параграф 107).

Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи (Рішення ЄСПЛ у справі Джеймс та інші проти Сполученого Королівства від 21.02.1986, заява № 8793/79, параграф 50).

З урахуванням характеру кримінального правопорушення, що розслідується у межах цього кримінального провадження, такий захід забезпечення кримінального провадження є пропорційним втручанню у мирне володіння майном. Підстав сумніватися в співмірності такого обмеження права власності, завданням кримінального провадження, у слідчого судді не виникає.

У цьому випадку арешт автомобіля та скутера був необхідний для забезпечення ефективності кримінального провадження та негативних наслідків для володільця майна не створював.

Однак, враховуючи обставини справи, слідчий суддя вважає, що є підстави для часткового задоволення клопотання та передачі на відповідальне зберігання законному власнику ОСОБА_3 автомобіля без права користування ним, його відчуження, розукомплектування, умисного пошкодження чи знищення та покладення відповідних обов`язків.

Відповідно до ст. 170 Кримінального процесуального кодексу України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 173 вказаного вище Кодексу при вирішені питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати наслідки арешту майна для інших осіб, розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

За ч. 1 ст. 16 КПК України, позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 1 додаткового (першого) протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична, або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом, або загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 07 червня 2007 року у справі «Смирнов проти України» було висловлено правову позицію про те, що при вирішенні питання про можливість утримання державою майна у кримінальному провадженні належить забезпечувати справедливу рівновагу між, з одного боку, суспільним інтересом та правомірною метою, а з іншого боку - вимагати охорони фундаментальних прав особи. Для утримання речей (майна) державою у кожному випадку має існувати очевидна істотна причина.

Також, Європейський суд з прав людини у численних своїх рішеннях вказував на неприпустимість непропорційного втручання держави у мирне володіння майном громадян та наголошував на неухильному дотриманні справедливого балансу між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи (справи «Спорронг та Льонрот проти Швеції», «Звольський та Звольська проти Республіки Чехія», «Василеску проти Румунії» та інші).

Таким чином, з огляду на вимоги доцільності і співмірності втручання держави в право власності заявника, суд приходить до висновку про те, що подальше обмеження права заявника на мирне володіння та користування майном є пропорційним на даній стадії кримінального провадження втручанням у його право власності, тобто у його право на мирне володіння майном, яке захищено у тому числі і нормами Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому підстав для скасування арешту майна немає.

В той же час, слідчий суддя зазначає, що в умовах воєнного стану, є доцільним передати власнику ОСОБА_3 на відповідальне зберігання «Volkswagen Golf», р.н. НОМЕР_1 , без права користування ним, його відчуження, розукомплектування, умисного пошкодження чи знищення та без скасування ухвали слідчого судді про арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна може бути скасовано, якщо підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

З огляду на викладене, враховуючи, що арешт майна триває не протягом тривалого часу, подальший арешт майна, як ступінь втручання у права і свободи заявника, про що зазначено в ухвалі слідчої судді ОСОБА_1 , виправдовує потреби досудового розслідування, відтак потреба в його подальшому застосування не відпала, в зв`язку з чим, накладений арешт не підлягає до скасування, а тому в цій частині клопотання до задоволення не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 5 ст. 9, ч. 1 ст. 16, ч. 3 ст. 26, ст.ст. 170 - 174, 376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 12024211110000448 від 07.11.2024 року - задоволити частково.

Передати на відповідальне зберігання власнику ОСОБА_3 , жителю села Іванків Чортківського району, Тернопільської області, належний йому транспортний засіб «Volkswagen Golf», р.н. НОМЕР_1 ( свідоцтво про реєстрацію т/з НОМЕР_2 ), без права користування ним, його відчуження, розукомплектування, умисного пошкодження чи знищення до вирішення кримінального провадження та прийняття рішення, яке набере законної сили.

Зобов`язати ОСОБА_3 , жителя села Іванків Чортківського району, Тернопільської області зберігати належний йому транспортний засіб «Volkswagen Golf», р.н. НОМЕР_1 ( свідоцтво про реєстрацію т/з НОМЕР_2 ), до вирішення кримінального провадження та прийняття рішення, яке набере законної сили, без права користування ним, його відчуження, розукомплектування, умисного пошкодження чи знищення.

В задоволенні клопотання пункту першого, а саме: скасуванні арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Чортківського районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2024 року ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя/підпис/

Копія вірна:

Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах кримінального провадження № 12024211110000448 від 07.11.2024 року.

Ухвала набрала законної сили " "


року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Копію ухвали видано " "


року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124615482
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —608/2740/24

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 08.11.2024

Кримінальне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 08.11.2024

Кримінальне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні