Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2/733/55/25
Єдиний унікальний №733/2597/24
Рішення
Іменем України
23 січня 2025 року Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі :
головуючого судді Т.В. Карапиш
при секретарі О.П. Щур,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай) в КСП «Хлібороб» м. Ічня Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 5,64 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0282789, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.12.1997 року за № 348 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Як спадкоємиця за заповітом, своєчасно прийняла спадщину після смерті дядька по лінії матері ОСОБА_2 , але не може її належним чином оформити, оскільки втрачений оригінал правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), який би підтверджував належність померлому даного спадкового майна. Просить визнати за нею право на вищевказану земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В судове засідання позивачка не з`явилася, вказавши в позовній заяві про розгляд справи без її участі.
Представник відповідачаІчнянської міськоїради Прилуцькогорайону Чернігівськоїобласті в судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву, в якій просить справу розглядати без її участі за наявними в матеріалах справи документами. Проти позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 8). Після його смерті відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) в КСП «Хлібороб» м. Ічня Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 5,64 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0282789, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.12.1997 року за № 348 на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 12).
25 лютого 2003 року ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений державним нотаріусом Ічнянської районної державної нотаріальної контори Науменком М.Г., реєстр № 283, яким все своє майно заповів позивачці ОСОБА_1 (а.с. 9).
Відповідно до п.1Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»,відносини спадкування регулюються правиламиЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правилаЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинностіЦКі строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Нормамист. 524 ЦК УРСР(чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
За правилами ст.ст. 548,549 ЦК УРСРв редакції 1963 року, для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, не допускається прийняття спадщини під умовою або застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Спадщина вважається прийнятою, якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст.534 ЦК УРСР, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Відповідно дост. 549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
П. 23Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7"Просудову практикув справахпро спадкування" передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до повідомлення завідувача Ічнянської державної нотаріальної контори Шарої В.В. від 26.11.2024 року № 1127/01-16, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яке належало ОСОБА_2 , так як нею не надано правовстановлюючий документ, необхідний для вчинення нотаріальних дій (а.с. 11).
Положенняст. 392 ЦК Українивказують, що власник майнаможе пред`явитипозов провизнання йогоправа власності,якщо цеправо оспорюєтьсяабо невизнається іншоюособою,а такожу разівтрати нимдокумента,який засвідчуєйого правовласності.
Відповідно дост. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
ОСОБА_1 , як спадкоємиця за заповітом, своєчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , так як відповідно до вимог ст. 549 ЦК Української РСР, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, звернулась із заявою про прийняття спадщини до Ічнянської районної державної нотаріальної контори, що підтверджується копією спадкової справи № 53/2004 (а.с 23-26) та отримала право власності на частину майна за заповітом, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 11.02.2004 року державним нотаріусом Ічнянської державної нотаріальної контори Науменком М.Г., зареєстрованого в реєстрі за № 88 (а.с. 26), але юридично не може оформити свої спадкові права, оскільки втрачений оригінал правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай), який би підтверджував право померлого на дане спадкове майно (а.с. 14), а тому суд вважає, що позивачка правомірно набула право на вищевказане спадкове майно, в зв`язку з чим за нею слід визнати право на дане майно в порядку спадкування.
Керуючись ст. ст. 4,19,76,81, 200, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст.524,529,534, 548, 549 ЦК УРСР від 18.07.1963 року, ст. ст. 328, 392 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) в КСП «Хлібороб» м. Ічня Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 5,64 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0282789, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.12.1997 року за № 348 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Ічнянська міська рада Прилуцького району Чернігівської області, місце знаходження: м. Ічня, площа Т.Шевченка, 1 Чернігівської області, ЄДРПОУ 04061748.
Повне судове рішення складено 23 січня 2025 року.
Суддя Т. В. Карапиш
Суд | Ічнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124616068 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Карапиш Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні