Рішення
від 16.01.2025 по справі 607/20730/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.01.2025 Справа №607/20730/24 Провадження №2/607/1237/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Двикалюк І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом Комунального підприємства Тернопільської міської ради «Тернопільводоканал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водовідведення,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство Тернопільської міської ради «Тернопільводоканал» (далі - Позивач), звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі Відповідач) про стягнення заборгованості врозмірі 6474,68грн.,яка складаєтьсяз:6126,07грн.заборгованість запослуги централізованоговодовідведення; 257,29грн.інфляційні нарахування; 91,39 грн. 3% річних за користування чужими коштами.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 є власником житлового будинку, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 . 18.07.2023 працівниками Комунального підприємства «Тернопільвоканал» встановлено, що вказаний житловий будинок самовільно підключений до міської фекальної каналізаційної мережі. Абонентом підприємства вказаний споживач не є. З огляду на це, стоки скидаються без належних на те правових підстав, а приєднання до каналізаційних мереж є самовільним. Підприємство прийняло рішення провести нарахування за фактично надані послуги централізованого водовідведення відповідно до п.6 Розділу 4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.

З урахування того, що працівниками КП «Тернопільводоканал» було прийнято до розрахунку діаметр вводу на свердловину 15 мм, а розрахунковим періодом для проведення нарахувань був грудень 2023 року та зважаючи, що Правилами визначено швидкість руху води в трубопроводі 0,7 м/с, то сума до оплати визначається наступним чином: 320,468 м3 (кількість води, що проходить через трубопровід Д 15 мм) х на тариф (19,116 грн.) = сума до оплати в розмірі 6126,07 грн. Крім того, з відповідача додатково підлягає до стягнення сума інфляційних нарахувань за період з січня 2024 року по червень 2024 року в розмірі 257,29 грн. та 3 % річних в розмірі 91,39 грн., в поряду передбаченому ч.2 ст.625 ЦК України.

Ухвалою судді від 15.10.2024 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

У судове засідання представник позивача КП «Тернопільводоканал» Завацький В.М. не з`явився, однак подав суду заяву, у якій просить здійснити розгляд справи без його участі, не заперечує щодо ухвалення у справі заочного рішення.

Відповідно доч.1статті 280ЦПК України,суд можеухвалити заочнерішення напідставі наявниху справідоказів заодночасного існуваннятаких умов: 1)відповідач належнимчином повідомленийпро дату,час імісце судовогозасідання; 2)відповідач нез`явився всудове засіданнябез поважнихпричин абобез повідомленняпричин; 3)відповідач неподав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відзиву на позов не подала, про поважність причин не прибуття в судове засідання не повідомила. А тому, відповідно дост. 280 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних доказів та ухвалити заочне рішення.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, у відповідності з ч. 2 ст.247 ЦПК України, здійснює розгляд справи без участі сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку загальною площею 401,6 кв.м, за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяг №388243419 від 25.07.2024).

18.07.2023 представниками КП «Тернопільводоканал» Яциковським А.О., Лещишин О.Р., Котович Ю. складено акт технічного обстеження водопровідних мереж приватного будинку на АДРЕСА_1 , представник абонента ОСОБА_3 . Під час обстеження встановлено, що даний будинок підключений до міської фекальної каналізаційної мережі. Стоки скидаються безобліково. Абонентом даний споживач не є. Умови водоспоживання: 2-ох функційний газовий котел, каналізація. Проживає 2 особи. Водомір відсутній. Користуються власною свердловиною. В кінці акту наявні підписи представника водоканалу та представника абонента.

Позивачем КП «Тернопільводоканал» надіслано на адресу ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) попередження про те, що станом на 01.07.2024 заборгованість за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення за вказаною адресою становить 6126,07 грн., рекомендовано негайно сплатити заборгованість.

Згідно з розрахунком ціни позову за грудень 2023 року червень 2024 року ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 ) заборгованість відповідача складає 6126,07 грн. за послуги централізованого водовідведення за грудень 2023 року, 257,29 грн. сума інфляційних нарахувань з січня по червень 2024 року включно, 91,39 грн. 3 % річних за користування чужими коштами з січня по червень 2024 року включно.

Частини 1, 2 ст. 509 ЦК України визначають, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Частина 1 ст. 526 ЦК України визначає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Правовідносини, які виникли між сторонами цього спору, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Водним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України.

Так, учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно з пунктами 6, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальним споживачем є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач) (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).

Згідно з ч. 1, 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Як вбачається з матеріалів справи договір про надання послуг із централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між позивачем та відповідачем не укладався, однак правовідносини, які виникли, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», чинним на момент надання житлово-комунальних послуг, та Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань

житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року № 190 (у редакції наказу

Міністерства розвитку громад та територій України від 19 квітня 2021 року № 97).

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Відсутність між сторонами договору не може слугувати підставою для звільнення споживача від оплати отриманих послуг.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2024 року у справі № 463/6799/18.

Відповідно до п.1 розділу IV Правил не допускається будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).

Самовільне користування - користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення за відсутності договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення із виконавцем комунальної послуги, а також у випадку порушення споживачами умов укладеного між сторонами договору (п.4 розділу І Правил).

Відповідно до п.4 розділу IV Правил факт самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення згідно з пунктами 1, 2 цього розділу фіксується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення за участю споживача, який самовільно приєднався до цих систем, про що складається акт про виявлення самовільного приєднання та/або самовільного користування (додаток 4).

У разі самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення проводить розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово або з урахуванням графіка подачі води. (п.6 розділу IV Правил)

З інформації, яка міститься у вільному доступі в мережі Інтернет, вбачається, що постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, №284 від 22.12.2021 затверджено тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для населення.

Відповідач самовільнопідключилась доТернопільської міськоїканалізаційної мережі,тому зобов`язанасплатити заборгованість у розмірі 6126,07 грн., яка нарахована позивачем відповідно до п.6розділу IVПравил, за грудень 2023 року.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Верховний Суд уже зауважував, що закріплена у пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та 3 % річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові (постанови Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі № 210/5796/16-ц, від 20 листопада 2024 року у справі № 463/6799/18).

Позивач нараховує інфляційні нарахування (257,29 грн.) та три відсотки річних (91,39 грн.) за період з 01.01.2024 по 30.06.2024. Це право позивача, такі вимоги є обґрунтованими, тому їх також слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з вимогами ст. ст. 12, 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За встановлених судом обставин, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Крім того, на підставі ч.1ст.141 ЦПК України, з відповідач на користь позивача слід стягнути судовий збір сплачений ним при зверненні до суду в розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263, 265, 273, 280, 282, 284, 287, 289, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Тернопільської міської ради «Тернопільводоканал» заборгованість в розмірі6126,07грн.за послугицентралізованого водовідведенняза грудень2023року, 257,29грн.інфляційних нарахуваньі 91,39 грн. 3% річних за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, а всього 6474,75 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Тернопільської міської ради «Тернопільводоканал» 3028,00 гривень судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк наподання заявипро переглядзаочного рішенняможе бутитакож поновленийв разіпропуску зінших поважнихпричин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Комунальне підприємство Тернопільської міської ради «Тернопільводоканал», код ЄДРПОУ: 03353845, адреса місцезнаходження: вул. Старий Поділ, 7, м. Тернопіль.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 16.01.2025.

Головуючий суддяП. Я. Стельмащук

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124617271
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —607/20730/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні