Рішення
від 14.01.2025 по справі 607/10207/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.01.2025 Справа №607/10207/24 Провадження №2/607/1157/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Двикалюк І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Дячук Сніжанни Ігорівни до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тернопільська районна державна нотаріальна контора, про надання додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Представник ОСОБА_1 адвокат Дячук С.І. звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , у якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті тітки ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки на початку лютого 2022 року звернувся в Тернопільську районну державну нотаріальну контору, щоб подати заяву про прийняття спадщини, однак йому було роз`яснено, що спочатку необхідно звернутися за місцем посвідчення заповіту та поставити відмітку про відсутність змін у заповіті та його чинність на час смерті заповідача. У зв`язку з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України 24.02.2022 та введенням воєнного стану, доступ до інформації в державних реєстрах правочинів було тимчасово призупинено. Позивач пропустив строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки йому не вірно було протлумачено зміну у законодавстві щодо оформлення спадщини у період дії воєнного стану та він не був обізнаний про те, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, однак не більше ніж на 4 місяці.

Відповідно до п.3 постанови КМУ від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», в редакції чинній до 28.06.2022, було встановлено, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку прийняття спадщини. Водночас відповідні зміни щодо строків прийняття спадщини не були внесені до ЦК України, а відтак норми постанови КМУ від 28.02.2022 №164 не змінюють та не зупиняють визначених ст.1270 ЦК України строків для прийняття спадщини. Водночас норми постанови КМУ від 28.02.2022 №164 щодо зупинення перебігу строку для прийняття спадщини є такими, що вводять в оману спадкоємців, та у даному випадку зумовили пропуск ним строку для прийняття спадщини. Відтак позивач вважає, що строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини він пропустив з поважної причини.

Ухвалою судді від 10.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Протокольною ухвалою суду від 10.09.2024 замінено неналежного відповідача Великогаївську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області, на належних співвідповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Протокольною ухвалою суду від 15.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з`явились, представник подала заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, подали нотаріально посвідчені заяви про визнання позову та розгляд справи без їхньої участі.

Представник третьої особи Тернопільської районноїдержавної нотаріальноїконтори в судове засідання не з`явився, проте подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника. При розгляді цивільної справи покладається на думку суду.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

22.01.2020 старостою сіл Баворів, Застав`є, Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_6 посвідчено заповіт за номером в реєстрі 4-3, відповідно до якого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Баворів Тернопільський району Тернопільської області, заповіла належну їй земельну ділянку розташовану на території Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, площею 2,5523 га, кадастровий номер 6125280300:01:001:0088, в межах згідно з планом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Баворів Тернопільського району Тернопільської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 21.10.2021 Виконавчим комітетом Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 Тернопільською районною державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа № 121/2023.

04.04.2023 ОСОБА_3 звернувся до Тернопільської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. У заяві вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 22.02.2023 рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/14933/22, яке набрало законної сили 27.03.2023 йому було визначено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 . Цією заявою він приймає спадщину після смерті ОСОБА_4 , яка залишила на нього заповіт посвідчений Великогаївською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 22.01.2020 за реєстровим №4-4.

05.07.2024 державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори Осадчук В.Ю. видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, зареєстроване за номером в реєстрі 594. Згідно свідоцтва ОСОБА_3 належить 7/8 часток земельної ділянки площею 1,9577 га, що розташована на території Баворівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125280300:01:001:0875, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з довідкою Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №346 від 03.10.2022, на день смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в житловому будинку в АДРЕСА_1 , разом з померлою була зареєстрована і проживала ОСОБА_2 дочка, 1963 року народження.

На усне звернення ОСОБА_1 відносно спадкування майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори Осадчук В. роз`яснено (лист №2300/01-16 від 15.11.2023), що ОСОБА_1 вважається таким, що спадщину не прийняв, оскільки не подав заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 12611265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частинами першою, другою статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, визначеного статтею 1270 ЦК України, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку, з урахуванням встановлених судом фактичних обставин справи.

Оцінка поважності причин пропуску строку прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року у справі № 6-1486цс15, від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18, від 17 серпня 2023 року у справі № 626/274/22.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13 (провадження № 14-400цс19) сформульовано висновки про те, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину потрібно доказувати так, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.

Цивільна справа вирішується з урахуванням балансу вірогідностей. Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри.

За правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

Так, судом встановлено, що спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно шестимісячний строк на прийняття спадщини після її смерті сплив19.04.2022.

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», яка постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 доповнена пунктом 3, яким встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 719 редакцію пункту 3 постанови № 164 від 28.02.2022 змінено та викладено в наступній редакції: «Перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини».

Верховний Суд у постанові від 25 січня 2023 року № 676/47/21 дійшов висновку, що пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 суперечить статтям 1270, 1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року № 469 пункт 3 виключено із постанови від 28 лютого 2022 року № 164.

Після отримання від приватного нотаріуса роз`яснення від 15.11.2023 про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини, ОСОБА_1 звернувся з вказаним позовом до суду.

Враховуючи обставини цієї конкретної справи, а саме введення у країні воєнного стану, пов`язаного із військовою агресією російської федерації проти України, нечіткість норм національного законодавства стосовно строку на прийняття спадщини у період дії воєнного стану, обмеження протягом певного часу доступу до державних реєстрів, визнання відповідачами позову, суд вважає, що наявні підстави для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини на підставі частини третьої статті 1272 ЦК України.

Близькі за змістом висновки містяться в постановах Верховного Суду від 10 липня 2024 року в справі № 522/13476/23 (провадження № 61-7645св24), від 14 серпня 2024 року в справі № 537/3556/22 (провадження № 61-2839св24).

За таких обставин, позов слід задовольнити, шляхом визначення позивачу додаткового строку у три місяці, перебіг якого починається з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 263, 265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Баворів Тернопільського району Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання АДРЕСА_3 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Тернопільська районна державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ - 05466080, місцезнаходження вул. Котляревського, 27, м. Тернопіль.

Рішення складено та підписано 14.01.2025.

Головуючий суддяП. Я. Стельмащук

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124617272
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —607/10207/24

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні