Рішення
від 16.01.2025 по справі 577/3399/24
КОНОТОПСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 577/3399/24

Провадження № 2/577/39/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2025 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області

в складі:

головуючого судді Буток Т.А.

при секретарі Кузнєцовій О.Л.

з участю представників ОСОБА_1 ,

ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Конотоп цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , орган опіки та піклування Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області, орган опіки та піклування Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області про визначення місця проживання дитини,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з нею. Свої вимоги мотивує тим, що з 2020 року по серпень 2021 року вона та відповідач мали тісні сімейні стосунки, але без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання, ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась донька ОСОБА_6 , місцем народження дитини є м. Бахмач Ніжинського району, Чернігівської області. У зв`язку з тяжким перебігом полог, одразу після народження, дитину з реанімації Бахмацької ЦРЛ направили до Чернігівської обласної дитячої лікарні, де наступні 3 місяці провела і вона. В подальшому, після виписки з даної установи вона разом дитиною переїхали до відповідача в с.Юрівка Конотопського району Сумської області, для подальшого сумісного проживання. Через деякий часу вона почала помічати, що відповідач почав самоусуватися від виконання батьківських обов`язків. На її пропозиції переглянути своє відношення, до дитини, він почав влаштовувати скандали, які неодноразово закінчувались побиттям, тому в лютому 2023 року вона разом з донькою переїхала проживати до своїх батьків в АДРЕСА_1 . 15.02.2023 року вона поставила на облік доньку в КНП «Бахмацький міський центр первинно медико - санітарної допомоги» Бахмацької міської ради Чернігівської області. В даному закладі були проведені всі необхідні планові медичні процедури, в тому числі і необхідні щеплення, про що зроблені відповідні записи. В березні 2023 року з метою реєстрації місця проживання доньки, вона звернулась до Бахмацької територіальної громади Ніжинського району Чернігівської області, однак їй було відмовлено, оскільки була відсутня письмова згода батька дитини. На протязі наступних 9 місяців відповідач уникав розмови з приводу реєстрації дитини і лише 22.11.2023 року надав відповідну згоду. З моменту її переїзду та до 06.06.2024 року відповідач до дитини приїздив разів 4 - 5. Всі зустрічі закінчувались скандалами та інколи бійками. 06.06.2024 року відповідач приїхав до її двору з проханням відвідати дитину, на що вона надала згоду. В ході спілкування виникла сутичка, в результаті якої він на очах дитини наніс їй тілесні ушкодження, забрав доньку в автомобіль, на якому приїздив та відвіз у невідомому напрямку, як з`ясувалось згодом до себе додому, про що, було повідомлено на телефонну лінію «102». З того часу дитина перебуває у відповідача, на її прохання повернути дитину останній категорично відмовляє. У зв`язку з тим, що в досудовому порядку вона не має можливості врегулювати даний спір, вимушена звернутись з даним позовом до суду.

Позивач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_1 , кожен окремо, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просять задовольнити.

Відповідач ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_2 , кожен окремо, проти позовних вимог заперечують, при ухваленні рішення просять врахувати відзив на позовну заяву (а.с. 41 - 50) та відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Третя особа: ОСОБА_5 позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.

Представник третьої особи органу опіки та піклування Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області Шеремет Я.О. в судовому засіданні проти позовних вимог ОСОБА_3 заперечує.

Представник третьої особи органу опіки та піклування Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника (а.с. 99).

Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно із ч. 7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

П. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Згідно ст. 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя.

Ст. 153 СК України визначено, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом..

Згідно зі ст. 157 СК України питання про виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов`язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Згідно копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бахмач Чернігівської області, батьком записаний ОСОБА_4 , матір`ю - ОСОБА_3 (а.с. 9).

З копії виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарно) хворого № 4867 наданої КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської області вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після народження мала ряд ускладнень (а.с. 10 - 13).

Згідно копії історії розвитку дитини № 01122023 вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в КНП «Бахмацький міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бахмацької міської ради Чернігівської області. Згідно довідки наданої Бахмацьою амбулаторіїю загальної практики ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 12.06.2024 року здорова (а.с. 14 -19, 21).

З копії акта обстеження умов проживання від 02.03.2023 року вбачається, що фахівцем з соціальної роботи, старостою с. Халимонове, завідуючою пунктом здоров`я с. Халимонове проведено обстеження умов проживання дитини ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 . В ході огляду встановлено, що для дитини є окрема кімната, окреме спальне місце, місце для ігор облаштоване, одягом, взуттям та продуктами харчування дитина забезпечена (а.с. 20).

Згідно копії реєстру територіальної громади № 2023/009579555 від 22.11.2023 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 (а.с. 22).

З копії довідки № 132 від 07.06.2024 року наданої Бахмацькою міською радою Чернігівської області вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована в АДРЕСА_1 , до складу сім`ї входять: донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; мати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6; батько ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 23).

З копії листа № 8192 від 11.06.2024 року наданого Ніжинським РУП ГУ НП в Чернігівсьій області відділенням поліції №1 (м. Бахмач) вбачається, що звернення ОСОБА_5 з приводу неправомірних дій ОСОБА_4 прийняте та передане на перевірку до інспектора сектора ювенальної провенції Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівсьій області (а.с. 24).

Згідно копії з інформації про судимість вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , притягувався до кримінальної та адміністративної відповідальності (а.с. 25, 26).

З копії витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на 12.06.2024 року до кримінальної відповідальності не притягувалася, не знятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с. 27).

Згідно копії характеристики наданої Юрівським старостинським округом Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області № 03.03.10/88 від 28.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець та мешканець с. Юрівка Конотопського району Сумської області, на даний час проживає зі своєю матір`ю ОСОБА_9 по АДРЕСА_2 . Спиртними напоями не зловживає. В громадських місцях та в побуті поводиться гідно. З сусідами та односельцями не конфліктує. На території сільської ради ОСОБА_4 ніде не працює (а.с. 43, 90).

З копії довідки - характеристики № 21-27/63 наданою Халимонівським старостинським округом Бахмацької міської ради від 12.07.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка та мешканка АДРЕСА_1 , має доньку, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До моменту звернення батька дитини на обліку у службі у справах дітей не перебувала. З слів сусідів ОСОБА_3 та її батьки мають ознаки періодичного вживання алкогольних напоїв. В стані алкогольного сп`яніння ОСОБА_3 проявляє агресію та не контрольованість поведінки стосовно доньки ОСОБА_6 (а.с. 44).

З копії листа КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області вбачається, що ОСОБА_4 11.06.2024 року звернувся до них з метою проведення комплексної психолого - педагогічної оцінки розвитку дитини (а.с. 45).

Згідно копії талону-повідомлення Єдиного обліку № 11664 про прийняття і реєстрації заяви про кримінальне правопорушення вбачається, що ОСОБА_4 11.06.2024 року звернувся до РУ з приводу того, що за адресою: АДРЕСА_1 , колишня співмешканка ОСОБА_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, не виконує батьківські обов`язки по належному вихованні спільної дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 46).

З копії довідки первинного огляду лікаря невролога вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує довготривалої реабілітації дитини з залученням дитячого психолога та консультації дитячого психіатра (а.с. 47).

Згідно копії довідки лікаря психіатра комунального некомерційного закладу Конотопської міської ради Сумської області «Конотопська центральна районна лікарня імені академіка М. Давидова» від 06.08.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує амбулаторного лікування та психолого-педагогічної допомоги (а.с. 48).

З копії довідки - характеристики № 21-27/58 наданої Халимонівським старостинським округом Бахмацької міської ради від 02.07.2024 року вбачається, що компрометуючих даних щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , не має, по місцю проживання громадський порядок не порушує (а.с. 65).

Згідно висновку органу опіки та піклування Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 26.08.2024 року № 194, вбачається, що орган опіки та піклування вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_4 , оскільки це відповідає інтересам дитини (а.с. 75 - 79).

З копій актів обстеження умов проживання від 28.06.2024 року, 30.07.2024 року та 14.08.2024 року вбачається, що начальником відділу - служби у справах дітей Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області, головним спеціалістом відділу - служби у справах дітей Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області, директором КЗ «Центр надання адміністративних послуг» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області проведено обстеження умов проживання дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 . В ході огляду встановлено, що для дитини є окрема кімната, окреме спальне місце, місце для ігор облаштоване, одягом, взуттям та продуктами харчування дитина забезпечена (а.с. 80 - 82, 110).

Згідно копії довідки лікаря психіатра КНЗ Конотопської міської ради Сумської області «Конотопська центральна районна лікарня ім. ак. М.Давидова» від 01.08.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під наглядом лікаря психіатра з 10.07.2024 року. Потребує амбулаторного лікування та психолого-педагогічної допомоги (а.с. 83).

З копії первинного огляду лікаря невролога від 18.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує довготривалої реабілітації дитини з залученням дитячого психолога та консультації дитячого психіатра (а.с. 84).

Згідно копії довідки наданої сімейним лікарем КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області від 23.08.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під наглядом у лікаря психіатра (а.с. 85).

З копії листа наданого КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області № 01-14/36 від 31.07.2024 року вбачається, що при зверненні 11.06.2024 року до центру ОСОБА_4 з метою проведення комплексної психолого - педагогічної оцінки розвитку дитини. Первинне обстеження не було проведено, так як у дитини спостерігався не стійкий емоційний стан. Команда психолого - педагогічного супроводу КУ ІРЦ надали рекомендації щодо подальшого консультування доньки у лікаря невролога (а.с. 86).

Згідно копії листа наданого КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області № 01-14/31 від 23.08.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде внесена до списку відвідувачів до інклюзивно-ресурсного центру, два рази на тиждень згідно графіку занять (а.с. 87, 88).

З копії довідки наданої Юрівським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області № 01-17/127 від 22.08.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде відвідувати дошкільний підрозділ «Казка» Юрівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області з 02.09.2024 року (а.с. 89).

Згідно копії висновку оцінки потреб сім`ї № 56 від 24.07.2024 року вбачається, що у сім`ї яка складається з батька - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проживають в АДРЕСА_2 , ознаки складних життєвих обставин відсутні. Наявний соціальний супровід сім`ї, соціальні стосунки в громаді задовільні. ОСОБА_4 має доходи, борги відсутні. Стан місця проживання задоволений. Дотримуються санітарно-гігієнічні норми, помешкання безпечне для дитини (а.с. 91 - 93, 110).

Згідно копії висновку служби у справах дітей Бахмацької міської ради про визначення місця проживання дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 16.08.2024 року № 05-02/589, вбачається, що служба у справах дітей Бахмацької міської ради вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матір`ю ОСОБА_3 (а.с. 96, 97).

З копії висновку про розв`язання спору щодо визначення місця проживання дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наданою Бахмацькою міською радою № 171 від 19.09.2024 року вбачається, що Бахмацька міська рада як орган опіки та піклування ради вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матір`ю ОСОБА_3 (а.с. 101, 102).

Згідно копії обстеження умов проживання від 27.06.2024 року вбачається, що начальником служби у справах дітей Бахмацької міської ради, фахівцем з соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг» Бахмацької міської ради, проведено обстеження умов проживання дитини ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 . В ході огляду встановлено, що для дитини є окрема кімната, окреме спальне місце, місце для ігор облаштоване, одягом, взуттям та продуктами харчування дитини забезпечена (а.с. 103).

Згідно копії висновку оцінки потреб сім`ї від 28.06.2024 року вбачається, що у сім`ї, яка складається з матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дідуся ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , бабусі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які проживають в АДРЕСА_1 , ознаки складних життєвих обставин відсутні (а.с. 106, 107).

З копії листа наданого КНП «Бахмацький міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бахмацької міської ради Чернігівської області № 01-03/319 від 03.07.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , перебуває на обліку у лікаря-педітра Бахмацьої амбулаторії. На даний час стан дитини задоволений, на диспансерному обліку не перебуває (а.с. 108).

Згідно копії довідки № 327 від 06.09.2024 року наданою КНП «Бахмацька міська лікарня» вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканка АДРЕСА_1 , в наркологічному кабінеті не знаходиться, на обліку у лікаря психіатра не перебуває (а.с. 113).

З копії талону-повідомлення Єдиного обліку № 17156 про прийняття і реєстрації заяви про кримінальне правопорушення вбачається, що 21.08.2024 року на службу 102 надійшло повідомлення від ОСОБА_4 про те, що о 12 год. 01 хв. в центральному парку колишній свекор перебуває у стані алкогольного сп`яніння, вчиняє сварку та кидається битися (а.с. 124).

Згідно копії листа № 2931/61/04-2024 від 30.08.2024 року Конотопського РВП ГУ ЕП України в Сумській області за повідомленням ОСОБА_4 проводилась перевірка, в ході якої було прийнято рішення про закінчення подальшої перевірки, та винесено ОСОБА_8 тимчасовий заборонений припис АА 420107: заборона з 21.08.2024 року з 12 год. 00 хв. в будь-який спосіб контактувати з ОСОБА_4 , терміном на три доби, за вчинення відносно ОСОБА_4 домашнього насильства (а.с. 125).

З листа КНЗ Конотопської міської ради Сумської області «Конотопська центральна районна лікарня ім.. ак. М. Давидова» № 3558 від 13.12.2024 року вбачається, що згідно з записами в Журналі реєстрації амбулаторних пацієнтів за 2022 - 2023 років відділення екстреної медичної допомоги 14.01.2023 року о 20 год. 25 хв. бригадою БШМД доставлена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканка АДРЕСА_2 з різаною раною лівого передпліччя. Надана допомога хірурга, проведена первинна хірургічна обробка та накладена асептична пов`язка. Від здачі крові на вміст етилового спирту відмовилася (а.с. 144).

Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Згідно ч. 1 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 СК України встановлено, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

Ухвалюючи рішення в справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголосив, що в справах про визначення місця проживання дітей, основне значення має вирішення питання про те, що найкраще відповідає інтересам дитини. На сьогодні існує широкий консенсус, у тому числі в міжнародному праві, на підтримку ідеї про те, що у всіх рішеннях, що стосуються дітей, їх найкращі інтереси повинні мати першочергове значення.

При цьому, ЄСПЛ в рішенні «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним. Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага повинна приділятися інтересам дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (рішення ЄСПЛ «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року).

На рівні внутрішнього законодавства України принцип урахування найкращих інтересів дитини викладно у п. 8 ст. 7 СК України та у ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з положеннями яких регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини; предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності.

Згідно ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства» батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право на спілкування з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. Таким чином, законодавством України закріплено обов`язок того із батьків, який проживає окремо, брати участь у вихованні дитини. У іншого з батьків виникає зустрічний обов`язок не чинити цьому перешкоди.

Аналіз наведених норм права, зокрема й практики Європейського суду з прав людини, дає підстави для висновку, що обов`язки забезпечення розвитку дитини покладаються на обох батьків. Кожен з них зобов`язаний брати участь у вихованні дитини не епізодично, а постійно. Характер таких зустрічей не повинен бути формальним, а навпаки між батьками та дитиною повинен існувати систематичний психоемоційний контакт. При цьому слід дотримуватися розумного балансу на участь обох батьків у вихованні дитини. В свою чергу дані положення про рівність прав та обов`язків батьків не можуть тлумачиться на шкоду інтересам дитини, оскільки вони є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток, належне виховання. Таким чином, у першу чергу повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків.

Отже, при розгляді справ щодо місця проживання дитини, суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини (враховуючи, при цьому, сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо) та балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини й обов`язком батьків діяти в її інтересах.

Відповідно до принципу 6 Декларації про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучатися зі своєю матір`ю.

Згідно ст. 18, 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

П. 1 ст. 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини).

Місце проживання малолітньої дитини з одним із батьків визначається або за місцем проживання матері чи батька, або за конкретною адресою.

Згідно до ч. 1 ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Ч. 4 ст. 19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Свідок ОСОБА_10 , допитана в судовому засіданні, пояснила, що вона родину ОСОБА_3 знає тривалий час, дуже порядна сім`я. Ніколи не бачила ОСОБА_3 в нетверезому стані.

Свідок ОСОБА_12 , допитаний в судовому засіданні, надав аналогічні пояснення.

Свідок ОСОБА_13 , фахівець з соціальної роботи, допитаний в судовому засіданні, пояснила, що після народження дитини відвідувала сім`ю, складала акт обстеження умов проживання. Перше враження склалося позитивне. З часом почали надходити скарги від медичної сестри, що мама безвідповідально ставиться до здоров`я дитини, уникала відвідувань лікаря, проведення оглядів.

Свідок ОСОБА_14 , допитана в судовому засіданні, пояснила, що вона фахівець центру КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області за напрямком практичної психології. В червні 2024 року вперше побачила дитину ОСОБА_6 , яку привів батько. Дівчинка була дуже обережна, не дуже йшла на контакт, постійно шукала батька, плакала. Рекомендовано було звернутися до лікаря - невролога. Друга частина зустріч була в серпні, після якої дівчинка радісно йшла на контакт, гралася з іграшками. Вже можливо було встановити контакт, емоційно сфера дитини була стійка. При невдачах у виконанні завдань дитина плакала та впадала в істерику, заспокоїти її міг тільки батько. ОСОБА_4 розповів, що дитина проживала у матері, яка її ображала. Оскільки дитина дуже маленького віку, на неї впливає середовище, де вона перебуває. Дитина емоційно не стабільна. Скоріш за все дитина перебувала у стресі, був негативний вплив на психіку дитини. Також зрив могла спричинити обставина, що дитина була відірвана від матері та різка зміна оточуючого середовища. Після зустрічі в грудні 2024 року, дівчинка була дуже контактною, пішла на заняття без проблем, гралася іграшками. Покращився психологічний та емоційний стан дитини, появилася довіра до оточуючих, спостерігався позитивний настрій. Рекомендовано звернутися до лікаря-невролога. Постійні скандали, сварки в родині впливають на психологічний та емоційний стан дитини.

У суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, про які повідомили свідки. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх показання підтверджуються і доповнюються іншими зібраними по справі доказами.

Вирішуючи спори між батьками, які проживають окремо, про те, з ким із них дитина залишається, суд, виходячи з рівності прав та обов`язків батька й матері щодо дитини, повинен ухвалити рішення, яке відповідало б її інтересам. При цьому суд ураховує, хто з батьків виявляє більшу увагу до дитини і турботу про неї, її вік і прихильність до кожного з батьків, особисті якості батьків, можливість створення належних умов для виховання, маючи на увазі, що перевага в матеріально-побутовому стані одного з батьків сама по собі не є вирішальною умовою для передачі йому дитини.

Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом лише в інтересах дитини.

Таким чином, аналізуючи надані докази, даючи їм оцінку в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи у справі докази в цілому, так і кожний доказ, який міститься у справі, з урахуванням принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, балансу інтересів сторін, меж дозволеного втручання, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, з урахуванням наданих доказів, суд приходить до висновку, що проживання малолітньої дитини разом з матір`ю у даному випадку відповідатиме найкращим інтересам дитини та забезпечить їй належний фізичний і духовний розвиток.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача та його представника про те, що позивач зловживає спиртними напоями, оскільки жодної з цих обставин на час розгляду судом справи та ухвалення судового рішення не встановлено.

Крім того, не підтверджено належними доказами те, що позивач не сумлінно відноситься до виконання своїх батьківських обов`язків.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 12, ч. 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Беззаперечні докази винної поведінки та свідомого нехтування своїми обов`язками позивача у матеріалах справи відсутні.

Ухвалюючи рішення суд, зазначає, що визначення місця проживання дитини разом із матір`ю не позбавляє права відповідача спілкуватися з дитиною та не обмежує його у здійсненні своїх батьківських прав та обов`язків, оскільки батько дитини у разі визначення місця проживання останньої з матір`ю, не обмежений у своєму праві на спілкування з дитиною, прояву турботи відносно неї та участі у її вихованні.

Ст. 263 ЦК України визначено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов`язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди мають дослідити основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю змагальні документ, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.

Щодо інших доводів сторін, то згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04).

Відтак суд вважає, що надав відповідь на усі поставлені сторонами питання та навів оцінку усім основним доводам, якими останні обґрунтовували заявлені вимоги.

Крім того, відповідно до ст. ст. 137, 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути 1211 грн. 20 коп. судового збору

Керуючись ст. ст. 141, 160, 161 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 10, 12, 81, 259, 263 - 265, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.

Визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_3 .

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 1211 грн. 20 коп. судового збору, сплаченого при подачі позовної заяви.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Третя особа: ОСОБА_5 , АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 .

Третя особа: Орган опіки та піклування Бахмацької міської ради Ніжинського району Чернігівської області, 16501, м. Бахмач Чернігвської області, вул. Соборності, 42, код ЄДРПОУ: 04061702.

Третя особа: Орган опіки та піклування Попівської сільської ради Конотопського району Сумської області, с. Попівка Конотопського району Сумської області, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ: 04057971.

Суддя Буток Т. А.

СудКонотопський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124617718
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —577/3399/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Буток Т. А.

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Буток Т. А.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Буток Т. А.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Буток Т. А.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Буток Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні