Рішення
від 22.01.2025 по справі 289/2146/24
РАДОМИШЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 289/2146/24

Номер провадження 2/289/153/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2025 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Кириленка О.О.,

з участю секретаря судового засідання Науменко І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доВишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті рідної сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті рідної сестри відкрилась спадщина до складу якої входить 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , яку вона фактично успадкувала після смерті батька ОСОБА_3 . На даний час позивач має намір оформити спадщину після смерті сестри, однак пропустила строк для прийняття спадщини. Зазначила, що у зв`язку з похилим віком та станом здоров`я, введенням карантинних обмежень на території України у зв`язку з пандемією COVID 19 вимушена була постійно знаходитись вдома, так як найбільш вразлива для інфікування COVID 19, оскільки має значну кількість хронічних хвороб. При цьому, в 2020 році позивач захворіла коронавірусною інфекцією та дуже важкий був перебіг цієї хвороби.

Ухвалою судді від 12.11.2024 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с. 15).

Сторони в підготовче засідання не з`явились, позивач в позовній заяві просить розглянути справу без її участі, представник відповідача надіслав до суду заяву, в якій просить провести розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає.

Розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна сестра позивача ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними матеріалами справи (а.с. 6, 7, 8, 9, 10).

Відповідно до довідки Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області від 05.09.2024 ОСОБА_2 на день смерті постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Крім неї у цьому будинку на день смерті ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с. 11).

Згідно витягу зі Спадкового реєстру №78699117, виданого 10.10.2024 Приватним нотаріусом Камінською Л.В., спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася (а.с. 14).

З листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Камінської Л.В. від 14.10.2024 встановлено, що позивачу рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с. 15).

Позивач не змогла прийняти спадщину після смерті рідної сестри у встановлений законодавством шестимісячний строк, у зв`язку із тим, що протягом вказаного строку хворіла, що підтверджується медичною довідкою та є особою з інвалідністю третьої групи (а.с. 4-5, 16). Отже, судом встановлено, що між сторонами діють цивільні правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкуваннявиникає в день відкриття спадщини.

У відповідності до вимогст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12.03.2020 на всій території України впроваджено карантин та обмежено пересування громадян та перебування їх у громадських місцях, обмежена робота державних установ, в тому числі і нотаріальних контор та роботи пунктів пропуску через лінію розмежування. В подальшому карантин неодноразово було продовжено.

Отже, на підставі вищевикладеного, судом встановлено, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, та враховуючи визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону і не порушує права, свободи, інтереси інших осіб, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76, 81, 200, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 )до Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області (місцезнаходження: вул. Клевцова, буд. 2, с. Вишевичі, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12214, код ЄДРПОУ 04343748) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк, а саме три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Олег КИРИЛЕНКО

СудРадомишльський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124619546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —289/2146/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Кириленко О. О.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Кириленко О. О.

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Кириленко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні