Справа №345/6993/24
Провадження № 2/345/307/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
З А О Ч Н Е
23.01.2025 м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Кулаєць Б.О.,
секретаря судового засідання Боднар Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуш в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої тимчасової державної допомоги дітям,
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позицій сторін:
представник позивача звернулася до суду зі зазначеним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти тимчасової державної допомоги дітям у розмірі 9345,00 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Свої вимоги мотивує тим, що 15 жовтня 2020 ОСОБА_2 (прізвище змінене на « ОСОБА_3 ») зверталася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (далі - управління) за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога), на дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заповнивши заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Керуючись нормами Порядку № 189, рішенням про призначення державної допомоги сім?ям з дітьми від 17.11.2020 ОСОБА_1 тимчасову допомогу на обох дітей призначено з 01.10.2020 по 30.11.2020 у розмірі 1480,50 грн. щомісячно та 01.12.2020 по 31.03.2021 - у розмірі 1557,50 грн. щомісячно. В подальшому, ОСОБА_1 строк виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місці проживання їх невідоме було неодноразово, продовжено, зокрема, востаннє з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 1557,50 грн. на обох дітей щомісячно.
Відповідно до повідомлення про сплату аліментів Калуського відділу державної виконавчої служби від 14.06.2024 за вихідним № 64172 управлінню стало відомо, що згідно з виконавчим листом № 345/4443/19, виданим Калуським міськрайонним судом 28.09.2020, ОСОБА_6 у грудні 2023 року сплатив на користь ОСОБА_1 заборгованість по аліментах на утримання дочки ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5 , в повному обсязі, в сумі 136 488,00 грн. Проте ОСОБА_1 не повідомила управління про дані обставини, які впливають на право на тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у період отримання даної допомоги. ОСОБА_1 було відомо про обов?язок повідомляти управління у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, що підтверджується її підписом на заяві про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій та пільг від 15.10.2020.
Згідно з рішенням управління від 20.06.2024 ОСОБА_1 з 01.01.2024 не має права на тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме. Відповідно встановлено, що ОСОБА_1 незаконно отримала кошти тимчасово державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не маю можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у розмірі 9345,00 грн., що підлягають поверненню на рахунок управління.
Представник позивача подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника управління соціального захисту населення Калуської міської ради. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася з невідомих для суду причин, відзиву на позов не подала, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася у передбаченому законом порядку, в тому числі, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному вебсайті судової влади України (а.с. 35). З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:
ухвалою суду від 03.01.2025 було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. Окрім того відповідачці було надано строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 14.01.2025 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, відповідачку викликано в судове засідання шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному вебсайті судової влади України.
22.01.2025 представник позивача подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника Управління соціального захисту населення Калуської міської ради. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідачка відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обгрунтувань позивача суду не надала, хоча була повідомлена про розгляд даної справи.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, виходячи з поданих заяв, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Враховуючи, що відповідачка, хоча і була належним чином повідомлена про розгляд даної справи, відзиву на позов та клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін не подала, представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, тому протокольною формою ухвали суд постановив провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
15 жовтня 2020 ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням тимчасової державної допомоги дітям: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , заповнивши заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 5-6, 7-8).
Відповідно до довідки про неотримання аліментів № 512 від 15.10.2020, виданої в.о. начальника Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ОСОБА_2 за період з квітня по вересень 2020 року не отримувала аліментів на утримання дочки ОСОБА_7 та сина ОСОБА_8 з ОСОБА_6 згідно з виконавчим листом № 345/4443/19, виданим Калуським міськрайонним судом 28.09.2020, про стягнення на її користь аліментів у розмірі по 2000,00 грн. щомісячно на кожну дитину (а.с. 9).
Згідно зі заявою ОСОБА_1 до начальника УЗНС від 01.05.2023 вона просить поміняти її прізвище ОСОБА_9 на ОСОБА_3 у зв`язку з одруженням (а.с. 10).
Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 17.11.2020 ОСОБА_1 призначено тимчасову допомогу на обох дітей з 01.10.2020 по 30.11.2020 у розмірі 1480,50 грн. щомісячно та з 01.12.2020 по 31.03.2021 у розмірі 1557,50 грн. щомісячно (а.с. 13).
Розпорядженням на продовження строку виплат тимчасової допомоги, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, від 19.02.2021 ОСОБА_1 строк виплати тимчасової державної допомоги продовжено з 01.04.2021 по 30.04.2021, розпорядженням від 22.04.2021 з 01.05.2021 по 31.05.2021, розпорядженням від 20.05.2021 з 01.06.2021 по 31.07.2021, розпорядженням від 21.07.2021 з 01.08.2021 по 30.09.2021, розпорядженням від 20.09.2021 з 01.10.2021 по 31.10.2021, розпорядженням від 21.10.2021 - з 01.11.2021 по 31.01.2022, розпорядженням від 21.01.2022 з 01.02.2022 по 30.04.2022, розпорядженням від 21.04.2022 з 01.05.2022 по 31.05.2022, розпорядженням від 20.05.2022 з 01.06.2022 по 30.06.2022, розпорядженням від 22.06.2022 з 01.07.2022 по 30.09.2022, розпорядженням від 21.09.2022 з 01.10.2022 по 31.12.2022, розпорядженням від 13.01.2023 з 01.01.2023 по 31.03.2023, розпорядженням від 17.03.2023 з 01.04.2023 по 30.06.2023, розпорядженням від 20.06.2023 з 01.07.2023 по 30.09.2023, розпорядженням від 15.09.2023 з 01.10.2023 по 31.12.2023, розпорядженням від 21.12.2023 з 01.01.2024 по 31.03.2024 та востаннє розпорядженням від 20.03.2024 з 01.04.2024 по 30.06.2024, у розмірі 1557,50 грн. на обох дітей щомісячно (а.с. 14-18).
Відповідно до листа начальника Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 14.06.2024 за № 64172 начальника УЗНС повідомлено, що ОСОБА_6 у грудні 2023 року сплатив на користь ОСОБА_10 заборгованість по аліментах згідно з виконавчим листом № 345/4443/19 в повному обсязі в сумі 136 488,00 грн. (а.с. 20).
Рішенням про призначенням допомоги сім?ям з дітьми від 20.06.2024 зазначено, що ОСОБА_11 з 01.01.2024 не має права на тимчасову державну допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (а.с. 21).
Таким чином встановлено, що за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 ОСОБА_1 надміру виплачено кошти тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у розмірі 9345,00 грн., що підтверджується розрахунком суми переплати та протоколом введення виконавчого листа та дані про існуючі відрахування від 27.06.2024 (а.с. 22).
Відповідачці надсилалось повідомлення про відшкодування тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у розмірі 9345,00 грн. від 27.06.2024 (а.с. 23).
Між сторонами виник спір з приводу повернення надміру виплачених коштів у зв`язку з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям.
Оцінка суду:
вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до ст.ст. 15, 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Пунктами 2,8постанови КабінетуМіністрів України№ 189«Про затвердженняПорядку призначеннята виплатитимчасової державноїдопомоги дітям,батьки якихухиляються відсплати аліментів,не маютьможливості утримуватидитину абомісце проживанняїх невідоме»(далі Порядок№ 189)(вредакції начас призначеннядопомоги)встановлено,що тимчасовадопомога призначаєтьсяу разі,коли: відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв`язку з несплатою ним аліментів.
У разі поновлення виплати аліментів один з батьків зобов`язаний в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку) раніше призначеної тимчасової допомоги.
Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно з п. 10 Порядку № 189 виплата тимчасової допомоги припиняється у разі сплати аліментів одним з батьків. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
Сума надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім`ям є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Тобто, зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.
Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки з цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Відповідно до ст.76ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, з доказів, наданих стороною позивача, встановлено, що поведінка відповідачки, як набувача тимчасової державноїдопомоги дітям,батько якихухиляється відсплати аліментів, не була добросовісною, зокрема, остання не повідомила управління соціальногозахисту населенняКалуської міськоїради про обставини, які впливають на її право на тимчасову державну допомогу, зокрема, про сплату батьком дітей заборгованості по аліментах у повному обсязі, хоча їй було відомо про обов?язок повідомляти позивача про обставини, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій та пільг, що підтверджується її підписом на заяві про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій та пільг від 15.10.2020, у зв`язку з чим їй за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 було надміру виплачено кошти тимчасової державної допомоги дітям у розмірі 9345,00 грн.
На даний час відповідачка не повернула у добровільному порядку надміру виплачені кошти тимчасової державної допомоги дітям, батько яких ухиляється від сплати аліментів.
Відповідно до п. 12 Порядку № 189 якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв`язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення: визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця); повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення; у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідачки надміру виплачених коштів державної допомоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат:
питання судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України, при цьому враховує, що до судових витрат, які позивач поніс у зв`язку з розглядом справи, останній відносить оплату судового збору у розмірі 3028,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням (а.с. 4).
Враховуючи, що суд прийшов до висновку про задоволення позову, то згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір необхідно стягнути з відповідачки.
На підставі викладеного, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, пунктами 2, 8, 10, 12 постанови Кабінету Міністрів України № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», та керуючись статтями 12, 81, 82, 141, 259, 264-265, 268, 280-283, 356 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої тимчасової державної допомоги дітям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти тимчасової державноїдопомоги дітям за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9345,00 (дев`ять тисяч триста сорок п`ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 3028,00 (три тисячі двадцять вісім) гривень судового збору.
За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління соціального захисту населення Калуської міської ради, місцезнаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193318.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстрована по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя:
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124619697 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Кулаєць Б. О.