Сахновщинський районний суд Харківської області
Справа № 634/1297/24
Категорія 61
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2025 року
Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Єрьоміної О.В.,
при секретарі: Мальченко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Сахновщина Харківської області цивільну справу запозовом ОСОБА_1 до Сахновщинської селищної ради Берестинського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Красношлик Лариси Леонідівни про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,-
встановив:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в обгрунтування якого вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після її смерті залишилася у спадщина у вигляді права на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке померла ОСОБА_2 отримала відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Сахновщинською державною нотаріальною конторою Харківської області 27.05.2008 року за № 1685; права на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке померла ОСОБА_2 отримала відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Сахновщинською державною нотаріальною конторою Харківської області 27.05.2008 року за № 1691.
Право на спадкове майно було підтверджено Сертифікатом серії ХР № 0065158, Сертифікатом серії ХР № 0065159 відповідно.
Факт отримання спадкодавцем ОСОБА_2 сертифікатів на право власності на земельну частку ( пай) серія ХР № 0065158 та серії ХР № 0065159 підтверджується відомостями Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
Крім, позивача іншими спадкоємцями за законом є: син померлої ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4 , які надали заяву, про відмову від прийняття спадщини за законом на користь позивача.
22.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Красношлик Л.Л. з заявою щодо видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2
26.10.2024 року постановою приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Красношлик Л.Л. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельні частки (паї), які перебувають у колективній власності КСП «Побєда» в с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
З урахуванням викладеного позивач просив:
-визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда`с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості);
-визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) , яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися. Представник позивача надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач у судове засідання не з`явився, просив розглядати справу за його відсутності, прийнявши рішення на розсуд суду.
Третя особа: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Красношлик Л.Л. просила розглядати справу за її відсутності, прийняти рішення на розсуд суду згідно чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до такого висновку.
Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 22.02.2000 року (а.с. 7).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15.12.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місце смерті м. Москва РФ (а.с. 8,9).
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.05.2008 року ОСОБА_2 успадкувала після смерті матері ОСОБА_5 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належній померлій на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0065158, виданого Сахновщинською РДА і зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на частку (пай) 12.08.1996 року за № 15 (а.с 52)
Із ксерокопії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0065158 вбачається, що ОСОБА_6 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с. 50 зворотна сторона -51).
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.05.2008 року ОСОБА_2 успадкувала після смерті матері ОСОБА_5 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належній померлій на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0065159, виданого Сахновщинською РДА і зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на частку (пай) 12.08.1996 року за № 158 (а.с. 56).
Із ксерокопії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0065159 вбачається, що ОСОБА_6 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с. 54 зворотна сторона -55).
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 03.12.2024 року вбачається, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) членів КСП «Побєда» на ім`я ОСОБА_5 зареєстровано за № 158 сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0065158 площею 7, 2 умовних кадастрових гектарах, на підставі розпорядження Сахновщинськох РДА від 04.09.1996 року за № 634. На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.05.2008 року за № 1685 право на земельну частку (пай) перейшло ОСОБА_2 . Згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) членів КСП «Побєда» на ім`я ОСОБА_5 зареєстровано за № 159 сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0065159 площею 7, 2 умовних кадастрових гектарах, на підставі розпорядження Сахновщинськох РДА від 04.09.1996 року за № 634. На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.05.2008 року за № 1691 право на земельну частку (пай) перейшло ОСОБА_2 . Надати оригінали або копію сертифікату не можливо у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 отримала сертифікати серія ХР № 0065158, ХР № 0065159, про що свідчить підпис у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай). ОСОБА_2 право власності на ріллю, сіножаті та пасовища згідно сертифікатів на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0065158, ХР № 0065159 не реалізувала, державні акти на право власності на земельну ділянку не зареєстровано. При цьому згідно витягу до протоколу № 2 загальних зборів (зборів уповноважених) членів КСП «Побєда» від 05.01.2000 року уточнений розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах -6, 89 з них: рілля 5, 28 умовних кадастрових гектарів, сіножаті 0, 47 умовних кадастрових гектарів, пасовища 1, 14 умовних кадастрових гектарів. Вартість земельної частки (паю) становить 22174, 00 грн. (а.с. 14).
Отже, ОСОБА_2 згідно свідоцтва про спадщину за законом належить право на земельні частки (пай) у землі, що перебувають у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області розміром 7, 2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Згідно копії спадкової справи №27/2022 ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 . Спадкоємці першої черги ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відмовилися від прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 ( а.с. 27-66).
Постановою приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Красношлик Л.Л. від 26.10.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельні частки (паї), які перебувають у колективній власності КСП «Побєда» в с. Дубові Гряди Красноградського (колишнього Сахновщинського) району Харківської області, після смерті матері ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Таким чином, позивачеві відкрилася спадщина за законом до якої, згідно ст. 1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Інших спадкоємці першої черги відмовилися від спадщини на користь позивача.
Відсутність документів, що підтверджують право на земельну частку (пай), позбавляє позивача можливості оформити належним чином право на спадщину, та подальше розпорядження спадковим майном.
Таким чином, визнати за позивачем право на земельні частки (пай) померлої ОСОБА_2 , інакше як через суд, неможливо.
Статтею 41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності за положеннями ст.321 ЦК України є непорушним і ніхто не може протиправно бути обмеженим в реалізації свого права власності.
Статтею 328 ЦК України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за заповітом та законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Об`єктом відносин спадкування виступають права та обов`язки спадкодавця у їх сукупності, що належали йому на момент смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч.1 ст.1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п.23 постанови № 7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).
Згідно ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, встановлений Указом Президента України № 720 від 08.08.1995 року.
Відповідно до п.1 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року №720, паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Пунктом 2 Указу передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Відповідно до положень статей 22, 23 ЗК України та зазначеного Указу особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: 1) перебування в членах КСП на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; 3) одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно роз`яснень Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21.02.2005 року у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.
Оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що незаконність набуття померлою ОСОБА_2 права власності на спадкове майно судом не встановлено, інші спадкоємці відмовилися від прийняття спадщини, позивач у встановленому законом порядку прийняв спадщину, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, так як досліджені докази свідчать про неможливість оформити спадщину в нотаріальному порядку.
Керуючись ст.ст.3, 4, 12, 13, 76, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (кол. Сахновщинського) району Харківської області розміром 7,2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ХР №0065158, виданого Сахновщинською райдержадмінстрацією і зареєстрованого в Книзі сертифікатів на право на земельну частку (пай) 12.08.1996 рокку за № 159.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Побєда» с. Дубові Гряди Красноградського (кол. Сахновщинського) району Харківської області розміром 7,2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ХР №0065159, виданого Сахновщинською райдержадмінстрацією і зареєстрованого в Книзі сертифікатів на право на земельну частку (пай) 12.08.1996 рокку за № 158.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду в 30- денний строк з дня складання його повного тексту.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 23.01.2024 року.
Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124621686 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Єрьоміна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні