Справа №:755/13782/24
Провадження №: 2/755/7644/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" жовтня 2024 р. місто Київ
Дніпровський районний суд міста Києва у складі: головуючого - судді САВЛУК Т.В., за участі секретаря Лазоренко Н.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщені Дніпровського районного суду міста Києва, в залі суду, клопотання представника відповідача Куровської М.В. про призначення судової автотоварознавчої експертизи, заявлене в межах розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» з вимогами:
«Стягнути з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» на користь ОСОБА_1 відшкодування матеріальної та моральної шкоди у розмірі 455 942 гривні 79 копійок»
05 вересня 2024 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.
У підготовчому засіданні суд може роз`яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста. ( п. 5, 7, 8 ч.2 ст. 197 ЦПК України)
22 жовтня 2024 року (вх.№58030) представник відповідача Куровська М.В. подала до суду клопотання про призначення у цивільній справі судової автотоварознавчої експертизи, мотивуючи свою позицію тим, що в межах даного спору позивач просить стягнути з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» матеріальні збитки, які завдано внаслідок падіння дерева на транспортний засіб належний позивачу, та стояв припаркований на прибудинковій території, згідно долученого звіту вартість матервлаьного збитку становить 205942, 79 гривень, що становить 37% від ринкової вартості самого автомобіля на дату складання звіту. Ознайомившись з матеріалами справи, у представника виникли сумніви щодо достовірності наданих позивачем суду доказів на підтвердження заявлених вимог майнового характеру в частині визначення обсягу та вартості проведення відновлювального ремонту автомобіля, який підтверджується звітом спеціаліста - оцінювача, крім того наданий звіт не відповідає вимогам статей 102, 106 ЦПК України та викликає сумніви у його правильності, тому з метою визначення дійсної вартості відновлюваного ремонту автомобіля, виникла необхідність у проведенні автотоварознавчої експертизи, проведення якої просить доручити експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, поставивши на вирішення експертів питання, викладені у письмовому клопотанні про призначення судової експертизи.
Представник відповідача в підготовчому судовому засіданні висловив свою позицію на підтримку заявленого клопотання про призначення судової автотоварознавчої експертизи, просив доручити проведення експертизи експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС , оплату послуг експерта відповідач гарантує.
Позив в підготовчому судовому засіданні вислови свою позиції щодо підстав для відмови у задоволенні клопотання про призначення судової автотоварознавчої експертизи, виклавши свою позиції у письмових заперечення, поданих до суду, вважає заявлене клопотання необґрунтованим, оскільки представником не наведено достатніх підстав для призначення у справі судової експертизи, наведені обставини базуються на припущеннях представника та переоцінки доказів, які надано позивачем на підтвердження заявлених вимог, які не досліджувались судом враховуючи стадію цивільного процесу.
Вислухавши думку сторін цивільного процесу, оцінивши наведені представником відповідача підстави для призначення судової автотоварознавчої експертизи, суд приходить до наступних висновків.
За змістом положень ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. ( ст.1 Закону України «Про судову експертизу»)
Висновок експерта - докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. ( ч.1 та ч.2 ст.102 Цивільного процесуального кодексу України).
У відповідності до п.п.1.2.2., 1.2.4. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5, основними видами (підвидами) експертизи є, зокрема: інженерно-технічна: оціночно-будівельна, оціночно-земельна; товарознавча: автотоварознавча.
Основними видами експертизи є, зокрема, автотоварознавча експертиза, яка встановлює розмір відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок пошкодження колісного транспортного засобу.
Відповідно до Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5, різновидом товарознавчої експертизи є автомобільно-товарознавча експертиза (автотоварознавча та транспортно-товарознавча експертиза), об`єктами якої є колісні транспортні засоби і їх комплектуючі. До числа основних завдань автотоварознавчої та транспортно-товарознавчої експертизи належить визначення ринкової вартості колісних транспортних засобів (далі - КТЗ), їх складових, а також розміру вартості матеріальних збитків, заподіяних власнику або володільцю колісних транспортних засобів, їх складових унаслідок пошкодження останнього. Перед автотоварознавчою та транспортно-товарознавчою експертизою можуть ставитись також питання про складові основного завдання або споріднені з ним, якщо такі питання пов`язані з придбанням та експлуатацією колісних транспортних засобів.
Відповідно до п. 5.5. Методики проведення товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, (яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України 24.11.2003 № 142/5/2092 (у редакції наказу Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24.07.2009 № 1335/5/1159 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 р. за № 1074/8395 Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 137/5/2732 від 08.12.2004 № 1335/5/1159 від 24.07.2009), під час технічного огляду КТЗ оцінювач (експерт) повинен: перевірити відповідність ідентифікаційних даних КТЗ записам у наданих документах; перевірити укомплектованість КТЗ, установити комплектність, наявність додаткового обладнання; установити пробіг за одометром; зафіксувати інформативні ознаки раніше виконаного відновлювального ремонту КТЗ; установити характер і обсяги пошкоджень на момент огляду та інші ознаки, які характеризують технічний стан КТЗ, з обов`язковою їх фіксацією шляхом фотографування.
Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України суд призначає експертизу за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами(стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Виходячи з положень статті 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами.
Як роз`яснено у п. п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Висновок експерта - докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. ( ч.1 та ч.2 ст.102 Цивільного процесуального кодексу України).
Статтею 110 ЦПК України передбачено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом з іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.
При перевірці й оцінці експертного висновку суд повинен з`ясувати: достатність поданих експертові об`єктів дослідження; повноту відповідей на поставлені питання та їх відповідність іншим фактичним даним; узгодженість між дослідницькою частиною та підсумковим висновком експертизи; обґрунтованість експертного висновку та його узгодженість з іншими матеріалами справи.
Відповідно до ч.1 ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Відповідно до ч.4 ст.10 цього Кодексу суд застосовує при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні, ухваленому 13 липня 2006 року у справі «Яггі проти Швейцарії», Європейський суд з прав людини постановив, що мало місце порушення ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд, не даючи оцінку правовим відносинам між сторонами у справі, не вправі позбавляти дозволених законом та обраних сторонами засобів доказування, оскільки за такої ситуації це порушить їх права у цивільному процесі, свідчитиме про порушення принципу диспозитивності та об`єктивного судового розгляду.
З аналізу викладеного вбачається, що призначення судової експертизи можливе лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Виходячи з предмету та з`ясованих під час розгляду справи обставин, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог і заперечень, зміст клопотання та запитання, які представник відповідача просить поставити перед експертом, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення судової автотоварознавчої експертизи для визначення дійсного розміру заподіяної шкоди майну власнику транспортного засобу - КТЗ марки КІА модель SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , що зумовлює призначення у справі судової автотоварознавчої експертизи, оскільки в даному випадку висновок експерта не може замінити інші засоби доказування.
Відповідно до положень частини четвертої та п`ятої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України, питання, з яких має бути проведене експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або заміну.
При призначені експертизи, суд вважає за можливе поставити експерту питання, які викладено представником відповідача у письмовому клопотанні про призначення судової автотоварознавчої експертизи, яке залучено до матеріалів справи, та враховуючи, що іншим учасником процесу не подано до суду клопотань з визначенням переліку питання, які потребують роз`ясненню експертом при проведенні даного виду експертизи.
Відповідно до частини третьої статі 103 Цивільного процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експерта установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Вирішуючи питання про призначення судової будівельно-технічної експертизи, з урахуванням положень ст.9 Закону України «Про судову експертизу», доручає проведення даного виду експертизи експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС (04119, місто Київ, вулиця Сім`ї Хохлових, 5).
Враховуючи викладене та керуючись статями 10, 81, 76, 103, 105, 252, 260, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в:
Заяву представника відповідача Куровської М.В. про призначення судової автотоварознавчої експертизи, - задовольнити.
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, судову автотоварознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС (04119, місто Київ, вулиця Сім`ї Хохлових, 5)
На вирішення експертів поставити питання:
- які саме механічні пошкодження завдано КТЗ марки КІА модель SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , внаслідок падіння дерева 28 жовтня 2023 року?
- чи можливо провести ремонтно-відновлювальний ремонт пошкодженого КТЗ марки КІА модель SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , (його складових), які виникли внаслідок падіння дерева 28 жовтня 2023 року? Якщо можливо, то який обсяг, характер і вартість цих робіт на дату оцінки?
- яка вартість матеріального збитку на дату оцінки, завданого власнику КТЗ марки КІА модель SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , внаслідок падіння дерева 28 жовтня 2023 року?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України.
Оплату послуг експерта покласти на відповідача - Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва».
Експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС провести судову автотоварознавчу експертизу на підставі наявних у цивільній справі доказів, які містяться в матеріалах цивільної справи №755/13782/24 за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, в якій знаходяться всі необхідні документи.
Зобов`язати експерта повідомити позивача ОСОБА_1 та відповідача - Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м.Києва», в особі уповноваженого представника, про дату проведення експертного дослідження.
Зобов`язати позивача ОСОБА_1 , на вимогу експерта для проведення експертного дослідження, надати оригінали Звіту про визначення вартості матеріального збитку, об`єкт оцінки: автомобіль колісний транспортний засіб КІА SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , дата оцінки 05 листопада 2023 року, складений СПД ОСОБА_3 (вих.№3110 від 05 листопада 2023 року, з фототаблицями до нього, разом з оригіналом цифрових фотознімків (на компакт-диску) автомобіля КІА SPORT TAGE 2012 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , при його огляді у пошкодженому стані, який в копії приєднаний до справи а.с. 29-61.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у цивільній справі зупинити до проведення експертами Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС експертного дослідження та надання до суду висновку експерта.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі інтернет http://dn.ki.court.gov.ua
С у д д я
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124622576 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні