Ухвала
від 23.01.2025 по справі 621/1/25
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

Справа № 621/1/25

Провадження 1-кс/621/39/25

23 січня 2025 року м. Зміїв Харківської області

Слідчий суддя Зміївського районного суду Харківської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за відсутності учасників справи клопотання старшого слідчого відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_4 ,

про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,

ВСТАНОВИВ:

Ст.слідчий відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_3 , в провадженні якого знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024221260000515 від 09.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 111-2 Кримінального кодексу України, звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до оригіналів документів, які є процесуальними джерелами доказів.

В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділенням ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12024221260000515 за ознаками складу кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст. 111-2 КК України.

24.02.2022 відбулось збройне захоплення с. Нова Гнилиця Чугуївського району Харківської області військовими формуваннями РФ, у зв`язку з чим органи державної влади, органи місцевого самоврядування, правоохоронні органи об`єктивно не мали можливості виконувати свої обов`язки та реалізовувати законні повноваження для забезпечення на території вказаного населеного пункту порядку та режиму законності.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих на території України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами), с. Нова Гнилиця Чугуївського району Харківської області перебувало під окупацією в період з 24.02.2022 по 11.09.2022.

Наприкінці лютого 2022 року, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, після тимчасової окупації с. Нова Гнилиця Чугуївського району Харківської області, у громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не мав патріотичних переконань та виявляв проросійську орієнтацію, виник кримінальний протиправний умисел на дії, спрямовані на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: підтримки дій збройних формувань держави-агресора, добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави- агресора, її збройним формуванням.

Реалізуючи вищевказаний кримінально протиправний умисел, у період часу з кінця лютого до середини серпня 2022 року, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, у ситуації, що склалася, керуючись антидержавницькими мотивами, оцінивши обстановку в умовах тимчасової окупації, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників збройних формувань країни-агресора, діючи на шкоду інтересам України, встановив зв`язки з невстановленими представниками збройних формувань країни-агресора, яким повідомив про свої проросійські настрої та бажання підтримувати їхні дії.

Далі, продовжуючи реалізовувати зазначений вище злочинний умисел, користуючись можливістю вільно пересуватися по тимчасово окупованій території в районі населених пунктів Нова Гнилиця, Залізничне, Чкаловське, Чугуївського району Харківської області, яку йому забезпечили невстановлені представники збройних формувань держави-агресора, добровільно підтримуючи дії збройних формувань держави-агресора щодо заволодіння на тимчасово окупованих територіях матеріальними цінностями у незаконний спосіб, керуючи невстановленим в ході досудового розслідування автомобілем марки «ВАЗ», ОСОБА_5 , діючи спільно з представниками збройних формувань держави-агресора, особи яких не встановлено, здійснив численні, систематичні поїздки до ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", що розташоване в с-щі Залізничне Чугуївського району Харківської області, звідки вивозив насіння зернових культур, що зберігалося на складах, яке реалізовував мешканцям прилеглих населених пунктів. Частину коштів, отриманих від реалізації насіння, вивезеного зі складів ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", ОСОБА_5 передав представникам збройних формувань держави- агресора готівкою, або продуктами харчування, придбаними на ці кошти.

Крім того, умисно підтримуючи дії збройних формувань держави- агресора, ОСОБА_5 , керуючи невстановленим в ході досудового розслідування автомобілем марки «ВАЗ», разом з військовослужбовцями держави-агресора систематично переміщався по території населених пунктів Нова Гнилиця та Чкаловське Чугуївського району Харківської області, чим надав збройним формуванням держави-агресора відомості щодо характеру та особливостей місцевості територіальної громади для забезпечення орієнтування та злагодженості дій військовослужбовців держави-агресора на даній місцевості.

Крім того, у вказаний період тимчасової окупації збройними формуваннями держави-агресора с. Нова Гнилиця Чугуївського району Харківської області, реалізуючи вказаний вище умисел на дії, спрямовані на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: підтримки дій збройних формувань держави- агресора, добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, її збройним формуванням, ОСОБА_5 добровільно надавав своє домоволодіння, розташоване на АДРЕСА_1 , військовослужбовцям збройних формувань держави-агресора, де їм забезпечувалася можливість відпочинку та харчування. Також, на території вказаного домоволодіння ОСОБА_5 , разом з невстановленими особами, здійснювали розукомплектування автомобілів, походження яких під час досудового розслідування не встановлене, а отримані деталі встановлювалися на транспортні засоби, якими користувалися військовослужбовці збройних формувань держави- агресора.

Прокурором Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_6 надано вказівки в порядку ст. 36 КПК України щодо отримання інформації з органу реєстрації актів цивільного стану щодо ОСОБА_5 , а саме відомостей: про його батьків, одруження, розлучення, дітей, смерті

01.01.2025 старшим слідчим СВ ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітаном поліції ОСОБА_7 до ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено запит щодо надання актових записів про народження, шлюб, зміну призвіща, розлучення, копії актових записів про народження дітей, смерті ОСОБА_5 та було отримано відповідь про відмову у наданні вказаних актових записів

В ході досудового розслідування виникла необхідність у долученні до матеріалів кримінального провадження документів, які підтверджують та характеризують особу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме копії актового запису про народження ОСОБА_5 , копії актового запису про шлюб ОСОБА_5 , копії актового запису про зміну прізвища ОСОБА_5 , копії актового запису про розірвання шлюбу ОСОБА_5 , копії актового запису (записів) про народження дітей ОСОБА_5 , копії актового запису про смерть ОСОБА_5 , що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

В судове засідання слідчий, прокурор та представник володільця інформації, повідомлені належним чином, не з`явились. Слідчий та прокурор надали заяви, в яких просили розглянути клопотання без їх участі та наполягали на його задоволенні.

Відповідно до ч.4 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про тимчасовий доступ за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Враховуючи стислі строки, встановлені законом для розгляду клопотання, вжиття необхідних заходів для виклику в судове засідання учасників кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про можливість розгляду клопотання без участі сторін та без фіксації даної процесуальної дії за допомогою технічних засобів відповідно до положень частини 1, 4 статті 107 Кримінального процесуального кодексу України.

Вивчивши клопотання та дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя зазначає наступне:

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 КПК України, до повноважень слідчого судді судді суду першої інстанції належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Згідно статті 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно пункту 5 частини 2 статті 131 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який, виходячи зі змісту частини першої цієї ж статті, застосовується з метою дієвості цього провадження.

Згідно ч.3ч.5 статті 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінкипотреб досудовогорозслідування слідчийсуддя абосуд зобов`язанийврахувати можливістьбез застосованогозаходу забезпеченнякримінального провадженняотримати речіі документи,які можутьбути використаніпід чассудового розглядудля встановленняобставин укримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Доводи клопотання підтверджуються даними витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №12024221260000515 від 09.08.2024 за ч. ст. 111-2 Кримінального кодексу України, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення від 07.08.2024, постанови про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 11.09.2024, вказівки прокурора Зміївськоговідділу Чугуївськоїокружної прокуратури ОСОБА_6 в порядкуст.36КПК України (а.с. 1-7).

Відповідно до статті 159 Кримінального процесуального кодексу України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.

Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Частиною 1 статті 160 Кримінального процесуального кодексу України сторонам кримінального провадження надано право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Згідно статті 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:

1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;

2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю;

3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій;

4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю;

5) відомості, які можуть становити банківську таємницю;

6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру;

7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;

8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;

9) державна таємниця;

10) таємниця фінансового моніторингу;

11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".

Згідно частин 1-3 статті 21 Закону України "Про інформацію", інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Відносини, пов`язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.

Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

Відповідно до частини 2 статті 163 Кримінального процесуального кодексу України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Згідно частин 5, 6 статті 163 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, передбаченому законом. Доступ до речей і документів, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має допуску відповідно до вимог закону.

Слідчий (дізнавач) у поданому клопотанні, погодженому прокурором, довів існування обставин, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого (дізнавача); є підстави вважати, що зазначені у клопотанні речі і документи перебувають у володінні вказаної юридичної особи, відомості, що містяться в зазначених речах і документах, самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; існує можливість використання як доказів відомостей, що міститься в зазначеній інформації, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих відомостей.

За таких обставин, клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 40, 107, 132, 159-164, 369-372 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю задовольнити.

Зобов`язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 ,надати можливість тимчасового доступу до оригіналів документів, а саме:

-актового запису про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-актового запису про шлюб ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-актового запису про зміну призвіща ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

-актового запису про розірвання шлюбу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-актового запису (записів) про народження дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-актового запису про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

з можливістю їх копіювання.

Надати право тимчасового доступу та можливість вилучити (здійснити виїмку) інформації, що містить охоронювану законом таємницю, старшому слідчому СВ ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітану поліції ОСОБА_7 , який здійснює слідство у кримінальному провадженні 12024221260000515 від 09.08.2024, та (або) відповідній службовій особі за дорученням слідчого.

Роз`яснити заінтересованій особі, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення речей і документів із зазначеною інформацією.

Строк дії ухвали встановити 2 (два) місяці, тобто до 23.03.2025.

Копію ухвали негайно після її постановлення вручити учасникам справи.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її підписання та апеляційному оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Текст ухвали складено 23.01.2025.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124626107
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України Пособництво державі-агресору

Судовий реєстр по справі —621/1/25

Ухвала від 23.01.2025

Кримінальне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 07.01.2025

Кримінальне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні