Справа № 487/418/25
Провадження № 2-о/487/78/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2025 суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Лагода А.А. в м. Миколаєві, вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування виконкому Миколаївської міської ради, ОСОБА_2 про усиновлення,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду з вказаною заявою в порядку окремого провадження в якій просить надати дозвіл на усиновлення малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
У заяві зазначено, що заявник, заінтересована особа ОСОБА_2 та дитина проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказане провадження 22.01.2025 передано у провадження судді Лагоди А.А.
Згідно ст. 310 ЦПК України, заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.
В силу ч.3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст. 187 ЦПК України судом направлено відповідні запити та отримана інформація щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) заявника, дітей та заінтересованої особи.
Так, згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що останній має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що відноситься територіальної юрисдикції Миколаївського районного суду Миколаївської області (відповідь № 1059128 від 23.01.2025); дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 мають зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , що відноситься територіальної юрисдикції Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області (відповідь № 1059115 від 23.01.2025 та витяги з реєстру Братської територіальної громади № 2024/014263085 від 26.11.2024 та №2024/010230084 від 26.08.2024).
Положення про підсудність справ врегульовано у главі 2 розділу I ЦПК України.
Згідно з нормами процесуального закону завданням інституту підсудності є розподіл цивільних справ між судами загальної юрисдикції для більш швидкого і правильного розгляду і вирішення справи, найбільш ефективного захисту прав, свобод та інтересів суб`єктів права.
Дотримання судами процесуальних норм інституту підсудності є вимогою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яке гарантує, що кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків або при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Не дотримання судом правил підсудності є суттєвим порушенням норм цивільно-процесуального закону та відповідно до статті 378 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення.
Статті 27 та 28 ЦПК України регулюють підсудність справ, який залежить від зареєстрованого в передбаченому законом порядку місця проживання чи перебування відповідача (позивача).
Так, зокрема за загальним правилом статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом. Позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Частинами 1 та 6 ст. 29 ЦК України встановлено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» свобода пересування право громадянина України, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом; вільний вибір місця проживання чи перебування право громадянина України вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Згідно із положеннями ст. 6 вказаного закону, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що місце проживання чи перебування особи має бути зареєстрованим у встановленому законом порядку.
Таким чином, вказана заява не є підсудною Заводському районному суду м. Миколаєва в силу ч. 1 ст. 316 ЦПК України з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За такого, вважаю, що вказана заява підсудна Вознесенському міськрайонному суду Миколаївської області, оскільки зареєстроване місця проживання (перебування) дитини та заінтересованої особи територіально не відноситься до юрисдикції Заводського районного суду м. Миколаєва.
Керуючись ст. ст. 4, 27, 28, 31, 32, 175, 310, 316, 294 ЦПК України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування виконкому Миколаївської міської ради, ОСОБА_2 про усиновлення, передати на розгляд до Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Кібрика, 11).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.А. Лагода
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124626789 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Лагода А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні