Справа № 646/13464/24
№ провадження 2-о/646/9/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2025 року м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді - Клімової С.В.,
присяжних - Гонського Є.В., Лашиної Н.В.,
при секретарі - Герко Є.В.,
за участю: заявника - ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи - ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи - Суліменко О.М.,
розглянувши у закритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_2 , Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, заінтересовані особи: Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_2 , Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що 23.05.2024 року заявник уклав шлюб з ОСОБА_4 . В їх сім`ї виховується донька дружини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дівчинка називає заявника батьком, який піклується про неї та забезпечує.Заявник зазначає, що за місцем проживання та роботи характеризуються позитивно, до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, на обліку у лікаря нарколога та лікаря психіатра не перебуває та має задовільний стан здоров`я. Заявник має бажання усиновити дитину, у зв`язку з чим звернувся до суду з даною заявою.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 12 грудня 2024 року заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі, залучено третіх осіб по справі.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримав та просив суд їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що є дружиною заявника та матір`ю ОСОБА_3 , після укладання шлюбу з 23.05.2024 року між чоловіком та донькою склалися гарні відносини, чоловік займається вихованням та утриманням дитини. Підтримала вимоги заяви та просила суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради Суліменко О.М. в судовому засіданні підтримала вимоги заяви та в інтересах дитини просила їх задовольнити.
ОСОБА_3 (дитина) у судовому засідання зазначила, що підтримує заяву про її усиновлення, наслідки якого їй відомі. Пояснила, що проживає разом з заявником та мамою. Між заявником та нею склалися гарні відносини, ОСОБА_2 займається її вихованням та утриманням.
Заінтересовані особи: Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Заслухавши пояснення учасників справи, дитини, дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Справа розглядається в порядку окремого провадження.
Так судом встановлені наступні фактичні обставини.
Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 виданого Четвертим ВДРАЦС у місті Харкові СМУ Міністерства юстиції від 23 травня 2024 року, підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прізвище після реєстрації шлюбу « ОСОБА_5 ».
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданого Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 09 липня 2013 року підтверджується, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Харків Харківської області, батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , актовий запис про народження № 437 від 09 липня 2013 року.
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України № 00015042010 від 12.02.2015 року підтверджується, що ОСОБА_7 записаний батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Заявою посвідченою приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу та зареєстрованою в реєстрі за № 1830 підтверджується, що ОСОБА_2 надала згоду на усиновлення малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 та не заперечує проти присвоєння дитині прізвища та по - батькові усиновителя.
Витягом з інформаційно - аналітичної системи « Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» виданими Міністерством внутрішніх справ підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 11.11.2024 рік до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.
Згідно висновку про стан здоров`я заявника від 19.11.2024 року ОСОБА_1 є повністю здоровим чоловіком.
Довідкою виданою КНП ХМР « Обласна клінічна наркологічна лікарня» від 12.11.2024 року підтверджується, що ОСОБА_1 на обліку в наркологічному кабінеті не знаходиться.
Довідкою виданою КНП ХОР « Обласний психоневрологічний диспансер № 3» від 12.11.2024 року підтверджується, що ОСОБА_1 за амбулаторною психіатричною допомогою за останні 5 років до лікаря психіатра не звертався.
Довідкою про доходи виданою ВЧ НОМЕР_3 , підтверджується, що ОСОБА_1 проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_3 , сума доходу за період з травня 2024 року по жовтень 2024 року складає 140 285,16 гривень.
З договору дарування від 17.10.1997 року посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу вбачається, що ОСОБА_1 належить житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Висновком про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини наданого КНП ХМР «Міська дитяча клінічна лікарня № 24» від 15.11.2024 року, підтверджується, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є здоровою дитиною.
Комісійним актом обстеження умов проживання підтверджується, що спеціалістами служби у справах дітей Суліменко О.М. , Каліновою А.М. проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Житло розміщене на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається з 2 кімнат, в будинку газове опалення та водопровід. В будинку проведено ремонт. Кімнати обставлено меблями та побутовою технікою. Для виховання та розвитку дитини створено належні умови.
Висновком про доцільність усиновлення та відповідність інтересам дитини наданого Виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області № 08-15/3554/2-24 від 03.12.2024 року, підтверджується, що заявник перебуває з громадянкою ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі з 23.05.2024, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 , виданого 23.05.2024 Четвертим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Мати дитини, ОСОБА_2 , своєю нотаріально завіреною заявою від 15.11.2024 надала згоду на усиновлення своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відомості про батька дитини внесені до актового запису про народження відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Громадянин України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює у військовій частині НОМЕР_3 Міністерства оборони України, займає посаду офіцера, має постійний дохід.
ОСОБА_10 відносяться до вітчима, як до рідного батька, правильно реагує на усі вимоги, прислухається до порад. З дитиною досягнуто взаєморозуміння, склалися добрі стосунки.
Заявник вважає малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , своєю донькою і має бажання бути законним батьком дитини та в подальшому виховувати, забезпечувати та допомагати їй у житті.
Сім`я проживає в приватному будинку з усіма комунальними зручностями, який складається з 2 житлових кімнат, кухні, коридору, санвузлу сумісного, облаштований необхідними меблями та побутовою технікою. Для дитини обладнано окрему кімнату, де створені належні умови для навчання, відпочинку та сну. Дівчина забезпечена всім необхідним відповідно до вікових потреб дитини. Житлово-побутові умови проживання сім`ї задовільні.
На підставі вищевикладеного виконавчий комітет Харківської міської ради Харківської області вважає усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянином ОСОБА_1 доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини ( а.с. 5-27).
Згідно ст.293 ч.2 п.4 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.
Усиновлення дитини проводиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно ст. 211 СК України усиновителем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років.
Згідно ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Відповідно до ст. 218 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Відповідно до ст. 219 СК України, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони: 1) невідомі; 2) визнані безвісно відсутніми; 3) визнані недієздатними; 4) позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється; 5) протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу. Усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.
Згідно із ст. 220 СК України, на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально. Усиновлення дитини може бути проведене без згоди другого з подружжя, якщо він визнаний безвісно відсутнім, недієздатним, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», за змістом ст. 217 СК у випадках, коли дитина, стосовно якої розглядається питання про усиновлення, має батьків, обов`язковою умовою його позитивного вирішення є їхня вільна та безумовна згода.
Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» №3 від 30.03.2007 року , ухвалюючи рішення згідно зі ст. 255 ЦПК та ст. 224 СК, суд повинен обґрунтувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення.
У разі її задоволення врезолютивній частині рішення необхідно навести відомості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім`я, по батькові, день, місяць і рік народження, а також про його громадянство. За наявності клопотання заявників суд вирішує питання про зміну прізвища, імені та по батькові, дати й місця народження дитини відповідно до статей 229-231 СК. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва, а до актового запису про народження дитини. Після набрання рішенням законної сили його копія в порядку ч. 7 ст. 255 ЦПК направляється органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення необхідних змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи, а якщо дитина усиновлена іноземним громадянином, - також уповноваженому органу виконавчої влади. У разі якщо фактичне місце проживання особи, щодо якої подано заяву про усиновлення, не збігається з місцем її народження, копія рішення суду надсилається органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем народження такої особи. Відповідно до ч. 1 ст. 225 СК, ч. 7 ст. 255 ЦПК усиновлення вважається здійсненим з дня набрання рішенням суду законної сили.
У відповідністю з ч. 1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Згідно зі ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
У відповідністю зі ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається.
Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Відповідно до ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема:1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини;2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.
Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Частини 1 статті 230 Сімейного кодексу України передбачає, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання змінити відомості про місце народження та дату народження.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 231 СК України, за заявою усиновлювачів може бути змінено ім`я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Така згода не вимагається, якщо дитина живе в сім`ї усиновлювачів і звикла до нового імені. Якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Згідно із ст. 233 СК України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
У відповідно до статті 4 Європейської конвенції про усиновлення дітей (переглянутої), що набрала чинності для України з 01.09.2011 року, компетентний орган не приймає рішення про усиновлення, якщо не є переконаним, що усиновлення відповідатиме найвищим інтересам дитини. У кожному випадку компетентний орган приділяє особливу увагу важливості того, що усиновлення забезпечує дитину стабільними та гармонійними домашніми умовами.
Відповідно до частини 2 статті 234 Сімейного кодексу України при дотримання всіх умов встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Таким чином враховуючи цивільно-правові відносини між учасниками справи, які вирішуються тільки в судовому порядку, суд оцінивши достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вимоги норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що заявником надано докази, якими підтверджується, факт дотримання всіх умов, передбачених Сімейним кодексом України, усиновлення малолітньої дитини, яка проживає в сім`ї заявника і вважає його своїм батьком відповідає її інтересам, ОСОБА_1 здатен забезпечити стабільність та гармонійні умови для життя дитини, тому його заява про усиновлення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12 13, 78, 79, 89, 206, 264, 265, 293,294,310-314, 305-308, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, ст..ст.207, 208, 211-213, 219-225, 229, 231, 233 СК України,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_2 , Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини - задовольнити.
Усиновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцем м. Харків, громадянином України, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 на правах доньки громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженку міста Харків Харківської області.
Внести до актового запису про народження № 437 від 09 липня 2013 року, складеного Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції зміни:
-змінити дані у відомостях про дитину з « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на « ІНФОРМАЦІЯ_7 »;
-змінити дані у відомостях про батька з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України.
Копію рішення для виконання направити до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після складання повного судового рішення відповідно до ст.268 ЦПК України - в цей же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://cz.hr.court.gov.ua
Повний текст рішення виготовлено 23.01.2025 року.
Суддя: С.В. Клімова
Присяжні: Є.В.Гонський
Н.В. Лашина
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124627457 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Клімова С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні