Рішення
від 23.01.2025 по справі 905/1492/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.01.2025р. Справа №905/1492/24

Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., розглянувши матеріали справи №905/1492/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро,

до відповідача: Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс», м.Мирноград, Донецька область,

про стягнення заборгованості в розмірі 18 031,06грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс» про стягнення заборгованості в розмірі 18 031,06грн, з яких: 17 586,40грн - сума боргу за спожиту електроенергію за липень 2024; 122,54грн - 3% річних; 322,12грн - інфляційна складова боргу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, в частині оплати поставленої електричної енергії в сумі 17 586,40грн, що також стало підставою для нарахування 3% річних та суми інфляційних втрат.

Господарський суд Донецької області ухвалою 25.11.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі 905/1492/24; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Запропонував відповідачу у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, подати до суду відзив на позовну заяву, запропонував позивачу у строк не пізніше п`ять днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати відповідь на відзив.

На підставі приписів ч.2 ст.120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова.

Частиною 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.

Ухвала про відкриття провадження у справі направлена позивачу до електронного кабінету, та згідно довідки, сформованої у системі "Діловодство спеціалізованого суду" доставлена позивачу 25.11.2024.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Враховуючи зазначене, позивач є таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи.

З метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі, суд направив ухвалу суду на його електронну адресу, зазначену в матеріалах справи, та, згідно довідки про доставку електронного листа, сформованої у системі "Діловодство спеціалізованого суду", ухвала доставлена 25.11.2024.

Також, судом встановлено зв`язок з представником відповідача, за номером телефону, зазначеним в ЄДР в якості засобу зв`язку та повідомлено останнього про відкриття провадження у справі, що підтверджується телефонограмою суду від 26.11.2024.

Крім того, згідно з ч.1 ст.11 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" суд викликає або повідомляє учасників справи, остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції і які не мають електронного кабінету, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

Враховуючи, що місцезнаходженням відповідача, згідно даних ЄДР є м.Мирноград, де відповідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, є територією активних бойових дій, відповідача повідомлено про відкриття провадження у справі шляхом розміщення 02.12.2024 оголошення на офіційному веб-порталі Судова влада України, з посиланням на веб-адресу ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень та виходячи з положень Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи.

Отже, відповідач вважається таким, що отримав ухвалу суду від 25.11.2024 та повідомлений про відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у строк, встановлений судом не скористався, будь-яких клопотання та заяв до суду не направляв.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи рішення в умовах відсутності відзиву відповідача, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває більше двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідача, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.

Таким чином, суд, враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як зазначає позивач, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (далі постачальник/позивач) та Приватним підприємством «ПЖФ Гарант-Сервіс» (далі споживач/відповідач) укладено договір постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до якого відповідач поєднався шляхом споживання електричної енергії, а також оплати рахунків постачальника за фактично спожитий обсяг електричної енергії, на умовах Комерційної пропозиції «Комунальна-технічна» постачальника універсальних послуг ТОВ "Донецькі енергетичні послуги".

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі договір), Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Пунктами 5.1, 5.3, 5.8, 5.9, 5.10 договору передбачено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього Договору. Ціна на електричну енергію визначається Постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Пунктом 6.2 встановлено, що споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.

Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (п.13.1 договору).

Згідно з умовами Комерційної пропозиції "Комунальна-технічна" постачальника універсальних послуг ТОВ "Донецькі енергетичні послуги", комерційна пропозиція призначена для юридичних осіб, які споживають електричну енергію на технічні цілі, освітлення та комунально-побутові потреби, відповідно до переліку і цілей, визначених абзацами 11-14 пункту 13 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії». Розрахунки здійснюються за фіксованою ціною, для побутових споживачів, встановленою відповідним нормативно-правовим актом, не диференційованою за періодами часу(однозонна ціна).

Відповідно до розділу 2 Комерційної пропозиції, постачання електричної енергії за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) здійснюється за фіксованими цінами на електричну енергію для побутових споживачів, встановленими відповідним нормативно-правовим актом.

Відповідно до розділу 4 Комерційної пропозиції, прийняттям умов цієї Комерційної пропозиції, Споживач надає згоду та доручає Постачальнику здійснювати повернення грошових коштів, що надійшли на рахунок з оплати електричної енергії (аванси, переплати тощо), шляхом їх зарахування між відповідними поточними рахунками Постачальника, в тому числі із спеціальним режимом використання, таким чином, щоб забезпечити їх коректне відображення, зокрема, у випадку помилкового перерахування Споживачем, зарахування переплат в рахунок погашення заборгованості чи споживання майбутніх періодів, у випадку коригування обсягів оператором системи, та в інших випадках, в тому числі при внесенні змін до чинного законодавства.

Відповідно до п.п.5.1, 5.2, 5.3, 5.5, 5.8 Комерційної пропозиції, розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися у строк вказаний у рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим, незалежно від отримання рахунку. Рахунок за фактичне споживання формується споживачем та надається постачальником споживачу на підставі отриманих від споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем. Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз на місяць за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим. Виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду (отримання) в сервісі «Особистий кабінет».

Розділом 10 комерційної пропозиції визначено термін дії договору, зокрема договір укладається на строк до кінця календарного року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії Договору жодна зі Сторін не заявить про припинення його дії .

До матеріалів справи позивачем долучено скріншот з програмного комплексу «Yasno» із реквізитами відповідача, що свідчить про наявність у нього «Особистого кабінету».

На виконання умов договору ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» складено акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за липень 2024 в обсязі спожитої електроенергії 4115кВтгод на суму 17 776,80грн, у тому числі ПДВ 2962,80грн.

Також, постачальником виставлено споживачу рахунок за спожиту електроенергію № 1501 за липень 2024 від 31.07.2024, кінцева дата сплати 07.08.2024 на суму 17 586,40грн.

Зазначений акт та рахунок сформовані в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі «Особистий кабінет».

ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» звернувся до Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс» з претензією №24/14714 від 28.08.2024, в якій просило сплатити заборгованість в сумі 17 613,79грн за спожиту електроенергію за період липень 2024 з урахуванням 3% річних.

Вказана претензія, разом з розрахунком направлена на електронну адресу - garant-service2012@ukr.net 28.08.2024.

Несплата відповідачем суми поставленої електричної енергії стала підставою для звернення позивача до суду та нарахування 3% річних та інфляційних втрат.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Пунктом 1.1.2 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є домовленістю між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, або іншим споживачем, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку (п.1.2.8 ПРРЕЕ).

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. (п.7 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин).

В підтвердження приєднання відповідача до публічного договору, позивач надав виписку з його поточного рахунку за 29.01.2019 року, з якої вбачається, що відповідач перераховував на рахунок ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» кошти в сумі 38 419,92грн з призначенням платежу «Плата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 1501 за січень 2019 від 28.01.2019. у т.ч ПДВ 20%- 6403,32грн».

Враховуючи викладене, а також враховуючи відсутність обґрунтованих заперечень з боку відповідача, суд вважає доведеним факт укладання між сторонами договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах Комерційної пропозиції «Комунальна-технічна».

Матеріали справи не містять доказів в підтвердження звернення споживача до постачальника із заявою про припинення дії договору, у зв`язку з чим договір постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є чинним на час існування спірних відносин.

Зазначене підтверджується також випискою з поточного рахунку позивача за 3.07.2024 року, з якої вбачається, що відповідач перерахував на користь позивача 1000 грн, в рахунок оплати за електропостачання за червень 2024 року згідно рахунку № 1501 від 30.06.2024 року.

Як свідчить рахунок за спожиту електричну енергію № 1501 за липень 2024 року , який сформований та обліковується в особистому кабінеті відповідача, останнім у липні 2024 року спожито 4115кВтг еклектичної енергії на загальну суму 17776,80 грн.

В підтвердження обсягу спожитої електроенергії, позивачем до матеріалів справи долучено інформацією щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів, які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподіл АТ «ДТЕК « Донецькі електромережі», з якої вбачається споживання відповідачем електричної енергії в обсязі 4115кВтгод у липні 2024.

В розрахунку та позивної заяві позивач пояснює, що в якості розрахунку за спожиту в липні 2024 року електричну енергію, ним зараховано 190,40 грн, які були надлишково сплачені відповідачем при розрахунках за червень 2024 року.

Отже, заборгованість відповідача за спожиту електричному енергію у липні 2024 року складає 17 586,40 грн, яка відповідачем не спростована та вважається судом доведеною та такою, що підлягає стягненню.

Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних в сумі 122,54грн за період з 08.08.2024 по 31.10.2024 та інфляційні втрати в сумі 322,12грн за період 01.09.2023 по 30.09.2024.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок позивача щодо суми 3% річних судом встановлено, що він є арифметично невірним та сума 3% річних за період з 08.08.2024 по 31.10.2024, за підрахунком суду, складає 122,53грн.

Перевіривши розрахунок позивача щодо інфляційної складової боргу судом встановлено, що він є арифметично невірним та сума інфляційних за період з 01.09.2024 по 30.09.2024, за підрахунком суду, складає 263,80грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс», м.Мирноград, Донецька область про стягнення заборгованості в розмірі 18 031,06грн задовольнити частково.

Судовий збір у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача на користь позивача пропорційно розміру задоволених вимог.

Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс» область про стягнення заборгованості в розмірі 18 031,06грн задовольнити частково.

2.Стягнути з Приватного підприємства «ПЖФ Гарант-Сервіс» (85327, Донецька область, м.Мирноград, м-н Молодіжний, буд.42-А; код ЄДРПОУ 35191601) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, м.Дніпро, вул.Січових Стрільців, буд.4Д; код ЄДРПОУ 42086719) заборгованість в розмірі 17 972,73 грн, з яких: 17 586,40грн - сума боргу за спожиту електроенергію за липень 2024; 122,53грн - 3% річних; 263,80грн - сума інфляційних, а також судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2414,56грн.

3.В іншій частині заявлених вимог - відмовити.

4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Рішення прийняте, складено та підписано у нарадчій кімнаті.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124628388
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/1492/24

Рішення від 23.01.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні