ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у розгляді справи за правилами загального позовного
провадження та залучення третьої особи
м. Київ
23.01.2025Справа № 910/16151/24
Господарський суд міста Київ у складі судді Коткова О.В., розглянувши без виклику представників сторін клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за участі сторін» та клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору» Акціонерного товариства «Українська залізниця»
у справі № 910/16151/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Індекс Компані"
до Акціонерного товариства "Українська залізниця"
про стягнення грошових коштів
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2024 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Індекс Компані" (позивач) надійшла позовна заява б/н від 28.12.2024 року до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (відповідач) про стягнення 240 434,68 грн., з них: основного боргу - 216 000,00 грн. (двісті шістнадцять тисяч гривень), збитків від інфляції - 24 207,47 грн. (двадцять чотири тисячі двісті сім гривень 47 копійок) та 0,1% річних - 229,57 грн. (двісті двадцять дев`ять гривень 57 копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором про закупівлю № ПЗ/НХ-23995/НЮ від 25.10.2023 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи № 910/16151/24 здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відмовлено в задоволенні клопотання про витребування доказів Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Індекс Компані"; встановлено відповідачу строк у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог, передбачених статтею 165 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; докази направлення відзиву позивачу.
20.01.2025 року через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що 26.12.2023 року в інформаційній системі автоматизації казначейських функцій «IT-Еnterprise» була сформована заявка на оплату № 1012611 на суму 216 000,00 грн. контрагенту ТОВ «Трейд Індекс Компані», та 28.12.2023 року передана в Державну казначейську службу України для оплати. 30.12.2023 року вищезазначена заявка була відхилена Державною казначейською службою України з приміткою «Повернення коштів відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України». Таким чином, заявка № 1012611 на суму 216 000,00 грн. не оплачена не з вини Акціонерного товариства "Українська залізниця", а з причин відхилення платежу Державною казначейською службою України.
Разом із відзивом на позовну заяву відповідачем подано клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за участі сторін», яке мотивоване тим, що з`ясування всіх обставин справи та необхідність вчинення процесуальних дій вимагатиме значної кількості часу, а для справедливого, всебічного та об`єктивного розгляду справи відповідач має намір в повній мірі скористатися наданими законом процесуальними правами щодо судового захисту, в тому числі і шляхом безпосередньої участі в судових засіданнях.
Розглянувши клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за участі сторін» Акціонерного товариства «Українська залізниця», судом встановлено таке.
Відповідно до ч. 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з частиною 6 статті 252 Господарського процесуального кодексу України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: 1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Приписами ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали позовної заяви при відкритті провадження у даній справі, суд дійшов висновку, що дана справа має бути розглянута в порядку (за правилами) спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, оскільки є справою незначної складності, визнаною судом малозначною.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі № 910/16151/24 не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
20.01.2025 року через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшло клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору», в якому відповідач просить залучити Державну казначейську службу України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. Подане клопотання обґрунтоване тим, що оплата за договором про закупівлю № ПЗ/НХ-23995/НЮ від 25.10.2023 року повинна була бути проведена Державною казначейською службою України за рахунок бюджетних коштів. Відповідачем 26.12.2023 року була сформована заявка на оплату № 1012611 на суму 216 000,00 грн., яка була направлена на оплату в Державну казначейську службу України, однак 30.12.2023 року була відхилена з відміткою "повернення коштів відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України". Отже, фактично заборгованість, яку позивач хоче стягнути з відповідача, виникла саме з причини відхилення платежу Державною казначейською службою України.
Згідно положень ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Спір у справі стосується наявності підстав для стягнення з Акціонерного товариства "Українська залізниця" плати за товар поставленого Регіональній філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" згідно видаткової накладної № 39 від 15.11.2023 року на суму 216 000,00 грн., а також застосування такої міри відповідальності, як стягнення 0,1% річних у розмірі 229,57 грн. та збитків від інфляції у розмірі 24 207,47 грн., нарахованих за порушення грошових зобов`язань з оплати поставленого товару.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що фактично заборгованість, яку позивачем заявлено до стягнення з відповідача, виникла саме з причини відхилення платежу Державною казначейською службою України, тобто не з його вини.
Таким чином, рішення у даній справі, предметом якої є зокрема застосування такої міри відповідальності як стягнення 0,1% річних у розмірі 229,57 грн. та збитків від інфляції у розмірі 24 207,47 грн., може вплинути на права та обов`язки Державної казначейської служби України, яким, за твердженням відповідача, не було проведено оплату за товар за заявкою Акціонерного товариства "Українська залізниця", а тому вважає за необхідне залучити Державну казначейську службу України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Керуючись ст. 50, 232, 234, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за участі сторін» Акціонерного товариства «Українська залізниця» у справі № 910/16151/24 - відмовити.
2. Клопотання б/н від 17.01.2025 року «Про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору» Акціонерного товариства «Українська залізниця» у справі № 910/16151/24 - задовольнити.
3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державну казначейську службу України (ідентифікаційний код 37567646, адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6).
4. Запропонувати третій особі строк - у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання до суду: у відповідності до ст. 168 Господарського процесуального кодексу України письмових пояснень з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову та відповідних доказів. У випадку подання письмових пояснень щодо позову - подати суду докази їх надіслання (надання) та доданих до них документів іншим учасникам справи.
5. Зобов`язати позивача протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання даної ухвали надіслати на адресу третьої особи копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів, докази чого надати до суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Дата підписання: 23 січня 2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Котков
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124628747 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Котков О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні