справа № 166/28/25
провадження № 1-кп/166/31/25
УХВАЛА
іменем України
23 січня 2025 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілого ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №12024035570000122 від 02 жовтня 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с.Самари-ОріховіРатнівського районуВолинської області,жителя АДРЕСА_1 ,громадянина України,з повноюзагальною середньоюосвітою, одруженого,непрацюючого,згідно ізст.89КК Українине судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України,
установив:
ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що він усупереч вимог природоохоронного законодавства, а саме статті 25 Закону України "Про тваринний світ" (далі - Закону), якою передбачено, що правила рибальства визначаються у порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами; ст. 27 цього Закону, якою передбачено, що у порядку загального використання об`єктів тваринного світу громадянам, у випадках, передбачених законодавством, дозволяється безоплатне любительське і спортивне рибальство для особистого споживання (без права реалізації) у визначених відповідно до законодавства водних об`єктах загального користування у межах встановлених законодавством обсягів безоплатного вилову і за умови додержання встановлених правил рибальства і водокористування; ст. 63 Закону, згідно з якою порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону, ст. 9-1, ст. 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд", якими визначено, що на територіях заказників забороняються полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник; спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, перебуваючи в с. Самари-Оріхові Самарівської територіальної громади Ковельського району Волинської області, 02 жовтня 2024 року вирішив вчинити незаконний вилов водних біоресурсів на озері "Велике Оріхове", яке знаходиться поблизу с. Самари-Оріхові Самарівської територіальної громади Ковельського району Волинської області та належить до гідрологічного заказника місцевого значення "Оріхівський".
Для виконання свого наміру ОСОБА_5 02 жовтня 2024 року близько 07 години прибув до озера "Велике Оріхове", узяв належний ОСОБА_6 незареєстрований дерев`яний човен, який перебував при березі озера, виплив на водойму та поставив три риболовецькі сітки довжиною по 50 метрів кожна, висотою по 1 метру кожна, розмірами вічок по 35 мм кожна.
У подальшому 02 жовтня 2024 року близько 08 години ОСОБА_5 дістав указані три риболовецькі сітки із виловленою рибою - пліткою, покидав їх в човен та поплив у напрямку берега. У цей час до нього підійшли працівники Державної прикордонної служби України, які виявили незаконний вилов риби та повідомили про даний факт працівників поліції, які згодом вилучили незаконно виловлену рибу, знаряддя лову та плавучий засіб.
Усього під час незаконного вилову водних біоресурсів ОСОБА_5 здійснив незаконний вилов риби, а саме 8 (восьми) екземплярів плітки за допомогою незареєстрованого дерев`яного човна, забороненого сіткоснастевого знаряддя лову, чим спричинив істотну шкоду державним рибним ресурсам з огляду на кількість, вартість та екологічну цінність здобутих водних біоресурсів, зокрема:
-вилов риби здійснювався на ділянці рибогосподарського водного об єкта озера "Велике Оріхове" поблизу с. Самари-Оріхові Самарівської територіальної громади Ковельського району Волинської області, яке розташоване на території природно-заповідного фонду - Гідрологічний заказник місцевого значення "Оріхівський", утворений згідно з розпорядженням Волинської обласної адміністрації від 16.10.1996 № 551;
-незаконне зайняття рибним добувним промислом ОСОБА_5 здійснював із застосуванням заборонених знарядь лову (три риболовецькі сітки), що не призначені для промислового вилову риби, загальною протяжністю 150 м;
-розмір збитків завданих незаконним виловом 8 (восьми) екземплярів плітки, здійсненим 02.10.2024 на території водного об`єкта озера "Велике Оріхове", що знаходиться неподалік с. Самари-Оріхові Самарівської територіальної громади Ковельського району Волинської області, становить 34 893 гривень 20 копійок.
Дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч.1 ст. 249 КК України як незаконне зайняття рибним добувним промислом, яке заподіяло істотну шкоду.
У судовому засіданні обвинувачений заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України у зв`язку з дійовим каяттям, оскільки він вперше вчинив кримінальний проступок, щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочину, відшкодував завдані збитки. Указав, що вказане клопотання подав добровільно, право на повний судовий розгляд із дослідженням усіх зібраних стороною обвинувачення доказів йому зрозуміле, проте він наполягає на розгляді клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.
Прокурор та представник потерпілої особи проти задоволення клопотання не заперечили. Прокурор пояснив, що ОСОБА_5 у ході досудового розслідування давав визнавальні показання, всіляко сприяв розкриттю кримінального правопорушення, вчасно з`являвся на виклики дізнавача і прокурора, завдані збитки відшкодував.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши надані докази, дійшов висновку про задоволення клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Із ч.2 ст.284 КПК України вбачається, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
У силу ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно із ст.45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Суд установив, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 249 КК України, у силу ст.12 цього Кодексу є кримінальним проступком, до визначених у ст. 45 КК України винятків не належить.
Суд установив наявність передбачених ст. 45 КК України передумов такого звільнення.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого звинувачується ОСОБА_5 , за правилами ст. 12 КК України є кримінальним проступком.
ОСОБА_5 згідно з вироком Ратнівського районного суду Волинської області від 17.01.24 засуджений за вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, до покарання у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.
Відповідно до п. 2-1 ч.1 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання.
Виконання покаранняу видіштрафу припиняєтьсяу зв`язкуіз йогосплатою.На виконаннязгаданого вище вироку ОСОБА_5 30січня 2024року сплативштраф.Відтак заправилами п.2-1ч.1ст.89 КК України уважається таким, що не має судимості.
Згідно із постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 1 "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" такою, яка вчинила злочин уперше, вважається особа, котра раніше не вчиняла злочинів або раніше вчинила злочин, що вже втратив правове значення.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 23 січня 2020 року (справа № 455/1490/17), 20 травня 2021 року (справа № 761/12266/19) під вчиненням злочину невеликої тяжкості або необережного злочину середньої тяжкості вперше розуміється те, що особа раніше не вчиняла будь-якого діяння, передбаченого Особливою частиною КК, а також і у випадку, якщо злочин фактично був вчинений нею хоча і не вперше, але на день його вчинення: 1) особу було звільнено від кримінальної відповідальності за підставами, встановленими КК; 2) особа хоча і була засуджена за попередньо вчинений злочин, однак судимість була погашена або знята; 3) особа не підлягає кримінальній відповідальності, оскільки злочинність раніше вчиненого діяння скасовано новим кримінальним законом.
На переконання суду, особа, судимість якої погашено або знято, вважається такою, яка раніше злочину не вчиняла, покарання не відбувала. Вона не зобов`язана будь-де вказувати про вчинення нею в минулому злочину та призначення за нього покарання, не повинна відчувати жодних негативних наслідків колишньої судимості. Врахування погашеної чи знятої судимості в ході вирішення будь-яких питань, у т.ч. і під час надання характеристики особи, суперечить самій суті інституту припинення судимості та є неприпустимим.
Із урахуванням сталої практики Верховного Суду в подібних правовідносинах, узявши до уваги те, що судимість обвинуваченого за попереднім вироком погашено, суд дійшов висновку, що обвинувачений є особою, яка вчинила кримінальне правопорушення (кримінальний проступок) уперше.
Обвинувачений повністю відшкодував завдані ним державі збитки, що стверджується квитанцією №1419113936 від 29.11.2024 про сплату 34894 грн.
Таким чином, з огляду на осуд обвинуваченим своєї поведінки, висловлений ним жаль з приводу скоєного, вчинення ним кримінального проступку вперше, відшкодування завданих збитків, суд дійшов висновку про відсутність перешкод у застосуванні щодо нього положень ст. 45 КК України.
За таких обставин суд звільняє ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України, у зв`язку з чим відповідно до ч.2 ст.284 КПК України закриває кримінальне провадження.
При цьому, вирішуючи долю речових доказів, якими у цьому кримінальному провадженні згідно із постановами дізнавача ВП №2 (сел.. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 02.10.2024 є незаконно здобута риба, а також знаряддя вчинення правопорушення три риболовецькі сітки, що зберігаються у вказаному відділенні поліції, та на які ухвалою Ратнівського районного суду від 10.10.24 накладено арешт, суд відповідно до ст.ст.96-1, 96-2 КК України застосовує щодо цього майна спеціальну конфіскацію, а дерев`яного човна з веслом, власником якого обвинувачений не є, повертає у користування законному володільцю.
Процесуальні витрати в провадженні відсутні.
Керуючись ч.2 ст.284, ст.ст.285, 286, 314 КПК України, ст.ст. 45, 96-1, 96-2 КК України, суд
постановив:
ОСОБА_5 на підставі ст. 45 КК України звільнити від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.249 КК України у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження № 12024035570000122, внесене до ЄРДР 02 жовтня 2024 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України, закрити.
Конфіскувати у дохід держави:
-набуту в результаті вчинення кримінального правопорушення рибу в кількості 8 (вісім) екземплярів плітки, яка зберігається в Державній екологічній інспекції у Волинській області;
-три риболовецькі сітки довжиною по 50 метрів кожна, висотою по одному метру кожна, із вічком розміром 22 мм кожна, які зберігаються у камері зберігання речових доказів ВП №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області.
Речовий доказ - дерев`яний човен зеленого кольору із дерев`яним веслом, що передано на зберігання власнику ОСОБА_6 , - залишити у його користуванні.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Ратнівський районний суд.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Дата складення повної ухвали 23 січня 2025 року о 16 год 45 хв.
Суддя Ратнівського
районного суду ОСОБА_1
Суд | Ратнівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124630558 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом |
Кримінальне
Ратнівський районний суд Волинської області
Свистун О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні