Справа № 286/4119/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Деменчук О. Г.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міської ради Житомирської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до відповідача Овруцької міської ради Житомирської області, в якій просить встановити факт родинних відносин між ним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як племінником і рідною тіткою, визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк в один місяць з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , мотивуючи тим, що після смерті своєї рідної тітки ОСОБА_2 позивач є спадкоємцем належного їй майна та майнових прав за законом, зокрема земельних ділянок; проте позивач у зв`язку з юридичною неграмотністю, незнанням про існування спадкового майна, правовстановлюючих документів на нього та виникнення у неї права спадкування, пропустила термін звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і нотаріус мотивованою постановою відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, відтак, просить визнати причину пропуску строку поважною та встановити факт родинних відносин.
Сторони в судове засідання не з`явились. Позивач у позовній заяві просить розглянути справу без його участі.
Відповідач подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому висловився, що проти задоволення позову не заперечує, що розцінюється судом, як визнання позову.
Згідно з ч.ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову провадиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Визнання позову відповідачем у цій справі не суперечить закону і не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.
Враховуючи, що неявка учасників справи в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті, у задоволення клопотання сторін, керуючись нормами ст.223 ЦПК України, суд здійснює розгляд справи за відсутності її учасників.
Тому, перевіривши законність визнання позову відповідачем, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
З моменту смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належні їй майно та майнові права, зокрема на земельні ділянки для ведення товарного сільського господарського виробництва, площею 1,8236 га та 0,8139 га, розташовані на території Гошівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, що стверджується копіями державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЖТ № 042284, серії ЖТ № 042285.
Як вбачається з довідки Гошівського старостинського округу № 5 виконкому Овруцької міської ради Житомирської області від 19.02.2024 року № 161, ОСОБА_2 по день своєї смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 , одна.
Позивач стверджує, що є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом, оскільки є її племінником.
Як вбачається з копій повторного свідоцтва про народження від 20.02.2024 року, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00043680868 від 20.02.2024 року, заявник ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , походить від батька ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5 , дошлюбне прізвище якої ОСОБА_6 .
Як вбачається з копій свідоцтва про народження № 27 від 23.08.1934 року, свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка села Гошів Овруцького району, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 81 рік, походить від батька ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Листом від 13.03.2024 року № Я-1047/03 Державний архів Житомирської області повідомив, що у книгах поновлений актових записів про народження по м.Овруч Житомирської області за 1944-1947 рік, що надійшли на зберігання до Державного архіву Житомирської області, запису про народження ОСОБА_9 не виявлено. Книга реєстрації актових записів про народження по Гошівській сільській раді Овруцького району за 1931 рік на зберігання до Державного архіву Житомирської області не надходила, тому підтвердити дату народження ОСОБА_9 не можливо.
Проте як видно з копії сторінки погосподарської книги Гошівської сільської ради за 1905, 1951, 1952 роки, в с.Гошів проживала член колгоспу імені Кірова ОСОБА_8 , 1905 року народження, яка була головою колгоспного двору, та її дочки ОСОБА_9 , 1931 року народження, ОСОБА_2 , 1934 року народження, ОСОБА_10 , 1937 року народження, ОСОБА_11 , 1942 року народження.
У суду немає підстав не довіряти наявним в матеріалах справи документам, а тому суд вважає доведеним факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як племінником і рідною тіткою.
Встановлення факту родинних відносин необхідно для оформлення спадщини.
Постановою державного нотаріуса Овруцької державної нотаріальної контори Кулініч О.Д. від 06.09.2024 року № 1713/02-14 про відмову у вчиненні нотаріальної дії спадкоємцю ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 тітки ОСОБА_2 на земельні ділянки для ведення товарного сільського господарського виробництва, площею 1,8236 га та 0,8139 га, розташовані на території Гошівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, у зв`язку із недоведенням факту родинних відносин та пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Як повідомила Овруцька державна нотаріальна контора листом від 14.01.2025 року № 111/01-16, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена спадкова справа № 554/2024 у зв`язку із подачею заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом від племінника померлої ОСОБА_1 , якому була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, а тому строк на прийняття спадщини після ОСОБА_2 закінчився 20.11.2016 року і в цей строк позивач не подав заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Натомість, незважаючи на непідтвердження обставини спільного проживання із спадкодавцем на момент його смерті, позивач звернувся до Овруцької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом і нотаріус мотивованою постановою від відмовив у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з неприйняттям позивачем спадщини в порядку та строки, встановлені законодавством України, тобто не подачею заяви про прийняття спадщини, а також у зв`язку із не підтвердження факту родинних відносин. Вказані обставини стверджуються постановою державного нотаріуса Овруцької районного державної нотаріальної контори Кулініч О.Д. від 06.09.2024 року № 1713/02-14 про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив термін звернення до нотаріальної контори для прийняття спадщини у зв`язку юридичною неграмотністю, незнанням про існування спадкового майна земельних ділянок та правовстановлюючих документів на них державних актів і виникнення у нього права спадкування. З огляду на викладене, суд вважає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною, а тому вважає за можливе надати позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач сплачено судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Тому керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 200, 223, 258, 259, 263-265, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як племінником і рідною тіткою.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) додатковий строк в один місяць для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , після набрання рішенням законної сили.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду або через Овруцький районний суд Житомирської області у строк протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22.01.2025 року.
Суддя: В. І. Вачко
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124631072 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Вачко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні