Справа № 357/17841/24
Провадження № 2-о/357/54/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2025 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Ярмола О. Я. ,
при секретарі Пустовій Ю. В., ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в місті Біла Церква, в залі суду №5 цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин,
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2024 року ОСОБА_1 , який діє через свого представника ОСОБА_3 , звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із заявою про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Оскільки, на підставі п.4 ч.3 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», заявник, як брат ОСОБА_4 , який зник безвісти за особливих обставин, не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, а тому ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою.
Процесуальні дії та рішення у справі.
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області своєю ухвалою від 17.12.2024 прийняв заяву до розгляду, відкрив провадження по справі, призначив справу до розгляду (а.с. 43).
Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримали заяву.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала вимоги заяви.
Заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання свого представника не направили, про дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є братом ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвами про народження (а.с. 24,25).
Встановлено, що 16.02.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 направив сповіщення сім`ї (близьких родичів) зниклого безвісти за вих. № ВОВР/1902 про те, що сержант ОСОБА_4 , 1981 р.н., старший стрілець-оператор стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , призваний на військову службу по мобілізації 15.03.2022 військовою частиною НОМЕР_1 , зник безвісти 12 лютого 2024 року поблизу н.п. Бахмут Бахмутського району Донецької області, будучи підданим військовій Присязі на вірність Українському народу, мужньо виконавши військовий обов`язок в бою за Україну, її свободу і незалежність (а.с. 16).
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241129-3446 від 29.11.2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зник (виявлено) на території бойових дій (під час воєнних дій) (а.с. 17).
З Акту службового розслідування за фактом зникнення безвісти 14.02.2014 військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , сержанта ОСОБА_4 , вбачається, що сержант ОСОБА_4 зник безвісти 14.02.2024 за особливих обставин в районі південно-західніше околиці Хромове, Донецької області при виконанні бойових завдань та в ході здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ під час захисту Батьківщини (а.с. 22-26).
Позиція суду та оцінка аргументів сторін.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
За змістом ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" роз`яснено підстави, за наявності яких у порядку окремого провадження розглядаються такі справи: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до заявлених вимог заявник просить визнати його брата зниклим безвісти за особливих обставин 14.02.2024, оскільки заявник не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на підставі п.4 ч.3 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якою передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. Однак, відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заявнику необхідно подати до РТЦК та СП рішення про визнання ОСОБА_4 зниклим безвісти за особливих обставин, що і стало підставою звернення до суду з вказаною заявою.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
Так з наведеної норми, ч. 1 ст. 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", чітко вбачається момент набуття особою статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, яким є внесення відомостей до відповідного Реєстру, у даній справі з 30.03.2024.
Отже, суд може встановити факт, що має юридичне значення лише у випадку не врегулювання цього питання відповідним законом.
Так, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», у редакції станом на 01.01.2025, у підпункті 4 пункту 2 додатку 5, одним із документів необхідних для надання відстрочки від призову, було зазначено рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Однак, суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 р. № 1558 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації» підпункт 4 пункту 2 графи «Документи, що підтверджують право на відстрочку» додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, викладено в такій редакції: документи, що підтверджують родинні зв`язки (у тому числі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг із наказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави);
Вказана постанова набрала законної сили 16.01.2025.
А тому, на час розгляду справи виключено з переліку необхідних документів, для надання відстрочки від призову на військову службу громадянам, родичі яких загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану, рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
А тому, суд вважає необхідним роз`яснити заявнику його право на звернення до суду із заявою про визнання особи безвісно відсутньою чи оголошення померлою, визначене у ч. 3 ст. 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
В задоволенні ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду виготовлено 23 січня 2025 року.
Суддя О. Я. Ярмола
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124631247 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Ярмола О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні