Рішення
від 21.01.2025 по справі 756/653/25
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 756/653/25

Провадження № 2-о/756/171/25

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

21 січня 2025 року місто Київ

Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Примак-Березовської О.С.,

за участі секретаря - Голишевського А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, -

В С Т А Н О В И В :

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті свого батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області.

В обґрунтування заяви посилається на те, що встановлення зазначеного факту необхідно для отримання допомоги на поховання та оформлення документів для прийняття спадщини, оскільки державні органи України не визнають документів виданих так званими «установами», які знаходяться на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі. Посилаючись на те, що факт смерті може бути встановлений в судовому порядку, просила задовольнити заяву.

В судове засідання заявниця не з`явилася, до початку розгляду справи подала заяву про розгляд за її відсутності.

У судове засідання представник заінтересованої особи не з`явився, повідомлений належним чином.

Згідно із частиною першою статті 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які не з`явилися.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши усі докази у їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджує родинний зв`язок заявниці з померлою особою. Даний факт підтверджений, зокрема, копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17 липня 1969 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, від «серцевої недостатності», що підтверджується свідченнями його доньки ОСОБА_1 , яка отримала документи про смерть батька у так званих «органах реєстрації актів цивільного стану».

Отже, факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був батьком заявниці ОСОБА_1 , підтверджується наявними у справі доказами.

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо-переміщена особа, відповідно до довідки № 3005-5002774913/46728 від 22 травня 2023 року.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 (надалі Перелік), смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, відноситься до тимчасово окупованих російською федерацією територій України.

Тобто зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України.

Згідно з статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з абзацу 2 частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 відомості про смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до пункту 1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Як зазначено у частинах 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Суд, аналізуючи зазначені обставини враховує також правову позицію, викладену у пунктах 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Таким чином, «свідоцтво» про смерть, що видане на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні та на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, не створює правових наслідків. Однак, зазначені відомості містять фактичні дані, що підтверджують вимоги заявниці, які суд враховує згідно з вимогами статті 76 ЦПК України.

Враховуючи те, що встановлення факту смерті батька необхідно заявниці для отримання допомоги на поховання та оформлення права на спадщину, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви, оскільки не вбачає сумніву щодо достовірності та правдивості даного факту.

На підставі зазначеного, вимог Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», та керуючись статтями 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк апеляційної скарги з дня оголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

СУДДЯ О.С. Примак-Березовська

СудОболонський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124635780
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —756/653/25

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Примак-Березовська О. С.

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Примак-Березовська О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні