Провадження № 2-о/582/115/24
Справа № 582/1583/24
Копія
У Х В А Л А
"21" січня 2025 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого Яковенко Н. М.
присяжних Постіл П. І.
Прилипко О. В.
за участю секретаря Ярмоленко А. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Недригайлівська селищна рада Роменського району Сумської області, про визнання фізичної особи недієздатною,
У С Т А Н О В И В :
23 грудня 2024 року заявник ОСОБА_1 вернувся до суду із вказаною заявою та просить ухвалити рішення, яким визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя с. Засулля Роменського району Сумської області, недієздатним, а її, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначити над ним опікуном.
Посилається на те, що ОСОБА_2 , її брат, має інвалідність з дитинства безтерміново, у зв`язку з чим не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому потребує встановлення опіки та призначення опікуна. Заявник проживає разом із братом у селі Засулля та опікується ним. Із ними проживає також батько, який раніше опікувався сином, але на цей час за станом здоров`я він не може ним опікуватися. Заявник бажає опікуватися братом, тому просить призначити її опікуном над братом.
Ухвалою від 26 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено адвоката для представництва інтересів особи, щодо якої вирішується питання про визнання його недієздатним ОСОБА_2 .
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не прибула, надала заяву в якій просила призначити в цій справі судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , судове засідання просила проводити без її участі.
У судове засідання представник заінтересованої особи, як органу опіки та піклування, Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області, не прибув.
Представник ОСОБА_2 , адвокат Козін Т.В., у судове засідання не прибула, надіслала заяву, в якій розгляд справи просила провести без її участі, проти призначення у справі судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_2 не заперечувала.
Справу розглянуто у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання представника заявника підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується копіями відповідних свідоцтв про народження та копією свідоцтва про шлюб (а.с.5-7).
Із копії витягу із Акту огляду у МСЕК (а.с.12), встановлено, що ОСОБА_2 , 1980 року народження, є особою із інвалідністю 2 групи з дитинства безстроково, діагноз МСЕК олігофренія.
Із висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу від 06.04.2009 (а.с.13) встановлено, що ОСОБА_2 , 1980 року народження, інвалід ІІ групи внаслідок психічного розладу за своїм психічним станом потребує стороннього догляду.
Із рішення Недригайлівського районного суду від 27.10.2022 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнавався недієздатним, оскільки згідно висновку судово-психіатричного експерта КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» №312 від 29.09.2022 року виявляв ознаки помірної розумової відсталості (імбецильності), за своїм психічним станом не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Рішенням Недригайлівського районного суду від 12.04.2024 звільнено попереднього опікуна недієздатної особи ОСОБА_2 , його опікуном призначено ОСОБА_1 , заявника у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ст. 103-105 ЦПК України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Як зазначено в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:
1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;
2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Оскільки встановити чи здатен ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, може лише експерт в галузі психіатрії, необхідно призначити відповідну експертизу.
Керуючись ст. 103-105, 247, 252, 260, 298 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_2 задовольнити.
Призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічним або стійким психічним захворюванням, або іншим захворюванням, які впливають на можливість усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
2) якщо так: чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3) чи дозволяє стан здоров`я та психічний стан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибути у судове засідання та особисто надавати пояснення по справі?
Проведення експертизи доручити експертам Сумської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», що знаходиться за адресою: 40000, м. Суми, проспект М. Лушпи, 54, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Сумської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (40022, м. Суми, проспект М. Лушпи, буд. 54), для обстеження.
Видати заявнику копію ухвали суду про призначення цієї експертизи для вручення спеціалізованій лікарні.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду у встановленому законом порядку протягом 15 днів з дня її оголошення.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: Н. М. Яковенко
Присяжні: П. І. Постіл
О. В. Прилипко
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124636003 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Яковенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні