Справа № 589/5894/24
Провадження № 2/589/689/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року
Суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області Курбанова А.Р., отримавши позовну заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України,-
ВСТАНОВИВ:
13 грудня 2024 року Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення збитків в сумі 19118 грн. 57 коп., завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме незаконного порубу 3 (трьох) дерев породи «сосна» за відсутності спеціального дозволу (лісорубного квитка) на право використовування лісових ресурсів.
З довідки сектору реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Шосткинської міської ради, яка надійшла до суду 21.01.2025 року, стало відомо, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис №1141 від 24.09.2024 року).
Тобто даний позов пред`явлено до померлої особи.
Зважаючи на викладене, слід звернути увагу позивача на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 48 ЦПК України сторонами у цивільній справі є позивач і відповідач, які на час розгляду справи, відповідно до ст. ст. 46-47 вказаного Кодексу, повинні володіти цивільною процесуальною правоздатністю та цивільною процесуальною дієздатністю.
У свою чергу, з точки зору даних норм закону, цивільну процесуальну правоздатність мають усі фізичні і юридичні особи. Цивільну процесуальну дієздатність мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також, неповнолітні, у випадках, прямо передбачених законом.
Тобто, позов може бути пред`явлено тільки до особи, яка на час вчинення названої процесуальної дії володіє щонайменше цивільною процесуальною правоздатністю.
Разом з тим, ОСОБА_1 на час подачі позову цивільною процесуальною правоздатністю не володів, адже за правилами ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність особи припиняється у момент її смерті.
Слід розрізняти правонаступництво у матеріальних правовідносинах та процесуальне правонаступництво.
Цивільне-процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства (пункти 35, 37 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року в справі № 473/1433/18, провадження № 14-35цс20).
Таким чином, залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, є неможливим та суперечить принципам цивільного судочинства.
Оскільки не лише цивільна процесуальна правоздатність, а й взагалі цивільна процесуальна правосуб`єктність померлого ОСОБА_1 припинились задовго до пред`явлення даного позову, підстави для застосування ст. 55 ЦПК України та залучення до участі у справі спадкоємців померлого, у суду відсутні.
За змістом п.1, 6 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства чи настала смерть фізичної особи, до якої пред`явлено позов.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що у даному випадку, оскільки відповідач помер до пред`явлення позову, у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
Керуючись ст. 55, п. 1, 6 ч. 1 ст. 186, 260, 261 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі надіслати позивачу разом з позовними матеріалами.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 261 ЦПК України.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області А.Р.Курбанова
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124636219 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Курбанова А. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні