Справа № 737/919/24
Проваждення № 2/737/18/25
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 січня 2025 року с-ще Куликівка
Куликівський районний суд Чернігівської області у складі
головуючого суддіКоренькова А.А. секретаря судового засіданняЧередниченка С.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу№ 737/919/24за позовомАкціонерного товариства «Чернігівобленерго» доОСОБА_1 простягнення вартості необлікованої електричної енергії учасники справи та представники:не з`явились
в с т а н о в и в :
Позивач АТ «Чернігівобленерго» звернулося до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 3 липня 2007 року між позивачем та відповідачем згідно Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, яка втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 року № 502, було укладено договір користування електричною енергією № 466 по об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 . 17 березня 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 представниками АТ «Чернігівобленерго» було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), а саме ОСОБА_1 здійснив самовільне підключення до електричної мережі, оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, відкритим типом прокладання. Самовільне підключення виконано дротом від опори №11п, що призвело до несанкціонованого відбору електропнергії. На підставі виявленого порушення, відповідно до п.п. 5.1.1., 8.2.5. ПРРЕЕ працівниками АТ «Чернігівобленерго» в присутності ОСОБА_1 було складено Акт про порушення № 000437 від 17.03.2024, який підписаний представниками позивача та відповідачем. Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. Згідно до ПРРЕЕ позивач визначив величину збитків, завданих протиправними діями відповідача у розмірі 46629 грн. 54 коп..
Просить судстягнути з ОСОБА_1 накористь АКЦІОНЕРНОГОТОВАРИСТВА «ЧЕРНГІВОБЛЕНЕРГО» вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 46629 грн. 54 коп. та судовий збір у розмірі 3028 грн. 00 коп..
Після отримання відомостей про зареєстроване місце проживання відповідача, ухвалою від 04.11.2024, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
02.12.2024 та 27.12.2024 судове засідання було відкладено в зв`язку з неявкою відповідача в судове засідання.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений через оголошення на веб-порталі судової влади України, причини неявки суд не повідомив, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву та зустрічний позов не надав.
На підставі ст. ст. 223, 280, 281 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов в межах заявлених вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 09 вересня 2010 року між ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» (правонаступник - АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО») та ОСОБА_1 було укладено договір № 466 про користування електричною енергією по АДРЕСА_1 . Пунктом 19 Договору передбачено, що споживач електричної енергії несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією, розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку (а.с.7 - 8).
Відповідно до акту про порушення № 000437 від 17.03.2024, складеного представниками АТ «Чернігівобленерго», за адресою АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ), було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі з порушенням схеми обліку оператора системи розподілу. Самовільне підключення виконано дротом від опори №11п, що призвело до несанкціонованого відбору електропнергії. При контрольному огляді не можливо було виявити порушення так як «накид» являється легкозйомною конструкцією (а.с. 11-12).
Даний акт складений за участю відповідача ОСОБА_1 , підписаний двома представниками позивача та ОСОБА_1 04.06.2024 позивач листом №56/1366/01-13 запросив відповідача ОСОБА_1 на засідання комісії Чернігівського РЕМ по розгляд у актів про порушення 13 червня 2024 року на 10.00 год.(а.с. 14).
Відповідач на засідання комісії не з`явився.
Відповідно до Протоколу № 160 від 13 червня 2024 року засідання комісії Чернігівського РЕМ по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, комісією розглянуто акт про порушення № 000437 від 17.03.2024, прийнято рішення, що вартість та обсяг необлікованої електричної енергії розраховується на підставі Акту про порушення ПРРЕЕ за формулою №8 згідно пункту 8.4.13 ПРРЕЕ. Після проведеного розрахунку обсяг необлікованої електроенергії становить 6377 кВт год на суму 46629 грн. 54 коп. (а.с.17).
Факт самовільного підключення відповідача до системи електропостачання та безоблікового споживання ним електричної енергії підтверджується дослідженими судом доказами та не спростований відповідачем, отже факт порушення відповідачем правил користування електричною енергією та ПРРЕЕ є доведеним.
11.09.2024 відповідачу було направлено претензію № 56.4/2014/01-13 від 11.09.2024 про сплату вищевказаної суми на розрахунковий рахунок позивача у 30-ти денний термін з дня отримання претензії (а.с.20-21).
Відповідач добровільно не відшкодував вартість необлікованої електричної енергії в сумі 46629,54 грн. що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ відповідачем здійснено на підставі розділу 8.4 ПРРЕЕ (а.с.16).
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і відповідно до умов договору.
Згідно положень статей 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.
Згідно з частиною 1, пунктом 4 частини 2 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку електричної енергії є зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до положень пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року (із змінами та доповненнями) (далі ПРРЕЕ) споживач електричної енергії зобов`язаний зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів), здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно п.п. 12 п 5.1.1 та п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду та технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушення цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення в присутності споживача або представника споживача оформляється акт про порушення.
Згідно п. 1.1.2. ПРРЕЕ акт про порушення це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення представниками оператора системи (…) самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з підпунктом 6 пункту 8.4.2. глави 8.4. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 8.4.8 ПРРЕЕ, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ відповідачем здійснено на підставі розділу 8.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Під час розрахунку були використані показники, які передбачені даним розділом ПРРЕЕ.
Враховуючи, що факт порушення відповідачем правил роздрібного ринку електричної енергії є доведеним, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснений позивачем відповідно до ПРРЕЕ, а також беручи до уваги, що позивач не сплатив вартість спожитої ним необлікованої електричної енергії, суд дійшов до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача вартості необлікованої електричної енергії в сумі 29202,41 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача має бути стягнуто також 3028,00 грн. у відшкодування судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.
Керуючись статтями ст. ст. 4, 12-13, 19, 81, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, -
у х в а л и в :
1.Позовну заяву АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» до ОСОБА_1 задовольнити повністю
2.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22815333, м. Чернігів, вул. Гонча, 40) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 46629 грн. 54 коп (сорок шість тисяч шістсот двадцять дев`ять грн. 54 коп.)
3.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22815333, м. Чернігів, вул. Гонча, 40) понесені судові витрати за сплату судового збору в сумі 3028 грн. 00 коп (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп).
4.Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
5.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6.Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Куликівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
7.Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
8.Повний текст рішення складено 23 січня 2025 року.
Суддя Андрій КОРЕНЬКОВ
Суд | Куликівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124638588 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Куликівський районний суд Чернігівської області
Кореньков А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні