Справа № 195/62/25
2-о/195/27/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
22.01.2025 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Омеко М.В., за участю секретаря судового засідання Мартинової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Томаківка, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання особи, разом із спадкоємцем), заінтересована особа Томаківська селищна територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області, -
В С Т А Н О В И В :
Представник заявника ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах заявника ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання особи, разом із спадкоємцем), заінтересована особа Томаківська селищна територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області, а саме просить суд встановити проживання спадкоємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), разом із спадкодавцем - гр. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1
Свої вимогизаявник обґрунтовуєтим,що заявник гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є донькою гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . На момент смерті гр. ОСОБА_4 проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом із ОСОБА_3 на момент її смерті, за вказаною адресою проживала її донька ОСОБА_1 (спадкоєиець), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Необхідно зауважити, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Але у зв`язку з тим, що її матір - ОСОБА_3 , почала тяжко хворіти, ОСОБА_1 була вимушена була переїхати до неї у квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , де фактично постійно проживала з нею та доглядала її, у період з грудня 2016 року до моменту смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті гр. ОСОБА_3 відкрилась спадщина на її рухоме та нерухоме майно.
При зверненнідо нотаріуса,з метоюзаведення спадковоїсправи,у грудні2024року,Заявнику булоповідомлено,що такяк вона,на моментсмерті матері,не булазареєстрована знею,за адресою: АДРЕСА_1 ,у нотаріусане маєзаконних підстав,для визнання ОСОБА_1 спадкоємцем,який прийнявспадщину напідставі ст.1268ЦК Українита відповідновідсутні підстави, для заведення спадкової справи. З метою захисту своїх цивільних прав та встановлення відповідного юридичного факту, Заявнику було рекомендовано звернутися до суду на підставі ст.15 ЦК України.
Від представника заявника до суду надійшла заява про розгляд спарви без його участі, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задовольнити.
Заінтересована особа Томаківська селищна територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи в судове засідання не з?явились, проте надіслали до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представника, проти заявлених вимог не заперечують.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на зазначені обставини, суд, у відповідності дост. 247 ЦПК України, судовий розгляд справи здійснив на підставі наявних матеріалів без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників без фіксації технічними засобами.
Частиною 4 ст.268ЦПК України передбачено, що у разі неявки усіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його оголошення.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає можливим задовольнити заяву про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення (факту утримання дітей) виходячи з наступних обставин справи.
Так,судом встановлено, що Заявник, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є донькою гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження НОМЕР_2 (Копія додається).
ОСОБА_3 (спадкодавець) померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить Свідоцтво про смерть НОМЕР_3 . На момент смерті гр. ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом із ОСОБА_3 , на момент її смерті, за вказаною адресою проживала її донька ОСОБА_1 (спадкоємець), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Необхідно зауважити, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Але у зв`язку з тим, що її матір ОСОБА_3 , почала тяжко хворіти, ОСОБА_1 була вимушена була переїхати до неї у квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , де фактично постійно проживала з нею та доглядала її, у період з грудня 2016 року до моменту смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті гр. ОСОБА_3 відкрилась спадщина на її рухоме та нерухоме майно.
При зверненнідо нотаріуса,з метоюзаведення спадковоїсправи,у грудні2024року,Заявнику булоповідомлено,що такяк вона,на моментсмерті матері,не булазареєстрована знею,за адресою: АДРЕСА_1 ,у нотаріусане маєзаконних підстав,для визнання ОСОБА_1 спадкоємцем,який прийнявспадщину напідставі ст.1268ЦК Українита відповідновідсутні підстави, для заведення спадкової справи.
Частиною 3 ст.1268 Цивільного Кодексу, передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 Цивільного кодексу України, він не заявив про відмову від неї.
Вказаний факт підтверджується Довідкою №222 від 12.12.2024 року, виданою Виконкомом Томаківської селищної ради, згідно якої разом з гр. ОСОБА_3 , у період з грудня 2016 року до дня її смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), проживала гр. ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Положення вказаної статті не ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від місця її реєстрації.
Право на вибір проживання закріплено у статті 33 Конституції України, відповідно до якої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Під місцем постійного проживання розуміється місце, де фізична особа постійно проживає. Тимчасовим місцем проживання є місце перебування фізичної особи, де вона знаходиться тимчасово (під час перебування у відпустці, відрядженні, зокрема у готелі чи санаторії, тощо).Таких висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові по справі №641/3893/20 від 26 липня 2023 року.
Стаття 293 Цивільного процесуального кодексу України визначає, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 19, 81, 258,259, 263, 264,268, 293,294, 315 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання особи, разом із спадкоємцем), заінтересована особа Томаківська селищна територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області задовольнити.
Встановити факт проживання спадкоємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), разом із спадкодавцем гр. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів після його ухвалення .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області.
Суддя: М. В. Омеко
Суд | Томаківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124648785 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Томаківський районний суд Дніпропетровської області
Омеко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні