Єдиний унікальний номер 728/169/25
Номер провадження 2-о/728/22/25
У Х В А Л А
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2025 року місто Бахмач
Бахмацький районнийсуд у складі
головуючого судді Сороколіта Є.М.,
розглянувши матеріали заяви, які надійшли від ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ); Бахмацька міська рада (вул.Соборності, буд.42, м.Бахмач, Ніжинський район, Чернігівська область, 16501, код ЄДРПОУ 04061702) про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
до Бахмацького районного суду Чернігівської області (далі також Суд) 21.01.2025 звернувся ОСОБА_1 (далі також Заявник), представництво інтересів якої здійснює ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Бахмацька міська рада, із відповідною заявою, за змістом якої просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт самостійного виховання та перебування на його утриманні неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповідності до положень статей 293, 294 Цивільного процесуального кодексу України (далі також ЦПК України) цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються судами у порядку окремого провадження з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Так, з огляду на приписи статей 185, 187 ЦПК України, Суд при вирішенні питання про прийняття до розгляду позовних заяв, має встановити їх відповідність вимогам статей 175, 177 ЦПК України, а також відсутність підстав для відмови у відкритті провадження у справі чи повернення таких позовних заяв.
Суд зауважує, що відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду (далі також ВП ВС), викладених у постанові від 11.09.2024 №201/5972/22, факт одноосібного виховання дитини одним з батьків не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження та може бути встановлений судом як одна з обставин, що становить предмет доказування у спорі між батьками дитини щодо виконання ними обов`язків з виховання дитини.
Зокрема, ВП ВС відмітила, що факт одноосібного виховання дитини одним із батьків не може встановлюватися у безпірному порядку або за домовленістю батьків дитини, в тому числі на підставі укладеного між ними договору або на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження, оскільки в такому питанні завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання найкращих інтересів дитини.
Оскільки сімейним законодавством не передбачено підстав припинення батьківських обов`язків щодо виховання дитини, а визначена частиною першою статті 15 Сімейного кодексу України невідчужуваність сімейних обов`язків свідчить про неможливість відмови від них, зокрема від обов`язків щодо виховання дитини, то факт одноосібного виховання дитини одним з батьків може бути встановлений судом як одна з обставин, що становить предмет доказування у спорі між батьками дитини щодо виконання ними обов`язків з виховання дитини.
Враховуючи вищевикладене, питання, заявлене батьком у цій справі, не може з`ясовуватися безвідносно до дій другого з батьків та може вирішуватися у межах спору про право між батьками дитини в позовному провадженні.
Суд наголошує, що згідно з частиною шостою статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів від 02.06.2016 №1402-VІІІ висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до частини четвертої статті 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 185, 259-261, 263, 293, 294, 315 ЦПК України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Бахмацька міська рада про встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з вимогами статті 261 ЦПК України ця ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про відмову у відкритті провадження може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені Главою 1 Розділу V Цивільного процесуального кодексу України, а саме шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня проголошення цієї ухвали.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Є.М. Сороколіт
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124651161 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Сороколіт Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні