Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/6780/23
Провадження №: 2/332/73/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
22 січня 2025 р. м.Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Сінєльніка Р.В.,
при секретарі - Васильченко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку загального провадження за позовом ОСОБА_1 до Дніпрорудненської міської військової адміністрації, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом. В позові зазначено, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті бабуся ОСОБА_4 відкрилася спадщина, а саме квартира в АДРЕСА_1 . В вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса четвертої державної нотаріальної контори Шутаєвої Наталії Сергіївни з метою подання заяви про прийняття спадщини. На той час, з моменту смерті його бабусі минуло 4 місяці. Усно нотаріус порекомендувала ОСОБА_1 , не поспішати з поданням заяви, оскільки, у зв`язку з воєнними діями, прийнята Постанова Кабінету Міністрів України, якою продовжено строк для прийняття спадщини, і він зможе звернутися до нотаріуса за місцем мешкання з м. Дніпрорудне, а якщо ж цього не відбудеться, то заяву про прийняття спадщини від ОСОБА_1 прийме саме вона, тобто нотаріус четвертої державної нотаріальної контори ОСОБА_5 . У зв`язку з чим, ОСОБА_1 не подав у вересні 2022 року заяву про прийняття спадщини, а чекав на закінчення війни або звільнення окупованого Дніпрорудного до продовженого строку, згідно раніше вказаної Постанови. 07.03.23 року ОСОБА_1 знову звернувся до четвертої нотаріальної контори та подав заяву про прийняття спадщини, але постановою нотаріуса в оформленні спадщини було відмовлено у зв`язку з пропущенням шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини. У зв`язку з цим просив надати йому додатковий строк тривалістю два місяці для прийняття спадщини та подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Ілющенко А.А. позов підтримали та просили позов задовольнити, надати пояснення, аналогічні тим, що викладені у позові.
Інші учасники до судового засідання не з`явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, заперечень проти позову не надали, представниця відповідача Яцуренко О.А. просила розглядати справу у її відсутність (а.с.70-71).
Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з нижченаведених підстав.
Як встановлено судом та зазначено в позові, ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті бабуся ОСОБА_4 відкрилася спадщина, а саме квартира в АДРЕСА_1 . В вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса четвертої державної нотаріальної контори Шугаєвої Наталії Сергіївни з метою подання заяви про прийняття спадщини. На той час, з моменту смерті його бабусі минуло 4 місяці. Усно нотаріус порекомендувала ОСОБА_1 , не поспішати з поданням заяви, оскільки, у зв`язку з воєнними діями, прийнята Постанова Кабінету Міністрів України, якою продовжено строк для прийняття спадщини, і він зможе звернутися до нотаріуса за місцем мешкання з м. Дніпрорудне, а якщо ж цього не відбудеться, то заяву про прийняття спадщини від ОСОБА_1 прийме саме вона, тобто нотаріус четвертої державної нотаріальної контори ОСОБА_6 . У зв`язку з чим, ОСОБА_1 не подав у вересні 2022 року заяву про прийняття спадщини, а чекав на закінчення війни або звільнення окупованого Дніпрорудного до продовженого строку, згідно раніше вказаної Постанови. 07.03.23 року ОСОБА_1 знову звернувся до четвертої нотаріальної контори та подав заяву про прийняття спадщини.
Постановою нотаріуса Шугаєвої Н.С. від 01.04.2023р. у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з тим, що:
згідно до ст.13-1 Закону України «Про нотаріат» Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених цим Законом, за зверненням спадкоємця для завершення спадкування у іншому територіальному окрузі, у випадках, якщо спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, але не закінчена;
спадкоємцем ОСОБА_1 , пропущено термін на прийняття спадщини, згідно зі ст. 1272 Цивільного Кодексу України, а саме не подано заяву про прийняття спадщини, оформлену належним чином в строк до 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця;
не підтверджено факт постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент її смерті.
Тому, позивач змушений звернутися до суду із позовною заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Зазначені обставини підтверджено матеріалами спадкової справи після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.89-112).
Отже, має місце порушення право позивача на отримання спадщини, в зв`язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
В Постанові про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 01.04.2023 року, в якій зазначено що від імені ОСОБА_4 , Якимівською державною нотаріальною конторою Мелітопольського району Запорізької області 18.08.1995 року за реєстровим №1511 було посвідчено заповіт, зміст якого невідомий, примірник якого знаходиться в Запорізькому обласному нотаріальному архіві. Зважаючи на вимоги ст.8 Закону України "Про нотаріат" сторона позивача позбавлена можливості витребувати копію зазначеного заповіту та копію спадкової справи ОСОБА_4 з четвертої Дніпровської нотаріальної контори. Також в Постанові про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 01.04.2023 року, в якій зазначено немає відомостей щодо осіб які були зареєстровані з померлою. З метою отримання зазначених відомостей 30.10.2023 року представником позивача було здійснено відповідний запит до Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області. 01.11.2023 року отримано відповідь вих.№01-17/688 про відсутність правових підстав у наданні інформації з обмеженим доступом.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності. Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Стаття 15 ЦК України передбачає право на захист цивільних прав та інтересів: «1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання...». Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Відповідно до ч. 1 ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Керуючись ч. 1 ст. 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно ст. 1220 ЦК спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. У відповідності до ч. 1 ст. 1268 ЦК спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК).
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ч. 1 ст. 1258 ЦК України). У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК) . Частиною першою статті 1270 ЦК встановлюється шестимісячний строк на прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ч. 1 ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Відповідно до ч. 1 ст. 1269 Цивільного Кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Оскільки позивач є юридично необізнаною особою, то він вважав, що він належним чином звернувся в строк та здійснив всі необхідні дії, з метою прийняття спадщини. Відповідно до ст.ст. 1216, 1217ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Частиною 1 ст.1220ЦК України передбачено відкриття спадщини внаслідок смерті особи та часом відкриття спадщини є день смерті особи. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини з поважних причин суд у відповідності з ч. 3 ст.1272 Цивільного кодексу України має право визначити додатковий строк для її подання.
У зв`язку з цим суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 є законним, обґрунтованим та заснованим на законі, а тому підлягає задоволенню у повному у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимогиОСОБА_1 задовольнити.
Надати ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набуття чинності цього рішення для прийняття спадщини та подання заяви про прийняття спадщини до органів нотаріату після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення до Запорізького апеляційного суду.
Повний текст рішення буде виготовлено 24.01.2025р.
Суддя Р.В.Сінєльнік
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124651679 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Сінєльнік Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні