Справа № 333/695/25
Провадження № 2-о/333/106/25
рішення
Іменем України
23 січня 2025 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого-судді Кулик В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Пантюх Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Запоріжжя, в порядку окремого провадження, цивільну справу № 333/695/25 за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника Котік Олесі Станіславівни про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), -
в с т а н о в и в:
21.01.2025 року до суду звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в особі представника адвоката Котік О.С. з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. В заяві вказували на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у пологовому будинку м. Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_1 народила дитину ОСОБА_3 . При народженні дитини заявниці ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано талон відомостей акушерського стаціонару про особу, що народила дитину. У зв`язку з тим, що медичний документ про народження отриманий на території АР Крим зразка російської федерації є недійсним, а довідка видана компетентною установою України відсутня, заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку. Встановлення факту народження дитини заявникам необхідне для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку. В зв`язку з чим, просили суд встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна, батьками якої є мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, та батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
В судове засідання заявники та їх представник адвокат Котік О.С. не з`явились, в тексті заяви представник заявників звернулася до суду з клопотанням про розгляд заяви за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Зважаючи на наявність у справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що в засідання не з`явились.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Батько новонародженої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Фергана, Узбекської РСР, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 29.7.1997 року Нижньогірським РВ ГУ МВС України в Криму (а.с. 2).
Матір новонародженої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Харків, є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , виданого 19.12.2007 року Фрунзенським РВ ХМУ ГУВМС України в Харківській області.
У зареєстрованому шлюбі заявники не перебувають.
Згідно з талоном відомостей акушерського стаціонару про особу, що народила дитину, виданого 10.11.2023 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 05 год. 31 хв. народила дитину дівчинка.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 14.11.2023 року на території Автономної Республіки Крим зразка російської федерації, ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, актовий запис № 1102399100001200251005, та батьками зазначені: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_1 .
Заявники у зареєстрованому шлюбі не перебувають.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно з положеннями ст. 125 СК України (Визначення походження дитини,батьки якої не перебувають у шлюбі між собою) якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: - за заявою матері та батька дитини; - за рішенням суду.
Інформація про народження громадянина України має бути внесена до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану в Україні. Згідно з ч. 1 ст. 44 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. На підставі запису про народження дитини відділ державної реєстрації актів цивільного стану має видати свідоцтво про народження. В подальшому, до отримання дитиною паспорту громадянина України, свідоцтво про народження є основним документом, що засвідчує його особу.
Проте у випадку народження дитини на тимчасово окупованій території виконати цей обов`язок неможливо.
Так, згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5(далі Правила), для реєстрації факту народження дитини, яке відбулося в медичному закладі до органів реєстрації необхідно подати медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерстваохорони здоров`яУкраїни від08.08.2006року №545 (п. 2 гл. 1 розділу 3 Правил). Це свідоцтво подається, якщо дитина народилася на території України. Оскільки м. Сімферополь, АР Крим є територією України, ніякий інший документ у випадку народження дитини в медичному закладі не є підставою для отримання свідоцтва про народження. Однак, м. Сімферополь, АР Крим тимчасово окуповане російською федерацією, яка здійснює контроль на цій території.
До того ж, згідно з п. 3 гл. 1 розділу 3 Правил, державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Місцем народження дитини в даному випадку є м. Маріуполь, Донецької області.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»(далі Закон про окуповані території), будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Внаслідок цих обставин на сьогодні отримання свідоцтва про народження дитини в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом для його отримання та захисту прав дитини є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Встановлення факту народження дитини необхідно заявникам для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Частиною першоюст. 315 ЦПК Українивстановлено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Для встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Пунктом 1Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ч. 1ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК Україниухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.
Суд враховує, що заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не перебувають у зареєстрованому шлюбі, однак оскільки заява про встановлення факту народження дитини подана ними разом, суд відповідно до ст. 317 ЦПК України встановлює дані про обох батьків дитини.
Таким чином, оцінивши усі докази, що є у справі у їх сукупності, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.12,13, 18,315,317,319,354,355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_4 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний термін з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя В.Б. Кулик
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124651700 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Комунарський районний суд м.Запоріжжя
Кулик В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні