Справа № 674/1391/24
Провадження № 2/674/81/25
РІШЕННЯ
іменем України
14 січня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючий - суддя Сосна О.М., за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В., позивачки ОСОБА_1 , її представника адвоката Сердюка В.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради, третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору:Перша Хмельницькадержавна нотаріальнаконтора про визнання права власності наспадкове майно за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Новодунаєвецької селищної ради про визнання права власності наспадкове майно зазакономпосилаючись на те, що 15.01.2004 поме р її дядько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилось спадкове майно: земельна частка (пай), що знаходиться на території с. Маліївці Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-подільського району Хмельницької області.
Позивачка звернулася до державного нотаріуса Першої Хмельницької державної нотаріальної контори Шевченко О.В. про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), але їй відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно, а тому звертається з позовом до суду.
Ухвалою від 05.09.2024 року відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження. 14.11.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Сердюк В.С. в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі, просили задовольнити.
Представник відповідача Новодунаєвецької селищної ради в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій позов визнає у повному обсязі і просить справу розглядати у його відсутності.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Перша Хмельницька державна нотаріальна контора в судове засідання не з`явилась, повідомлялась про час та місце розгляду справи. Надіслала заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (актовий запис про смерть №144).
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно: земельна частка (пай), що знаходиться на території с. Маліївці Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
ОСОБА_2 заповіту не складав, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №74127126 від 28.09.2023.
Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00031322336 від 22.06.2021 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №144, місце проживання: Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Слобідка-Малієвецька.
Позивачка ОСОБА_1 являється племінницею померлого ОСОБА_2 , звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в строк, визначений рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2024 року, інших спадкоємцівнемає.
Вищезазначене також підтверджується копією спадкової справи №475/2023 заведеної після померлого ОСОБА_2 .
Повідомленням державного нотаріуса Першої Хмельницької державної нотаріальної контори Шевченко О.В. від 31.07.2024№1437/02-14 ОСОБА_1 повідомлено пронеможливість видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на зазначене майно.
Відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №000347 від 29 серпня 1995 року, виданого Малієвецькій спілці селян с. Маліївці, ОСОБА_3 включений під №4 до Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського товариства, які мають право на земельну частку (пай).
Згідно повідомлення Відділу №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №2304/281-24 від 07.06.2024 відповідно до додатку до Державного акта на право колективної власності на землю по спілці селян «Малієвецька» с. Маліївці, Дунаєвецького району Хмельницької області, в списках громадян-членів спілки селян «Малієвецька», що мають право на земельну частку (пай) зазначено гр. ОСОБА_3 . В книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по спілці селян «Малієвецька» с. Маліївці відсутній запис щодо видачі сертифікату на право на земельну частку (пай) гр. ОСОБА_2 .
Відповідно до архівної довідки Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Трудовий архів» №1277 від 16.08.2024 в книгах обліку трудового стажу та заробітної плати колгоспника ОСОБА_4 (так в документі) працював в колгоспі ім. Горького с. Маліївці Дунаєвецького району.
Згідно архівного витягу з протоколу засідань правління колгоспу ім. Горького с. Маліївці Дунаєвецького району Хмельницької області від 20.02.1986 №3 наданого Державним архівом Хмельницької області №К-1841/01.01-18/2024 від 20.09.2024 ухвалено надати відпустку ОСОБА_2 .
Згідно ст.15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
За п.2Указу ПрезидентаУкраїни від08.08.1995року №720/95«Про порядокпаювання земель,переданих уколективну власністьсільськогосподарським підприємствамі організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до ст.2Закону України"Пропорядок виділенняв натурі(намісцевості)земельних діляноквласникам часток(паїв)" документом, що посвідчують право на земельну частку (пай), є сертифікати на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.2 цього Закону документами, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно п.3 Указу Президента України №666/94 від 10.11.1994 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) в разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 22.10.2020 року по справі №149/2978/18.
Як встановлено судом, на момент одержання спілкою селян «Малієвецька» с. Маліївці Дунаєвецького району Державного акта на право колективної власності на землю ОСОБА_2 був її членом, включений до списку, що додається до виданому цьому КСП державного акта на право колективної власності на землю, а тому набув права на останню та у встановленому законом порядку посвідчив своє право на неї.
Відповідно до ст.ст.1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Враховуючи, що позивачка прийняла спадщину, є спадкоємцем майна померлого за законом, не має можливості оформити в установленому законом порядку спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), оскільки відсутній правовстановлюючий документ, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 263, 265, 268 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) із земель, які перебували в колективній власності спілки селян «Малієвецька» с.Маліївці Дунаєвецького району Хмельницької області, як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивачка: ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Новодунаєвецька селищна рада (місцезнаходження - Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, смт. Дунаївці, вул. Чорновола, 19, код ЄДРПОУ 04406414);
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Перша Хмельницька державна нотаріальна контора (місцезнаходження Хмельницька область, м.Хмельницький, вул. Проскурівська, 33).
Повне судове рішення складено 23 січня 2025 року.
Суддя О.М.Сосна
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124652167 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Сосна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні