Рішення
від 14.01.2025 по справі 676/5041/24
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/5041/24

Провадження № 2/674/78/25

РІШЕННЯ

іменем України

14 січня 2025 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючий - суддя Сосна О.М., за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В., позивачки ОСОБА_1 , розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: виконавчий комітет Гуменецької сільської ради в особі органу опіки та піклування про позбавлення батьківських прав,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

В обгрунтування позову зазначає, що у них з відповідачем народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судовим наказом Кам`янець-Подільського міськрайонного суду 11.01.2022 вирішено стягнути з відповідача аліменти на утримання сина ОСОБА_3 в розмірі частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 10.01.2022 і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідач не цікавиться життям, здоров`ям, навчанням сина, ухиляється від сплати аліментів, взагалі не спілкується з дитиною, а тому позивачка звертається із даним позовом до суду.

Ухвалою від 30.08.2024 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження. 06.11.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі та просила задовольнити. Пояснила, що проживає з дітьми без чоловіка. Відповідач ОСОБА_2 залишив її, коли дитині був 1 рік, приходив один раз, приніс солодощі для дитини та дав 1 000 грн. Після того, більше не приходив, не цікавиться дитиною, син взагалі його не знає. У зв`язку із чим вважає, що відповідач не виконує свої батьківські обов`язки, а тому його слід позбавити батьківських прав.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи. Відзив не подав, будь-яких заяв до суду не направляв.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог: Виконавчий комітет Гуменецької сільської ради в особі Органу опіки та піклування в судове засідання не з`явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи без участі представника. Також надав висновок про можливість та доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 .

Суд заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками записані: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області №102/06.08-09 від 03.07.2024 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею зареєстровані сини ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

Згідно судового наказу Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 11.01.2022 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 в розмірі частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 10.01.2022 і до досягнення дитиною повноліття.

Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів заборгованість ОСОБА_2 по аліментах на дитину станом на 01.07.2024 становить 34 259,50 грн.

Відповідно до характеристики від 25.06.2024 виданої директором Сахкамінської гімназії мати ОСОБА_1 сама виховує трьох дітей, не працює, оскільки весь час присвячує вихованню дітей, однак продовжує навчання та здобуває професію. Діти забезпечені всім необхідним для навчання та розвитку, проводить з ними час, контролює успіхи в школі. Діти привчені до праці, беруть активну участь у громадському житті.

Згідно довідки-характеристики Гуменецької сільської ради №123/06.08 від 16.07.2024 ОСОБА_1 характеризується позитивно.

Як вбачається із характеристики вихованця дошкільної групи «Колобок» Сахкамінської гімназії від 25.06.2024 вихованням ОСОБА_3 займається мати, сім`я не повна. Дитина відвідує дошкільну групу, стан здоров`я відмінний, соціально-побутові звички відповідають віку.

Дитина ОСОБА_3 має укладену декларацію з лікарем КПН «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Гуменецької сільської ради, що підтверджується Декларацією №0001-20Р7-0800 та Звіту за ІІ квартал 2024 року про стан виконання індивідуального плану дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах ОСОБА_3 .

Згідно рішення виконавчого комітету Гуменецької сільської ради від 31 жовтня 2024 року №168 затверджено Висновок органу опіки та піклування «Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідності до Висновку, виконавчий комітет Гуменецької сільської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно його малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Положення ч.ч.1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, передбачають, що держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно з ч.6 ст.12 Закону України «Про охорону батьківства» батьки несуть відповідальність, зокрема, за невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ст.155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно з п.2 ч.1 ст.164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У відповідності до ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в постанові від 30 березня 2007 року № 3 (п.п.15, 16) «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.

Статтею 3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

У постанові Верховного Суду від 29.09.2021 року у справі №459/3411/18 зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Суд на перше місце ставить «якнайкращі інтереси дитини», оцінка яких включає знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, правові наслідки позбавлення батьківських прав визначено статтею 166 СК України. Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращий бік неможливо, і лише за наявності вини у діях батьків».

Відповідно до ч.5 ст.19 СК України орган опіки і піклування подає до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

З висновку органу опіки та піклування затвердженого рішенням виконавчого комітету Гуменецької сільської ради від 31 жовтня 2024 року №168 вбачається, що з метою захисту прав та інтересів малолітньої дитини, виконавчий комітет Гуменецької сільської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Врахувавши конкретні обставини справи, інтереси дитини, а також те, що відповідач як батько участі у вихованні, навчанні, утриманні дитини не бере, з сином не спілкується тривалий час, має заборгованість зі сплати аліментів, суд вважає, що відповідач самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків.

Європейський суд з прав людини (рішення у справі "Хант проти України" від 07.12.2006) зазначає, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

За змістом ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З врахуванням вищенаведеного, оскільки відповідач ухиляється від виховання та утримання свого сина ОСОБА_3 , не піклується про його фізичний і духовний розвиток, вихованням та матеріальним забезпеченням дитини займається мати, суд вважає, що ОСОБА_2 свідомо нехтує виконанням своїх батьківських обов`язків, а тому його слід позбавити батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 .

Відповідно до ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

У зв`язку із задоволенням позову у повному обсязі з відповідача на користь позивачки підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 211,20 грн.

Керуючись ст.ст.12, 76, 81, 141, 263-265, 273, 354 ЦПК України,-

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно його малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Позивачка: ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач: ОСОБА_2 (місце реєстрації - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: виконавчий комітет Гуменецької сільської ради в особі Органу опіки та піклування (місцезнаходження - Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Гуменці, вул. Центральна, 69, код ЄДРПОУ 04406880).

Повне судове рішення складено 23 січня 2025 року.

Суддя О.М.Сосна

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124652168
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —676/5041/24

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Сосна О. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні