Справа № 349/73/25
Провадження № 2-о/349/33/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24 січня 2025 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Гаврилюк О.О.
присяжних Бойко М.М., Мельника Я.К.
з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.
розглянув у закритому судовому засіданні цивільну справу за заявою представника Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» лікаря- психіатра Кішинюк Ольги Володимирівни про госпіталізацію недієздатного ОСОБА_1 до закладу з надання психіатричної допомоги,
учасники судового провадження:
лікар-психіатр Кішинюк О.В.
(у режимі відеоконференції)
недієздатна особа ОСОБА_1
(у режимі відеоконференції)
представник ОСОБА_1 адвокат Падучак І.І.
прокурор Тринів В.І.
встановив:
22 січня 2025 року представник Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» лікар-психіатр Кішинюк О.В. звернулася до суду з заявою про госпіталізацію недієздатнго ОСОБА_1 до закладу з надання психіатричної допомоги на підставі висновку комісії лікарів-психіатрів та згоди його опікуна.
В обгрунтування заяви зазначено, що на підставі рішення суду ОСОБА_1 визнаний недієздатним.
17 січня 2025 року на підставі електронного направлення №6046-1925-1178-5351, виданого психіатром Долинської ЦРЛ та заяви опікуна ОСОБА_2 , хворий поступив на лікування до віддаленого структурного підрозділу №2 комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» .
За висновком комісії лікарів-психіатрів від 17 січня 2025 року ОСОБА_1 страждає тяжким психічним розладом у формі параноїдної шизофренії, безперервно-прогредієнтний перебіг, параноїдний синдром, представляє небезпеку для себе та оточуючих, а також неспроможний зодовольнити свої життєві потреби, тому потребує госпіталізації до закладу знадання психіатричноїдопомоги.
З врахуванням вимог ст.13 Закону України «Про психіатричну допомогу», рішення Конституційного Суду України №13-р/2018 від 20 грудня 2018 року, лікар-психіатр просить ухвалити рішення про його госпіталізацію .
Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 22 січня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду по суті у закритому судовому засіданні. Доручено Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів недієздатного ОСОБА_1 .
У судовому засіданні лікар-психіатр Кішинюк О.В. заяву підтримала з підстав, які наведені в заяві .
Опікун ОСОБА_2 подав заяву про розгляд питання про госпіталізацію його підопічного без його участі.
Представник недієздатного ОСОБА_1 - адвокат Падучак І.І., прокурор Тринів В.І. не заперечували щодо задоволення заяви.
Судом встановлено, що на підставі ухвали Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 вересня 2023 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено опікуном над недієздатним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зі змісту судового рішення вбачається, що рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2014 року ОСОБА_1 визнано недієздатним.
17 січня 2025 року опікун надав згоду про госпіталізацію ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради», у зв`язку з погіршенням його психічного стану.
Відповідно до висновку комісії лікарів-психіатрів комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» від 17 січня 2025 року у хворого ОСОБА_1 наявний діагноз: параноїдна шизофренія, безперервно-прогредієнтний перебіг, параноїдний синдром.F.20.0. Хворийтривожний.Відповіді дає вибірково,не посуті,злобний.Орієнтований приблизно.У висловлюваннях наявні маячні ідеї,стверджує, що не буде їжу споживати,оскільки вона отруєна.Хворий агресивно налаштований до рідних.Мислення маячне, розщеплене.В поведінці неадекватний,негативістичний.Інструкції виконує погано.Емоційно-вольові процесизмінені,непослідовні.Критика до хвороби відсутня.Оскількихворий страждає тяжким психічним розладом, представляє небезпеку для себе та оточуючих, неспроможний самостійно задовільнити свої основні життєві потреби, тому потребує госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги.
Статтею 3 Конституції України гарантовано, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до статті 28 Конституції України кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню або покаранню. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим або іншим дослідам.
Згідно статті 1 Закону України «Про психіатричну допомогу» психіатрична допомога - комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров`я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин.
Статтею 4 Закону України «Про психіатричну допомогу» передбачено, що психіатрична допомога надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, необхідності й достатності заходів лікування, медичної, психологічної та соціальної реабілітації, надання освітніх, соціальних послуг.
Відповідно до положень четвертого речення частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги добровільно на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою.
Цією нормою права визначаються засади і порядок поміщення особи до закладу з надання психіатричної допомоги. Для поміщення у заклад встановлена засададобровільностіта два варіанти отримання вільного волевиявлення недієздатної особи для госпіталізації: особисте прохання; усвідомлена письмова згода особи, яка має бути госпіталізована.
Згідно з ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це; над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун; відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (частина перша статті 39,частина перша статті 40,стаття 41).
За системним аналіомз законодавства недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.
Відповідно до частини 1 статті 42 ЦК Україниза заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Рішенням Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року у справі
№1-1/2016 визнано таким, що не відповідає Конституції України
(є неконституційним), положення третього речення частини першої статті
13 Закону України «Про психіатричну допомогу» у взаємозв`язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатрабез судового контролю.
Також у рішенні від 20 грудня 2018 року (справа №1-170/2018)Конституційний Суд України дійшов висновку, щоположення статті 13 Закону щодонедобровільної госпіталізації недієздатної особи до психіатричного закладуне відповідають частинам 1,2 статті 29, частині 1 статті 55 Основного Закону України, оскільки передбачають госпіталізацію недієздатної особи до закладу з надання психіатричної допомоги без рішення суду.
Системний аналіз чинного законодавства, рішень Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року,від20 грудня 2018 року, а також практики ЄСПЛдає підстави вважати, що у разі якщо, недієздатна особа нездатна за станом психічного здоров`я надати усвідомлену письмову згоду на поміщення її до психіатричного закладу, таке поміщення є примусовим і, відповідно, потребує відповідного рішення суду.
Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 23 липня 2024 року у справі № 758/4817/23.
Враховуючи, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку визнаний судом недієздатним, який станом на день госпіталізації нездатний за станом психічного здоров`я надати усвідомлену письмову згоду на поміщення його до закладу з надання психіатричної допомоги, а також висновок комісіїлікарів-психіатрівпро необхідністьйого госпіталізації та згоду опікуна, суд дійшов висновку про задоволення заяви про госпіталізацію ОСОБА_1 до медичного закладу.
Керуючись ст.7, 263-265, 268, 342, 430 ЦПК України,
ухвалив:
Заяву представника Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» лікаря- психіатра ОСОБА_3 - задовольнити.
Примусово госпіталізувати недієздатного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , до закладу з надання психіатричної допомоги - Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради».
Судове рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя О.О. Гаврилюк
Присяжні М.М.Бойко
Я.К. Мельник
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124654537 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Гаврилюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні