Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
23 січня 2025 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Суходольського О.М.
за участю секретаря Культенко Н.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа, що не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Черкаська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом , -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Пацьора Д.С. звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 - народився ОСОБА_2 (батьком якого є - ОСОБА_3 , матір`ю - ОСОБА_4 ), що підтверджується свідоцтвом про народження (серія НОМЕР_1 ). ІНФОРМАЦІЯ_2 - помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_2 ). ІНФОРМАЦІЯ_3 - померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_3 ). ІНФОРМАЦІЯ_4 - помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_4 ). 03.02.2021 року - видана довідка №28 Кумейківським старостинським округом Черкаського району Черкаської області про те, що ОСОБА_3 на день смерті проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 у будинку, власником якого і є ОСОБА_3 . На день смерті у будинку зареєстровані та проживали: дружина - ОСОБА_4 , син - ОСОБА_2 . Земельна ділянка розміром 0,51 га, на якій розташовано будинок, призначення якої для ведення особистого селянського господарства, не приватизована, власником якої є померлий ОСОБА_3 .
Крім того, 03.02.2021 року - видана довідка №29 Кумейківським старостинським округом Черкаського району Черкаської області про те, що ОСОБА_4 на день смерті проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 у будинку, власником якого є її чоловік ОСОБА_3 , який помер. На день смерті у будинку зареєстровані та проживали: син - ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 зазначає, що 10.02.2021 року була зареєстрована спадкова справа №67187276 у Черкаській районній державній нотаріальній конторі, відповідно до якої спадкодавцем є ОСОБА_2 . 04.08.2021 року - видана довідка №324 Кумейківським старостинським округом про те, що будинку за адресою АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 а/з 12 від 29.05.1998, в результаті проведеної інвентаризації та впорядкуванню нумерації житлових будівель, а також земельній ділянці, на якій розташований будинок, проведено зміни з номера 28 на номер 27. 05.08.2021 - видана довідка №24271 о Комунальним підприємством "Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації", відповідно до якої станом на 01.01.2013, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстроване. 28.09.2021 - видана довідка №399 Кумейківським старостинським округом виконавчого комітету Мошнівської сільської ради, в якій зазначено, що за померлим ОСОБА_3 обліковується жилий будинок в АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги №04 за 2021-2025 рр. на проведення технічної інвентаризації та оформлення права власності на житловий будинок.
31.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса Черкаської районної державної нотаріальної контори Чуй Наталії Василівни з метою видачі свідоцтва про право на спадщину, але отримав відповідь щодо неможливості видачі даного свідоцтва, оскільки у випадку відсутності будь-якого документа необхідного для видачі свідоцтва про право на спадщину, то у нотаріуса немає правових підстав для такої видачі. 25.11.2024 - виготовлено технічний паспорт на даний житловий будинок. 05.12.2024 - надано висновок суб`єкта оціночної діяльності про ринкову вартість об`єкту нерухомості, відповідно до якого загальна ринкова вартість житлового будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки склала: 104 160,00 грн. ОСОБА_1 є сином спадкодавця ОСОБА_2 що підтверджується свідоцтвом про народження, серія НОМЕР_5 .
Після смерті померлого ОСОБА_2 відкрилась спадщина. До складу спадщини увійшов будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_3 та після смерті якого спадщину прийняли син - ОСОБА_2 та дружина - ОСОБА_4 , після смерті останньої спадщину прийняв ОСОБА_2 , але не встигли переоформити свої спадкові права. Через відсутність правоустановчих документів на нерухоме майно, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину Позивач змушений звернутися до суду за захистом порушеного права. З матеріалів спадкової справи вбачається, що Позивач є єдиним спадкоємцем за законом щодо майна померлого батька ОСОБА_2 .
З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою та просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з прибудовами в АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Сторони в судове засідання належним чином викликалися, однак не з`явилися. Від представника позивача, адвоката Пацьора Д.С. надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Від відповідача сільського голови Мошнівської сільської ради, Богдана Шкарбути надійшла заява про розгляд справи без участі представника Мошнівської сільської ради, з позовними вимогами погоджуються.
Від завідувача Черкаської районної нотаріальної державної нотаріальної контори Чуй Н.В. про розгляд справи без представника нотаріальної контори, у вирішенні справи покладаються на компетентність суду.
Дослідивши надані позивачем письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 - народився ОСОБА_2 (батьком якого є - ОСОБА_3 , матір`ю - ОСОБА_4 ), що підтверджується свідоцтвом про народження (серія НОМЕР_1 ).
ІНФОРМАЦІЯ_2 - помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_2 ).
ІНФОРМАЦІЯ_3 - померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_3 ).
ІНФОРМАЦІЯ_4 - помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_4 ).
03.02.2021 року - видана довідка №28 Кумейківським старостинським округом Черкаського району Черкаської області про те, що ОСОБА_3 на день смерті проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 у будинку, власником якого і є ОСОБА_3 . На день смерті у будинку зареєстровані та проживали: дружина - ОСОБА_4 , син - ОСОБА_2 . Земельна ділянка розміром 0,51 га, на якій розташовано будинок, призначення якої для ведення особистого селянського господарства, не приватизована, власником якої є померлий ОСОБА_3 .
03.02.2021 року - видана довідка №29 Кумейківським старостинським округом Черкаського району Черкаської області про те, що ОСОБА_4 на день смерті проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 у будинку, власником якого є її чоловік ОСОБА_3 , який помер. На день смерті у будинку зареєстровані та проживали: син - ОСОБА_2 .
10.02.2021 року була зареєстрована спадкова справа №67187276 у Черкаській районній державній нотаріальній конторі, відповідно до якої спадкодавцем є ОСОБА_2 . 04.08.2021 року - видана довідка №324 Кумейківським старостинським округом про те, що будинку за адресою АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 а/з 12 від 29.05.1998, в результаті проведеної інвентаризації та впорядкуванню нумерації житлових будівель, а також земельній ділянці, на якій розташований будинок, проведено зміни з номера 28 на номер 27. 05.08.2021 - видана довідка №24271 о Комунальним підприємством "Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації", відповідно до якої станом на 01.01.2013, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстроване. 28.09.2021 - видана довідка №399 Кумейківським старостинським округом виконавчого комітету Мошнівської сільської ради, в якій зазначено, що за померлим ОСОБА_3 обліковується жилий будинок в АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги №04 за 2021-2025 рр. на проведення технічної інвентаризації та оформлення права власності на житловий будинок.
Згідно відповіді від 31.10.2024 року нотаріусом Черкаської районної державної нотаріальної контори Чуй Н.В. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину пославшись на п.п. 4.15 п.4 гл.10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів, щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно відповіді на запит суду №39/02-14 від 09.01.2025 від Черкаської районної державної нотаріальної контори повідомлено, що після смерті ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 заведено спадкову справу №49/2021.
Згідно із частиною першою статті 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
За змістом частини четвертої статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Згідно статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Згідно статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Способи захисту прав на земельні ділянки передбачені статтю 152 Земельного кодексу України, відповідно до якої держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час реєстрації права власності на земельну ділянку спадкодавцем, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно частини другої статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною першою статті 154 Земельного кодексу України визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов`язки чи обмеження.
Частиною другої статті 158 Земельного кодексу України встановлено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.9 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Частиною другою ст.28-1 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі. Орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації право доступу до перегляду кадастрових карт (планів) у порядку ( 118-2012-п ), встановленому Кабінетом Міністрів України. Інформація, одержана від органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, вноситься державним реєстратором під час здійснення державної реєстрації прав на відповідний об`єкт до розділу Державного реєстру прав, який містить відомості про нерухоме майно.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Частиною третьою статті 26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності із ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1223ЦК Українивизначено,що правона спадкуваннямають особивизначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме житлововий будинок з надвірними спорудамиь, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
В матеріалах справи відсутні дані, про наявність спору щодо спадкового майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 .
Таким чином встановлено, що після смерті ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем вказаного майна є ОСОБА_1 , тому порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Враховуючи вказані обставини, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, а тому підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 12, 81, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 ) право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О. М. Суходольський
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124656854 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Суходольський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні