Справа №707/171/25
Провадження №2-о/707/29/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2025 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
присяжних Толстунова А.Г., Приходька К.М.,
за участю секретаря Солдат К.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вприміщенні судув м.Черкаси цивільнусправу заклопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення суду про визнання недієздатним ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Руськополянська сільська рада, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася через свого представника до Черкаського районного суду Черкаської області із клопотанням про продовження строку дії рішення суду про визнання недієздатним ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Руськополянська сільська рада.
В судовому засіданні 24.01.2025 судом вирішувалося клопотання представниці заявниці про призначення судової психіатричноїекспертизи длявстановлення психічногостануОСОБА_2 , його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представницяприсутні не були, представниця заявниці надала заяву про проведення засідання без їх участі.
В судове засідання представник Руськополянської сільської ради не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно з ч. 1, 5ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
З абз. 3 ч. 1ст. 299 ЦПК Українивбачається, що для визначення фактичної можливості особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Згідно з ч. 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до пункту 6 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженогонаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 № 865, за формою проведення судово-психіатрична експертиза може бути амбулаторною, стаціонарною, посмертною.
Розглянувши вказане клопотання, суд вважає за необхідне призначити зазначену експертизу, так як для з`ясування обставин, що мають значення для справи, а саме встановлення психічного стану ОСОБА_2 , здатності усвідомлювати ним значення своїх дій та керувати ними, потрібні спеціальні знання.
Оскільки для проведення вищевказаної експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд, на підставі п. 5 ч. 1 ст.252та п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК України, дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Крім того, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 293 ЦПК України у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Згідно з п. 24 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб, зокрема: особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною.
Враховуючи викладені норми закону, а також те, що особа, стосовно якої розглядається справа, не залучила адвоката, суд вважає, за необхідне залучити адвоката для ОСОБА_2 через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Керуючись ст.ст.103-105,252,253,258,260,261,353-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представниці заявниці про призначення судово-психіатричної експертизи по справі задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення суду про визнання недієздатним ОСОБА_2 амбулаторну судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
На вирішення судово-психіатричної експертизи поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу (хвороби), що спричиняє стійкій, хронічній психічний розлад?
2. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу свого стану здоров`я розуміти значення своїх дій та керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу свого стану здоров`я в судовому засіданні особисто дати пояснення по суті справи, зокрема дати зрозумілі відповіді на питання, які йому ставитимуться судом і учасниками справи щодо його психічного стану, характеру і тривалості захворювань?
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити Черкаській філії судово-психіатричних експертиз Інституту психіатрії, судовопсихіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України, яка розташована за адресою: 20708, Україна, Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46, та попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
Передати експертній установі копію матеріалів справи № 707/171/25.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Залучити через Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги адвоката для надання безоплатної вторинної правничої допомоги ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , телефон законного представника НОМЕР_1 ) у цивільній справі № 707/171/25 за заявою ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення суду про визнання недієздатним ОСОБА_2 .
Зобов`язати Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги невідкладно надіслати на електронну адресу суду документи з приводу виконання цієї ухвали.
Повідомити, що адвокат має право завчасно ознайомитися з матеріалами справи, провадження у якій було зупинено на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Копію ухвали невідкладно надіслати на електронну адресу Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбаченоЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя Д. Б. Баронін
Присяжні К. М. Приходько
А.Г. Толстунов
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124656877 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Баронін Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні