Рішення
від 20.01.2025 по справі 753/21829/24
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/21829/24

провадження № 2/753/2338/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 року Дарницький районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді Шаповалової К.В.,

за участю: секретаря судового засідання Давидюк В.О.

представник третьої особи Пильгун О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: місто Київ, вулиця Олександра Кошиця, 5а в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Маньківської селищної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Маньківської селищної ради. про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2024 року Виконавчий комітет Маньківської селищної ради звернувся до Дарницького районного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 , батьками дитини є: ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 01 листопада 2022 року шлюб між батьками дитини було розірвано та визначено місце проживання дитини разом із матір`ю. Батько дитини має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини у розмірі 127 087,03 грн. ІНФОРМАЦІЯ_2 мати дитини померла. Малолітню ОСОБА_2 фактично виховує бабуся - ОСОБА_4 . Батько фактично самоусунувся від виконання батьківських обов`язків, надав до органу опіки та піклування Маньківської селищної ради заяву, у якій зазначив, що не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , оскільки він не в змозі матеріально її утримувати. Таким чином позивач просить суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітньої ОСОБА_2 .

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 листопада 2024 року позовну заяву було передано для розгляду судді Шаповаловій К.В. Фактично справу було передано судді 07 листопада 2024 року.

Ухвалою суду від 12 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду підготовче засідання на 29 листопада 2024 року на 14:30 год; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Службу у справах дітей Маньківської селищної ради. Окрім того, вказаною ухвалою суду було зобов`язано Службу у справах дітей Маньківської селищної ради, надати на адресу суду письмовий висновок щодо доцільності позбавлення відповідача ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_2 .

22 листопада 2024 року до суду надійшла копія висновку Служби у справах дітей Маньківської селищної ради щодо доцільності позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_2 .

Підготовче засідання призначене на 29 листопада 2024 року було відкладено на 27 грудня 2024 року на 10:30 год. для повторного виклику відповідача у справі.

Підготовче засідання призначене на 27 грудня 2024 року не відбулося, у зв`язку із перебуванням судді у відпустці, та згодом було призначено на 30 грудня 2024 року на 10:00 год.

Ухвалою суду від 30 грудня 2024 року підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 20 січня 2025 року на 11:00 год.

У судове засідання призначене на 20 січня 2025 року у режимі відеоконференцзв`язку з`явилися представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та дитина стосовно якої вирішується питання про позбавлення відповідача батьківських прав. Матеріали справи містять заяву представника позивача про розгляд справи за його відсутності. Відповідач в судове засідання вкотре не з`явився, причини неявки суду невідомі.

Процесуальні документи надсилалися відповідачу на адресу його місця реєстрації: АДРЕСА_1 , проте поверталися до суду з відмітками: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Окрім того, про час, дату та місце розгляд справи відповідач повідомлявся шляхом надсилання смс-повідомлення на номер телефону, зазначений у позовній заяві, яке відповідно до довідки, що містяться у матеріалах справи, він отримав завчасно - 31 грудня 2024 року.

У судовому засіданні представник третьої особи зазначила, що Службою було подано до суду висновок щодо доцільності позбавлення відповідача ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_2 , а тому представник не заперечує щодо задоволення позовних вимог. Вказала, що спеціалісти служби проводили бесіду з дитиною, яка пояснила, що бажає проживати з бабусею. Крім того, службою на засідання неодноразово викликався відповідач. На засідання служби він не з`явився, але в телефонному режимі повідомив, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав та після чого надіслав до служби відповідну заяву. Вважає, що за обставини, що склались, враховуючи тривале проживання дитини з бабусею у смт Маньківка, ставлення батька до своїх батьківських обов`язків, а також відносини, які склались між батьком та дівчинкою, позбавлення відповідача батьківських прав буде саме в найкращих інтересах дитини.

У судовому засіданні в присутності представника Служби у справах дітей Маньківської селищної ради була опитана малолітня ОСОБА_2 , яка пояснила, що давно проживає разом із бабусею у селі, раніше з ними також жила її мама. Батько приїжджав рідко, останній раз вона його бачила перед початком повномасштабного вторгнення. Після смерті мами батько не пропонував забрати її до себе, не запрошував жити з ним в м. Києві. Вказала, що раніше телефонувала батьку, але він або не брав трубку, або казав, що зайнятий. Сам батько востаннє телефонував їй ІНФОРМАЦІЯ_1 - на її день народження, привітав на словах, подарунків не надсилав, грошей також. Раніше інколи бувало, що він давав трохи грошей 100-200 грн, чи надсилає кошти бабусі - їй не відомо. Вказала, що працівниками Служби їй пояснювали, що у суді буде розглядатись питання про позбавлення її батька відносно неї батьківських прав, що вона розуміє як те, що батько її покинув. Зазначила, що з батьком проживати не хоче, не сумує за ним, їй добре із бабусею, умови проживання у неї гарні, має достатньо одягу та необхідних їй речей.

Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи позивача, викладені у заявах по суті спору, заслухавши думку представника третьої особи та дитини, стосовно якої вирішується питання про позбавлення батьківських прав, всебічно, повно, об`єктивно та безсторонньо оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 14 листопада 2012 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було укладено шлюб, який зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану Маньківського районного управління юстиції в Черкаській області, актовий запис № 56, про що свідчить копія свідоцтва про шлюб, серія НОМЕР_1 (а.с.8)

Відповідно до копії рішення Маньківского районного суду Черкаської області № 701/517/21 від 01 листопада 2022 року, шлюб між сторонами було розірвано (а.с.9)

Під час перебування у шлюбі у сторін народилася донька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить копія свідоцтва про народження дитини, яке видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького управління юстиції у м. Києві, актовий запис № 4669, серія НОМЕР_2 (а.с.5).

Згідно копії розрахунку заборгованості по аліментам № 64844327 від 11 вересня 2024 року вбачається, що підставою для стягнення із ОСОБА_1 аліментів є виконавчий лист № 701/136/20 виданий 02 листопада 2021 року Маньківським районним судом Черкаської області, щодо стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_6 аліментів на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі частки з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12 лютого 2020 року та до повноліття дитини. Станом на 01 вересня 2024 року заборгованість ОСОБА_1 по аліментах становить 127 087,03 грн (а.с.11).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.12), ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_6 , яка є матір`ю малолітньої ОСОБА_2 .

Згідно копії довідки № 07-04/118 від 10 квітня 2024 року, виданої Маньківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Маньківської селищної ради, ОСОБА_2 дійсно навчається у 5-а класі вказаного навчального закладу. Батько ОСОБА_1 , не бере участі у вихованні дочки, не цікавиться навчанням дитини, не спілкується з учителями, не був присутній на класних і загальношкільних батьківських зборах (а.с.15).

Згідно копії акту обстеження умов проживання від 03 липня 2024 року, складеного уповноваженими особами Служби у справах дітей Маньківської селищної ради, вбачається, що у помешканні за адресою: АДРЕСА_2 проживають ОСОБА_4 та малолітня ОСОБА_2 . З`ясовано, що після смерті матері дитини ОСОБА_6 , громадянин ОСОБА_1 фактично самоусунувся від виховання доньки. Довгий час громадянка ОСОБА_6 хворіла і за дитиною доглядала бабуся ОСОБА_4 .. В результаті бесіди малолітня ОСОБА_7 не заперечувала про тимчасове влаштування на виховання до бабусі (а.с.13).

Відповідно до копії заяви ОСОБА_4 від 04 липня 2024 року, поданої до органу опіки та піклування Маньківської селищної ради, ОСОБА_4 зазначила, що у зв`язку із тим, що її донька ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , вона виховує свою онучку ОСОБА_2 , 2012 року народження. Зазначила, що батько дитини ОСОБА_1 не приймає участі у вихованні дитини, не допомагає, не цікавиться її життям, повністю самоусунувся від виховання, а тому заявниця просить розглянути питання щодо позбавлення його батьківських прав відносно доньки.

Згідно із частинами другою, третьою статті 150 СК України, які кореспондуються з положеннями абзацу першого статті 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Частиною першою статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Ті ж самі принципи закріплені Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, відповідно пунктом 6 та пунктом 7 якої проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до статті 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до висновку Служби у справах дітей Маньківської селищної ради 21 листопада 2024 року № 01-10/231, у шлюбі з ОСОБА_6 , жителькою селища Маньківка Черкаської області, ОСОБА_1 має малолітню дочку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 01 листопада 2022 року рішення Маньківського районного суду Черкаської області шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 було розірвано. Місце проживання малолітньої дитини. ОСОБА_9 визначено за місцем проживання матері. Будучи в шлюбі, ОСОБА_6 , подала до Маньківського районного суду Черкаської області позовну заяву про стягнення аліментів з ОСОБА_10 , оскільки спільне життя з ним не склалося, у зв`язку з чим вони з травня 2017 разом не проживають. Надавати матеріальну допомогу на утримання дитини, ОСОБА_1 добровільно не бажає, що і змусило жінку звернутися з відповідним позовом до суду. Відповідно до рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 23 квітня 2020 року позов задоволено та вирішено стягувати з гр. ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини, ОСОБА_9 , в розмірі частини всіх видів заробітку щомісяця, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 12 лютого 2020 року та до досягнення повноліття. Згідно листа Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 11.09.2024 № 64844327, станом на 01 вересня 2024 року заборгованість зі сплати аліментів на утримання доньки, за ОСОБА_1 становить 127 087,03 грн. Мати дитини, ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , малолітня ОСОБА_11 залишилася на утриманні та вихованні бабусі, ОСОБА_4 . Зі слів ОСОБА_4 , з травня 2017 року гр. ОСОБА_1 не проживав з її донькою, гр. ОСОБА_6 , з того ж часу не брав участі у житті дитини, не допомагав матеріально, не піклувався про її здоров`я, повністю самоусунувся від виховання. Малолітня ОСОБА_7 постійно проживала у бабусі, де відвідувала дитячий садок та пішла до школи. З довідки Маньківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Маньківської селищної ради від 10.04.2024 № 07-04/118 слідує, що ОСОБА_7 навчається у 5-А класі. За період навчання, батько дитини не цікавився навчанням дитини, не спілкувався з учителями, не був присутній на класних і загальношкільних батьківських зборах. З довідки, наданої лікарем ОСОБА_12 від 09 квітня 2024 року, відомо, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку, щеплена згідно віку, профогляди проходить регулярно. Батько не приймав участі у відвідуванні лікаря. Також, надані пояснення від сусідів гр. ОСОБА_4 : ОСОБА_13 та ОСОБА_14 про те, що вони постійно бачать малолітню ОСОБА_15 за адресою: АДРЕСА_2 . Стверджують, що вихованням дитини постійно займалися мама і бабуся. Батька дитини жодного разу не бачили. Після смерті матері, дитина постійно перебуває під наглядом бабусі - ОСОБА_4 , батько жодного разу не відвідав дитину. Спеціалістами служби у справах дітей селищної ради відвідано малолітню ОСОБА_7 за місцем її проживання та проведено бесіду з метою з`ясування стосунків батька та доньки. З бесіди з`ясовано, що ОСОБА_11 бачила батька дуже давно, інколи він їй телефонував, але після смерті матері вони фактично не спілкуються. Питання про те, щоб батько забрав доньку до себе, ніколи не піднімалося. Матеріально не допомагає. Отже, дані факти свідчать, що ОСОБА_16 не дбає про здоров`ї та психічний стан доньки, не забезпечував і нині усувається від забезпечення мінімальних потреб дитини для проживання та розвитку, не утримує матеріально, не бажає повернути дитину в сім`ю. Враховуючи викладене, Служба просить позбавити батьківських прав громадянина ОСОБА_1 відносно малолітньої доньки: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с.43-44).

Позивачем до матеріалів справи також було долучено копію листа, поданого ОСОБА_1 до органу опіки та піклування Маньківської селищної ради, у якому він зазначає, що не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки він не в змозі її матеріально утримувати та повноцінно приділяти їй увагу (а.с.20)

Приймаючи до уваги те, що відповідач свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків, а саме: виховання та матеріального утримання, не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, не спілкується з донькою, не виявляє інтересу до внутрішнього світу, не створює умов для отримання освіти тощо, враховуючи думку малолітньої дитини, суд вважає вимоги позивача про позбавлення батьківських прав доведеними та такими, що ґрунтуються на вимогах закону, а тому є законні підстави для їх задоволення.

Слід зазначити, що стаття 166 СК України передбачає правові наслідки позбавлення батьківських прав, зокрема, особа, позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Це означає, що батьки, позбавленні батьківських прав, втрачають усі права, основані на факті спорідненості з дитиною. Маються на увазі ті права, що належать батькам і здійснюються ними до досягнення дитиною повноліття.

Тобто, батьки втрачають перш за все право на виховання дітей з усіма пов`язаними з цим правомочностями, вони не можуть вирішувати питання виховання дитини вдома, а також передати її на виховання іншим особам, дитячим закладам, визначати місце проживання дитини, відібрання дитини від інших осіб, які незаконно її утримують, давати згоду на всиновлення, бути опікуном, піклувальником, не можуть бути усиновителями. Той з батьків, якого позбавлено батьківських прав, втрачає право обирати місце проживання дитини, дозволяти або забороняти виїжджати до іншої країни.

Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 150, 164, 165 СК України, статтею 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», статтями 12, 81, 141, 259, 265, 268, 273, 280 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов Виконавчого комітету Маньківської селищної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Маньківської селищної ради. про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав щодо його малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Виконавчий комітет Маньківської селищної ради, ЄДРПОУ 04411007, місцезнаходження: Черкаська обл., Уманський р-н, селище Маньківка, вул. Шевченка, 9.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 24 січня 2025 року.

Суддя К.В. Шаповалова

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124657103
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —753/21829/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Шаповалова К. В.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Шаповалова К. В.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Шаповалова К. В.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Шаповалова К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні