Рішення
від 10.01.2025 по справі 759/13363/24
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/13363/24

пр. № 2/759/529/25

10 січня 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Єросова І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» (03035, м.Київ, вул.Сурікова, 3) до ОСОБА_1 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

28.06.2024 р. Халупко С.В. , який представляє інтереси позивача, звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищезазначеним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитним договором №ID8481867 від 05.02.2021 р. у розмірі 15831,00 грн. та понесені судові витрати. В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на укладення між ТОВ «Інстафінанс» та ОСОБА_1 договору кредитної лінії/позики за № ID8481867 в інформаційно-телекомунікаційній системі позивача в електронній формі за допомогою дистанційних засобів. Договір, укладений між сторонами, складається із спеціальних умов для короткострокового кредиту та загальних умов договору кредитної лінії, а також паспорту споживчого кредиту, які є невід`ємноючастиною договору кредитної лінії. За умовами вказаного договору ОСОБА_1 надано кредит в розмірі 7400,00 грн. Відповідно до спеціальних умов цього договору, дату повернення грошових коштів встановлено до 07.03.2021 р., тобто кошти надавалися на 30 днів з можливістю продовження (відтермінування) дати повернення коштів. За продовження дати повернення кредиту встановлюється процентна ставка за кожний період, за умови, якщо така сума сплачується до обробки запиту на продовження, а саме: 7 днів 881,00 грн. 14 днів 1709,00 грн. 30 днів 3552,00 грн. Позивач виконав свої зобов`язання та надав відповідачу в користування кредитні кошти, однак, відповідач належним чином зобов`язання за укладеним договором не виконав, в зв`язку з чим має заборгованості, яка становить 15 831,00 грн, у тому числі: 7 400,00 грн - заборгованість за тілом кредиту (сума отриманого та неповернутого кредиту) за Кредитним договором; 3 769,00 грн - заборгованість за процентами для початково визначеної тривалості; 4 662,00 грн - заборгованість за платою за організацію продовження, якщо сплачується в порядку післяплати.З огляду на неналежне виконання відповідачем зобов`язань просить стягнути зазначену заборгованість в примусовому порядку.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 03.07.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву, позивачу роз`яснено право подати відповідь на відзив, та відповідачу право на подання заперечень.

Відповідач повідомлений про розгляд справи відповідно до положень ч. 11 ст. 128 ЦПК України через оголошення на офіційному веб-порталі "Судова влада України".

Станом на дату розгляду справи на адресу суду відзив від відповідача не надходив. Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідача та/або позивач до суду не подавали.

Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 05.02.2021 між ТОВ "Інстафінанс" та ОСОБА_1 укладено договір кредитної лінії за №ID8481867, відповідно до умов якого позивач надав, а відповідач отримав кредитні кошти у розмірі 7400,00 грн., мета кредиту- споживчі цілі, строк кредитування - 30 днів, які останній, зобов`язався повернути у до 07.03.2021, сплатити проценти за користування грошима в розмірі 1,70 % в день.

Відповідно до Розділу 1 Загальних умов Договору портал - веб-сайт Кредитодавця (який зараз має доменне ім`я www.ukrpozyka.com.ua), на якому Позичальник може створювати особистий кабінет, що використовується для забезпечення спілкування та обміну інформацією між сторонами за Договором. Особистий кабінет - особистий сайт позичальника на Порталі, який використовується лише Позичальником.

Відповідно до п. 2.1 розділу Загальних умов Договору, встановлення договірних відносин між Сторонами за допомогою дистанційних засобів забезпечується таким чином: на порталі Позичальник повинен заповнити Заяву шляхом введення необхідної суми кредиту та строку оплати, а також надати (завантажити) інші дані та документи, що вимагаються. Також, у відповідному полі заявки Позичальник повинен ввести реквізити своєї платіжної картки, на яку бажає отримати кредит.

Після заповнення вищевказаної заявки Позичальник створює Особистий кабінет на Порталі, шляхом виконання вказівок, викладених на порталі. Позичальнику надається пропозиція Кредитодавця Спеціальних умов Кредиту на основі інформації, наданої в Заяві. За запитом Позичальника Кредитодавець повинен надати Позичальнику пропозицію в паперовому вигляді чи на іншому довговічному носії. Позичальник має право проаналізувати Пропозицію та порівняти її з пропозиціями конкурентів.

Натискаючи кнопку "Прийняти", Позичальник підтверджує надання Кредитодавцю згоди на використання персональних даних Позичальника для ідентифікації Позичальника, для оцінки кредитоспроможності (платоспроможності) Позичальника та для виконання Договору відповідно до Політики конфеденційності, використання Порталу відповідно до Умов користування Порталом, встановлення договірних відносин з Кредитодавцем, як передбачається Договором та складення Договору.

Код підтвердження буде надіслано Кредитодавцем на Номер телефону Позичальника. Шляхом введення Коду підтвердження Позичальник підписує та приймає Пропозицію та підтверджує укладення Договору на основі Загальних умов Кредиту згідно норм Закону України "Про електронну комерцію".

Відповідно до п. 3.1. Розділу 2 Кредитного договору Кредитодавець зобов`язується надати Кредит (Кредити) Позичальнику в межах Ліміту Кредитної лінії, на основі Заяви (заяв) Позичальника та за умовами їх схвалення, і Позичальник зобов`язується повернути Кредитодавцю Суму наданого кредиту та сплатити всі відповідно договірні компенсації до останнього для строку оплати.

Відповідно до п. 3.3. п. 3. Розділу 2 Кредитного договору Позичальник також може замовити продовження Строку оплати або перенесення на пізніше Дату повного погашення за Кредитом на умовах післяплати Сторони домовились, що несплата Позичальником Договірних платежів або Плати за організацію продовження до 23 год. 50 хв. останнього дня Строку оплати є вільним, самодостатнім та усвідомленим волевиявленням Позичальника змінити дату оплати та продовжити дії Договору на строк та за ціною, визначеними у Спеціальних умовах кредиту.

Відповідно до п. 4.1.1. - 4.1.2. п. 4 Розділу 4 Кредитного договору за користування сумами, які надаються в якості Кредиту (Кредитів) за Договором та в межах Ліміту кредитної лінії, Позичальник повинен сплачувати Кредитодавцю Проценти за Кредитом за процентною ставкою, визначеною в Спеціальних умовах Кредиту. Оплата процентів за Кредитом здійснюється до останнього дня Строку оплати.

Проценти за Кредитом обчислюються за весь період часу, коли Кредит (Кредити) використовувався (використовувалися) Позичальником, починаючи з першого дня надання Кредиту та закінчуючи днем, коли всю Суму Кредиту було повернуто Кредитодавцю.

Зазначена інформація відображена також і в паспорті споживчого кредиту (Інформація, яка надається споживачу до укладення договору про споживчий кредит (стандартизована форма))

За розрахунком позивачазаборгованості ОСОБА_1 становить 15 831,00 грн., з яких: 7 400,00 грн - заборгованість за тілом кредиту (сума отриманого та неповернутого кредиту) за Кредитним договором; 3 769,00 грн - заборгованість за процентами для початково визначеної тривалості; 4 662,00 грн - заборгованість за платою за організацію продовження, якщо сплачується в порядку післяплати.

За змістом статей 626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно зі статтею 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі.

Особливості укладання кредитного договору в електронному вигляді визначені Законом України "Про електронну комерцію".

У ст. 12 Закону України " "Про електронну комерцію" зазначено, що електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному статтею 12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного в письмовій формі. Кожний примірник електронного документа з накладеним на нього підписом, визначеним статтею 12 цього Закону, є оригіналом такого документа.

Оскільки ОСОБА_1 , уклавши договір в електронній формі за допомогою електронного підпису, погодилась з умовами та підтвердила умови отримання кредиту, відтак укладення кредитного договору у запропонованій формі відповідало внутрішній волі відповідача і цей правочин відповідно до Закону України "Про електронну комерцію" вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

За правилами статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд, враховуючи вищенавдене, вважає доведеними вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за тілом кредиту та заборгованості за процентами, однак, не погоджується з вимогами про стягнення заборгованості за платою за організацію продовжується, яка сплачується на умовах післяплати.

У п. 3.1, п. 3.2 Загальних умов договору кредитної лінії зазначено, що кредитодавецьзобов`язується надати кредит (кредити) позичальнику в межах ліміту кредитної лінії, на основі заяви (заяв) позичальника та за умови їх схвалення, і позичальник зобов`язується повернути кредитодавцю суму наданого кредиту та сплатити всі відповідні договірні компенсації до останнього дня строку оплати.

Якщо позичальник вирішив змінити дату оплати або дату повного погашення кредиту, позичальник повинен укласти новий договір кредитної лінії абооплатити суму процентів за періодпродовження.

Порядок сплати процентів за кредитом врегульований п. 4.1 Загальних умов договору кредитної лінії.

Так, за користування сумами, які надаються в якості кредиту (кредитів) за договором та в межах ліміту кредитної лінії, позичальник повинен сплачувати кредитодавцю проценти за кредитом за процентною ставкою, визначеною в спеціальних умовах кредиту. Оплата процентів за кредитомздійснюється до останнього дня строку оплати періоду часу, починаючи з дати, коли кредит було надано позичальнику, до дати повного погашення за короткостроковим кредитом (п. п. 4.1.1).

Проценти за кредитом обчислюються за весь період часу, коли кредит (кредити) використовувався (використовувалися) позичальником, починаючи з першого дня надання кредиту та закінчуючи днем, коли всю суму кредиту було повернуто кредитодавцю (п. п. 4.1.2).

У п. п. 4.3.1 зазначено, що ставка процентів за кредитом залежить від тривалості кредиту, відповідно:

- за користування кредитом в межах початкового строку (з дня видачі кредиту до початкового встановленої дати оплати/дати повного погашення) процентна ставка для початково зазначеного періоду тривалості кредиту застосовується, як зазначено в спеціальних умовах кредиту (п. п. 4.1.3.1);

- за користування кредитом в межах строку продовження процента ставка для періоду продовження застосовується, як зазначено в спеціальних умовах кредиту (п. п. 4.1.3.2);

- за користування кредитом після початково зазначеного періоду починаючи з наступного дня продовження процентна ставка для періоду, що перевищує початково зазначену тривалість кредиту, застосовується як зазначено в спеціальних умовах кредиту (починаючи з наступного дня після початково встановленої дати оплати, а в разі встановлення періоду продовження починаючи з останнього дня продовження) (п. 4.1.3.3).

Пунктом 1 Загальних умов визначено, що період продовження це період часу, який вимагається позичальником та надається кредитодавцем у разі, якщо дату оплати або дату повного погашення було перенесено, як визначається спеціальними умовами кредиту.

У спеціальних умовах визначено порядок продовження: період продовження (7 днів, 14 днів та 30 днів) та процентну ставку за період продовження. Процентна ставка за період продовження, яка сплачується під час обробки запиту на продовження. Період продовження, який може надаватися кредитодавцем позичальником за запитом позичальника. У разі продовження всі інші договірні платежі повинні бути відстрочені на період продовження.

Із вказаного слідує, що для продовження строку (дати) оплати необхідним є звернення позичальника із відповідним запитом, однак, доказів того, що відповідач звертався до позивача із запитом на продовження позивачем не надано, а відтак підстави для стягнення заборгованості за плату за організацію продовження, якщо сплачується на умовах післяплати, відсутні.

Враховуючи викладене в цій частині позовних вимог суд доходить висновку про відмову у їх задоволенні. Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість 11169,00 грн, у тому числі: 7 400,00 грн - заборгованість за тілом кредиту (сума отриманого та неповернутого кредиту) за Кредитним договором; 3 769,00 грн - заборгованість за процентами для початково визначеної тривалості.

Щодо стягнення судових витрат.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтею 77 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

При вирішенні питання про відшкодування витрат на правову допомогу суд враховує більш пізню позицію Верховного суду, викладену у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 379/1418/18 (провадження № 61-9124св20). Відповідно до якої необхідно враховувати, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківській документ, касові чеки). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також їх розрахунку є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

У підтвердження понесених позивачем судових витрат суду надано ордер на надання правової допомоги, копію рахунку про оплату витрат на правову допомогу та квитанцію про сплату витрат на правову допомогу у розмірі 1500,00 грн.

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог (70,6%) з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями ст.ст. 526, 530, 626, 628, 633, 634, 638, 1049, 1054 ЦКУ України, ст.ст. 12, 81, 141, 259, 263-266, 274, 279, 354-356 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» (03035, м.Київ, вул.Сурікова, 3) до ОСОБА_1 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості, задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» код ЄДРПОУ: 43449827 (03035, м.Київ, вул.Сурікова, 3) заборгованість за кредитним договором №ID8481867 від 05.02.2021 р. у розмірі 11169,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» код ЄДРПОУ: 43449827 (03035, м.Київ, вул.Сурікова, 3) судовий збір у розмірі 2137,80 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1059,00 грн.

У задоволенні вимог в іншому розмірі, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи якому рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.

Суддя І.Ю.Єросова

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124657545
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —759/13363/24

Рішення від 10.01.2025

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Єросова І. Ю.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Єросова І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні