Рішення
від 23.01.2025 по справі 904/1469/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2025м. ДніпроСправа № 904/1469/24

За позовом Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕРГІЗ", м. Київ

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Позивача - Комунальне підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста

Суддя Красота О.І.

Без участі представників учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕРГІЗ" і просить суд:

- стягнути з Відповідача основний борг у розмірі 113 290,54 грн., пеню у розмірі 4 388,77 грн., 3% річних у розмірі 14 105,61 грн.;

- розірвати договір оренди від 31.01.2020 № 86-ДРА/20 нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Дніпра, укладений між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "КАНГАРО ГРУП";

- усунути перешкоди в користуванні комунальним нерухомим майном, а саме: нежитлові вбудовані приміщення №І-Х, загальною площею 274,4 кв.м, (в т.ч. вхід у підвал в та в1 24,2 кв.м), розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Шевченка, 36, у підвалі 2-х поверхового будинку, шляхом виселення Відповідача з: нежитлового вбудованого приміщення №І-Х, загальною площею 274,4 кв.м, (в т.ч. вхід у підвал в та в1 24,2 кв.м), розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Шевченка, 36, у підвалі 2-х поверхового будинку.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 86-ДРА/20 від 31.01.2020 в частині повної та своєчасної оплати орендованого майна.

Ухвалою суду від 08.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Позивача - Комунальне підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради; зобов`язано Позивача у строк до 22.04.2024 направити Третій особі копії позовної заяви з додатками, докази направлення надати до суду.

16.04.2024 від Позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів направлення Третій особі копій позовної заяви з додатками.

Відповідач відзив на позов до суду не надав, ухвалу суду від 08.04.2024 про відкриття провадження у справі направлено за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 72, 74-76), що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 88-90).

Третя особа письмові пояснення щодо позову до суду не надала, про розгляд справи була повідомлена належним чином за її місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 73), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0600260184552, а також довідкою про доставку електронного листа (а.с. 79, 87).

З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

31.01.2020 між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради (далі Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КАНГАРО ГРУП", найменування якого змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕРГІЗ", (далі Відповідач, Орендар) укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 86-ДРА/20 (далі Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору, з метою ефективного використання комунального майна Орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07 № 41/11, зі змінами та доповненнями, передає, а Орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно нежитлові вбудовані приміщення № І-Х - (далі об`єкт оренди), загальною площею 274,4 кв.м (у т.ч. вхід у підвал в та в1 24,2 кв.м), розташовані за адресою: м. Дніпро, вул. Шевченка, 36, у підвалі 2-х поверхового будинку, вартість яких згідно з незалежною оцінкою становить 625 043,00 грн. без ПДВ, що перебувають на балансі Комунального підприємства "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпропетровської міської ради, під використання для розміщення суб`єкту господарювання, що здійснює побутове обслуговування населення.

Згідно з п. 2.2 Договору Орендар вступає у строкове платне користування об`єктом оренди з дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі об`єкта оренди.

Пунктом 2.3 Договору передбачено, що передача об`єкта оренди в оренду здійснюється за вартістю згідно з незалежною оцінкою, проведеною станом на 31.07.2019, на підставі акта приймання-передачі об`єкта оренди, підписаного балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем.

За умовами п. 2.5 Договору у разі припинення Договору об`єкт оренди повертається протягом 5 календарних днів з дати припинення Договору.

Відповідно до п. 2.6 Договору Орендар зобов`язаний повернути об`єкт оренди за актом приймання-передачі об`єкта оренди, підписаним балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі об`єкта оренди.

Згідно з п. 2.7 Договору обов`язок щодо складання акта приймання-передачі при передачі об`єкта в оренду покладається на балансоутримувача, а при поверненні об`єкта з оренди на Орендаря.

Відповідно до п. 3.1 Договору розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженою міською радою.

Пунктом 3.2 Договору передбачено, що розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід`ємною частиною цього Договору, становить 2 614,59 грн. без ПДВ /базова за грудень 2019 рік/. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується Орендарем на рахунок балансоутримувача. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди, починаючи з січня 2020 року. У платіжному дорученні обов`язково зазначити номер Договору, дату укладення та назву Орендаря.

Відповідно до п. 3.3 Договору за користування об`єктом оренди Орендар сплачує орендну плату, яку спрямовує:

- 70% від загальної суми орендної плати у розмірі 1 830,21 грн. до загального фонду міського бюджету;

- 30% від загальної суми орендної плати у розмірі 784,38 грн. на рахунок балансоутримувача об`єкта оренди.

Згідно з п. 3.4 Договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.

Відповідно до п. 3.5 Договору орендна плата сплачується Орендарем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності Орендаря. Орендна плата сплачується Орендарем за весь час фактичного використання об`єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об`єкта оренди, включно.

Згідно з п. 3.8 Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням штрафних санкцій, у співвідношенні, визначеному п. 3.3 Договору.

Орендар зобов`язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об`єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об`єкта оренди, включно (п. 5.2 Договору).

За умовами п. 5.5 Договору Орендар зобов`язаний у разі припинення Договору протягом 5 календарних днів з дати припинення повернути об`єкт оренди за актом приймання-передачі, підписаним балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем, у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об`єкта оренди з вини Орендаря. Один екземпляр такого акту приймання-передачі надається Орендодавцю.

Згідно з п. 9.2 Договору за несвоєчасну сплату суми орендної плати Орендар зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3 Договору.

За умовами п. 9.8 Договору у разі невиконання або порушення однією зі сторін умов Договору та з інших підстав, передбачених законодавством, Договір може бути розірвано достроково за погодженням сторін та/або на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Договір діє з 31.01.2020 до 29.01.2023 включно (п. 10.1 Договору).

Згідно з п. 11.1 Договору дія Договору припиняється внаслідок, зокрема:

- закінчення терміну, на який його було укладено;

- дострокового розірвання Договору за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;

- невнесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців поспіль.

Пунктом 12.5 Договору передбачено, що у випадку припинення дії Договору орендна плата сплачується Орендарем до дати фактичного повернення об`єкта оренди за актом приймання-передачі.

Як вбачається з матеріалів справи, об`єкт оренди був переданий Відповідачу за актом приймання-передачі від 31.01.2020.

При цьому, згідно з п. 2 рішення Дніпровської міської ради від 23.02.2022 № 84/16 "Про затвердження Положення про департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради" (далі Положення) Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради (далі Позивач) виступає стороною по договорах оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста, які були укладені до моменту прийняття цього рішення.

Згідно з п. 1.1 Положення Позивач є органом приватизації Дніпровської міської ради та орендодавцем нерухомого майна комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади.

Отже, на підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.02.2022 № 84/16 функція з питань оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста, повністю була делегована Позивачу.

Відповідно до п. 2.2 Положення Позивач у межах своїх повноважень має право від імені та в інтересах територіальної громади міста самостійно укладати угоди, договори і контракти з юридичними та фізичними особами, набувати майнові права та немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем і відповідачем і третьою особою у судах усіх інстанцій, укладати мирові угоди.

Враховуючи викладене, Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради має право бути Позивачем у цій справі.

Крім того, рішенням Дніпровської міської ради № 48/27 від 21.09.2022 "Про припинення реорганізації Комунального підприємства "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпровської міської ради, зміну його найменування та затвердження Статуту в новій редакції" змінено найменування балансоутримувача з Комунального підприємства "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпровської міської ради на Комунальне підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради (далі - Третя особа).

Відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання з оплати орендованого майна до загального фонду міського бюджету за період з 31.01.2020 по 29.02.2024 у розмірі 113 290,54 грн., що і є причиною виникнення спору.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Згідно зі ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За приписами ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

За приписами ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно з ч. 1 ст. 284 Господарського кодексу України істотними умовами договору оренди є: об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Орендар зобов`язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату (ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна. У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

За приписів ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, заборгованість Відповідача з орендної плати перед загальним фондом міського бюджету за період з 31.01.2020 по 29.02.2024 становить 113 290,54 грн.

З урахуванням положень п. 3.5 Договору, строк оплати орендної плати є таким, що настав.

При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" містить виключний перелік суб`єктів господарювання та адміністративно-територіальних одиниць України, які частково або повністю звільняються від сплати орендної плати комунального майна в період воєнного стану. Орендарі, які отримали у строкове платне користування комунальне майно Дніпровської міської територіальної громади, не відносяться до вказаного переліку.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо стягнення з Відповідача основного боргу у розмірі 113 290,54 грн. підлягає задоволенню.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як вказувалось вище, згідно з п. 9.2 Договору за несвоєчасну сплату суми орендної плати Орендар зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3 Договору.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача пеню за загальний період з 16.04.2023 по 20.03.2024 до загального фонду міського бюджету у розмірі 4 388,77 грн.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок пені, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено вірно, тому позовна вимога щодо стягнення з Відповідача пені у розмірі 4 388,77 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача 3% річних за загальний період з 31.01.2020 по 25.03.2024 до загального фонду міського бюджету у розмірі 14 105,61 грн.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок 3% річних, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено невірно, оскільки його здійснено Позивачем саме на загальну суму боргу у розмірі 113 290,54 грн., прострочення оплати за якою, з урахуванням умов Договору, настало 16.03.2024.

У зв`язку з цим 3% річних за період з 16.03.2024 по 25.03.2024 складають 92,86 грн. та які, відповідно, підлягають стягненню з Відповідача. В решті позовних вимог в частині стягнення 3% річних у розмірі 14 012,75 грн. слід відмовити.

Щодо позовних вимог про розірвання Договору та усунення перешкод в користуванні комунальним нерухомим майном шляхом виселення Відповідача з нежитлового вбудованого приміщення.

Пунктом 10.1 Договору визначено, що Договір діє з 31.01.2020 до 29.01.2023 включно.

До того ж, згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.

При цьому, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Отже, Договір станом на дату звернення Позивача з позовом до суду не припинив свою дію.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

Як вказувалось вище, за умовами п. 9.8 Договору у разі невиконання або порушення однією зі сторін умов Договору та з інших підстав, передбачених законодавством, Договір може бути розірвано достроково за погодженням сторін та/або на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Згідно з п. 11.1 Договору дія Договору припиняється внаслідок, зокрема:

- закінчення терміну, на який його було укладено;

- дострокового розірвання Договору за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;

- невнесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців поспіль.

З огляду на те, що внаслідок систематичного, протягом дії Договору, порушення Відповідачем своїх зобов`язань з оплати орендної плати, Позивач позбавлений можливості своєчасно отримувати орендні платежі, на які він розраховував під час укладення Договору, зазначені порушення слід вважати істотними, що є підставою для розірвання Договору в судовому порядку.

Крім того, статтею 391 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Як вказувалось вище, за умовами п. 2.5 Договору у разі припинення Договору об`єкт оренди повертається протягом 5 календарних днів з дати припинення Договору.

Відповідно до п. 2.6 Договору Орендар зобов`язаний повернути об`єкт оренди за актом приймання-передачі об`єкта оренди, підписаним балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі об`єкта оренди.

Згідно з п. 2.7 Договору обов`язок щодо складання акта приймання-передачі при передачі об`єкта в оренду покладається на балансоутримувача, а при поверненні об`єкта з оренди на Орендаря.

За умовами п. 5.5 Договору Орендар зобов`язаний у разі припинення Договору протягом 5 календарних днів з дати припинення повернути об`єкт оренди за актом приймання-передачі, підписаним балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем, у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об`єкта оренди з вини Орендаря. Один екземпляр такого акту приймання-передачі надається Орендодавцю.

Отже, у зв`язку із розірванням Договору та відсутністю в матеріалах справи акту приймання-передачі (повернення) об`єкта оренди Позивачу, підлягає задоволенню позовна вимога щодо усунення перешкод в користуванні комунальним нерухомим майном шляхом виселення Відповідача з нежитлового вбудованого приміщення.

У зв`язку із частковим задоволенням позову судовий збір за подання позовної заяви відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При цьому, судом встановлена переплата Позивача судового збору у розмірі 966,00 грн., яка може бути повернута останньому з Державного бюджету України за умови відповідного клопотання з цього приводу на підставі ухвали суду.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕРГІЗ" (01000, м. Київ, пр. Миколи Бажана, 3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 42246947) на користь Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 75, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40392181) основний борг у розмірі 113 290,54 грн., пеню у розмірі 4 388,77 грн., 3% річних у розмірі 92,86 грн., судовий збір у розмірі 8 762,03 грн.

Розірвати договір оренди від 31.01.2020 № 86-ДРА/20 нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Дніпра, укладений між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "КАНГАРО ГРУП".

Усунути перешкоди в користуванні комунальним нерухомим майном, а саме: нежитлові вбудовані приміщення №І-Х, загальною площею 274,4 кв.м, (в т.ч. вхід у підвал в та в1 24,2 кв.м), розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Шевченка, 36, у підвалі 2-х поверхового будинку, шляхом виселення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕРГІЗ" (01000, м. Київ, пр. Миколи Бажана, 3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 42246947) з: нежитлового вбудованого приміщення №І-Х, загальною площею 274,4 кв.м, (в т.ч. вхід у підвал в та в1 24,2 кв.м), розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Шевченка, 36, у підвалі 2-х поверхового будинку.

В решті позову відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

23.01.2025

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124658411
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них про комунальну власність, з них щодо оренди

Судовий реєстр по справі —904/1469/24

Рішення від 23.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 08.04.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні