ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2025 Справа № 914/1851/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни Горецької, за участю секретаря судового засідання Зоряни Палюх, розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»</a>,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТрібусТрейд»,
про стягнення заборгованості,
представники сторін:
від позивача: Рильцова Є.Ю.;
від відповідача: не з?явився.;
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»</a> до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТрібусТрейд» про стягнення заборгованості.
Ухвалою від 26.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
04.11.2024 закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті.
Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи та прийняття рішення судом, 20.01.2025 проголошено вступну і резолютивну частини рішення по справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
Позивач обгрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем умов Індивідуального договору від 13.10.2023 № 1-11-12/10/23-ТГ до Рамкового договору купівлі продажу природного газу від 06.10.2023 № 1 рд-К-ТГ, а саме: порушенням строків оплати природного газу, визначених договором, що є підставою для стягнення 309 409,32 грн пені та 3 529 200,00 грн штрафу.
Позиція відповідача
Відповідач правом на подання відзиву не скористався,позовних вимог не спростував, явку уповноваженого представника не забезпечив, належним чином повідомлений про розгляд справи.
ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРІБУСТРЕЙД» 06.10.2023 укладено Рамковий договір купівлі-продажу природного газу №1рд-К-ТТ (далі Рамковий договір).
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2., 1.3. Рамкового Договору останній (включаючи усі зміни та доповнення) регулює всі угоди, яку будуть укладені сторонами щодо купівлі-продажу, передачі та прийому природного газу (кожна з таких угод надалі іменується «Індивідуальний договір». Форма Індивідуального договору наведена у Додатку 1, що є невід`ємною частиною Договору). Положення Індивідуального договору становлять невід`ємну частину Рамкового договору. Положення Рамкового договору можуть змінюватись та доповнюватись умовами Індивідуального договору, і в цьому випадку умови Індивідуального договору матимуть переважну силу. Індивідуальні договори повинні бути укладені, з урахуванням умов Рамкового договору, у письмовій формі та підписані уповноваженими представниками сторін, і складають невід`ємну частину цього договору. Кожним Індивідуальним договором визначається договірна ціна, договірна вартість, договірний обсяг, загальний період поставки, порядок оплати, пункт поставки та інші умови, визначені згідно з цим договором.
Продавець зобов`язується передати у власність Покупцю природний газ, в обсягах та в строки, що погоджені сторонами у відповідному Індивідуальному договорі, а Покупець зобов`язується прийняти і своєчасно сплатити вартість такого обсягу газу урозмірі, строки та у порядку, що визначені відповідним Індивідуальним договором(пункт 1.4. Рамкового Договору).
Продавець передає Покупцеві у період з 06.10.2023 по 31.12.2023 включно природний газ в порядку та на умовах, визначених у кожному Індивідуальному договорі. Передача договірного обсягу газу здійснюється протягом загального періоду поставки на умовах та в порядку, що узгоджені сторонами в індивідуальному договорі (пункт 3.1., 3.2. Рамкового Договору).
Згідно пунктів 4.1., 4.2. Рамкового договору загальна вартість цього договору дорівнює загальній сумі договірних вартостей за всіма Індивідуальними договорами до цього договору та не може перевищувати 999 999 999,00 грн, включаючи ПДВ. Продаж природного газу здійснюється за договірною ціною, що встановлюється між Продавець та Покупцем за кожний відповідний загальний період поставки природного газу та зазначається у відповідному Індивідуальному договорі.
Покупець має здійснити оплату за природний газ на умовах, передбачених Індивідуальним договором. Моментом оплати вважається дата зарахування грошових коштів на рахунок Продавця (пункти 4.4., 4.5. Рамкового договору).
За змістом пунктів 6.1., 6.2. Рамкового договору при порушенні умов договору сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та умовами договору. За порушення Покупцем порядку та строків проведення розрахунків заприродний газ згідно з договором та/або Індивідуальним договором та/або за інші порушення Покупцем договірних зобов`язань, Продавець має право не передавати або призупинити передачу природного газу Покупцю до моменту виконання ним всіх фінансових зобов`язань.
За порушення Покупцем строків оплати, визначених договором та/або Індивідуальним договором, Покупець зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а у випадку порушення Покупцем строків оплати за природний газ більше ніж на 5 (п`ять) робочих днів, Покупець зобов`язаний сплатити на користь Продавця додатково штраф, розмір якого становить 10% (десять відсотків) договірної вартості (пункт 6.3. Рамкового договору).
Відповідно до пункту 10.1. Рамкового договору останній набуває чинності з моменту скріплення його підписами та печатками сторін або з дати підписання з використанням КЕП/УЕП та діє в частині здійснення розрахунків між сторонами до їх повного та належного здійснення, а в частині передачі газу Покупцю по 31.12.2023 (включно).
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРІБУС ТРЕЙД» 13.10.2023 укладено Індивідуальний договір № 1-11-12/10/23-ТТ до Рамкового договору купівлі-продажу природного газу від 06.10.2023 № 1рд-К-ТТ купівлі-продажу природного газу №1рд-К-ТТ (далі Індивідуальний договір).
Згідно з пунктами 1, 2 Індивідуального договору сторони визначили, що договірний обсяг газу, що передається на умовах цього Індивідуального Договору, складає 2 000,00 тис. куб. м (два мільйони кубічних метрів). Договірна ціна газу становить за 1000 куб. м 14 705,00 грн, крім того податок на додану вартість за ставкою 20%, що складає 2 941,00 грн, разом з ПДВ за 1000 куб. м 17 646,00 грн.
Договірна вартість газу складає 29 410 000,00 грн без ПДВ, крім того, податок на додану вартість за ставкою 20%, що складає 5 882 000,00 грн, разом з ПДВ 20% - 35 292 000,00 грн (пункт 3 Індивідуального договору).
Оплата за природний газ проводиться Покупцем грошовими коштами на банківський рахунок Продавця на умовах 100 % попередньої оплати договірної вартості, зазначеної у п. 3 цього Індивідуального Договору до початку загального періоду поставки, а саме 20.11.2023 (включно) (пункт 4 Індивідуального договору).
Загальний період поставки з 22.11.2023 по 30.11.2023 (включно) (пункт 7 Індивідуального договору).
Цей Індивідуальний Договір складений у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками або з дати підписання з використанням КЕП/УЕП і є невід`ємною частиною договору (пункт 9 Індивідуального договору).
Факт укладення Рамкового договору та Індивідуального договору підтверджується наступними доказами, які додані до позовної заяви:
1) копією Рамкового договору купівлі-продажу природного газу від 06.10.2023 № 1рд-К-ТТ;
2) копією Індивідуального договору від 13.10.2023 № 1-11-12/10/23-ТТ до Рамкового договору купівлі-продажу природного газу від 06.10.2023 № 1рд-К-ТТ.
Оплату у визначені Індивідуальним договором строки Покупець не здійснив, чим порушив умови господарського зобов`язання, зокрема, вимоги пункту 4.4 Рамкового договору та пункт 4 Індивідуального договору до Рамкового договору, що підтверджується довідкою Позивача.
З урахуванням норми п. 6.3. Рамкового договору, а також суми та строку прострочення здійснення Відповідачем оплати за природний газ за Рамковим договором та Індивідуальним договором до Рамкового договору, розмір нарахованих Позивачем пені за неналежне виконання Відповідачем умов Договору складає 309 409,32 грн та штрафу 3 529 200,00 грн згідно детального розрахунку, здійсненого у додатку до поданого позову.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог частини 1 статті 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Статтею 174 ГК України визначено, що господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до вимог частини 1 статті 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно частини 1 та 2 статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, щоу певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно вимог статті 509 ЦК України, зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Частиною 1 статті 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до вимог частини 1 статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Враховуючи викладене Рамковий договір купівлі-продажу природного газу від 06.10.2023 договору купівлі-продажу природного газу від 06.10.2023 № 1рд-К-ТТ є консенсуальними, такими, що вважаються укладеними з моменту досягнення згоди за всіма істотними умовами.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами статті 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов`язаннівстановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк(термін).
Відповідно до вимог статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов`язання у строк, встановлений договором.
Відповідно до умов пункту 4 Індивідуального договору оплата за природний газ проводиться Покупцем грошовими коштами на банківський рахунок Продавця на умовах 100% попередньої оплати договірної вартості, зазначеної у п. 3 цього Індивідуального Договору до початку загального періоду поставки, а саме 20.11.2023 (включно).
Відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
З огляду на викладене, Відповідач мав здійснити 100% попередню оплату договірної вартості, зазначеної у пункті 3 Індивідуального договору до початку загального періоду поставки, а саме до 20.11.2023 (включно) (пункт 4 Індивідуального договору).
Статтею 222 ГК України визначено, що учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду. Проте відповідач, в порушення умов Договору, не виконав своїх зобов`язань. Договір, згідно статті 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до частини 1 статті 96 ЦК юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями, а статтями 525, 526 ЦК України та статтею 193 ГК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору тавимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умовта вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належноговиконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами та договором.
У відповідності до ч. 1 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Статтею 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Пунктами 1, 2 ст. 230 ГК України визначено, що санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у ст. 2 ГК України.
Пунктом 6 ст. 231 ГК України передбачено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до вимог ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з приписами ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настаютьнаслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За приписами ст.ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», які кореспондуються із нормою ч.2 ст.343 Господарського кодексу України, платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов`язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності.
За порушення Покупцем строків оплати, визначених договором та/або Індивідуальним договором, Покупець зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а у випадку порушення Покупцем строків оплати за природний газ більше ніж на 5 (п`ять) робочих днів, Покупець зобов`язаний сплатити на користь Продавця додатково штраф, розмір якого становить 10% (десять відсотків) договірної вартості (пункт 6.3. Рамкового договору).
Вказаний пункт Договору узгоджується із положеннями ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань»: платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Розрахунки пені та штрафу, що підлягають стягненню за цим позовом здійснені у відповідності до вимог ст. 232 ГК України, та з наступного дня, від дня прострочення основного зобов`язання.
Отже, загальна сума нарахованих та заявлених до стягнення з відповідачана користь позивача штрафних санкцій відповідно до поданого позову становить 3 838 609,32 гривень.
Судом перевірено розрахунок штрафних санкцій та встановлено, що такий проведено правильно.
З врахування обставин встановлених судом на підставі долучених до матеріалів справи доказів, суд приходить до об`єктивного переконання про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати в розмірі судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРІБУС ТРЕЙД» (79005,Львівська обл., м. Львів, проспект Шевченка, будинок 7, офіс 16; кодЄДРПОУ 42564118) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю«Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вулицяШолуденка, будинок 1; код ЄДРПОУ 42399676) борг у загальній сумі 3 838 609,32гривень, у тому числі:
- 309 409,32 гривень пені;
- 3 529 200,00 гривень штрафу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРІБУС ТРЕЙД» 79005,Львівська обл., м. Львів, проспект Шевченка, будинок 7, офіс 16; код ЄДРПОУ 42564118) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю«Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1; код ЄДРПОУ 42399676) судові витрати, а саме 46 063,31гривень сплаченого судового збору та інші витрати, пов`язані з розглядом даноїсправи.
Накази видати згідно ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
СуддяГорецька З.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124659198 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Горецька З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні