ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.12.2024 Справа № 917/1877/23
м. Полтава
Суддя Солодюк О.В., розглянувши матеріали
за позовною заявою Акціонерного товариства "Укргазвидобування", вул. Кудрявська, 26/28, м. Київ, 04053
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СКМ Монтаж", вул. Європейська, буд. 2, каб.404, м. Полтава, 36000
про стягнення грошових коштів в сумі 58 774,88 грн.
без виклику сторін
ВСТАНОВИВ:
Розглядається позовна заява про стягнення штрафу в сумі 58 774,88 грн за неналежне виконання договірних зобов`язань в рамках договору № 81/23 від 24.01.2023р.
Ухвалою від 23.10.2023 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, а також встановив процесуальні строки для подання сторонами заяв по суті спору: відповідачу для подання відзиву на позов - до 15 днів з дня отримання ухвали та для подання заперечень 5 днів з дати отримання від позивача відповіді на відзив; позивачу для подання відповіді на відзив - 10 днів з моменту отримання відзиву.
Суд зазначає, що копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі направлялась відповідачу за адресою, зазначеною в позовній заяві, повернулась до суду з поштовою відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», а також за адресою згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (вул. Промислова, будинок 52, м. Львів, Львівська область, 79024), повернулась до суду із поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Суд зазначає, що заяв про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 15.05.2018 у справі № 904/6063/17, отримання поштової кореспонденції залежить від волевиявлення юридичної особи і на неї, як на суб`єкта господарської діяльності покладається обов`язок належної організації отримання поштової кореспонденції, пов`язаної із здійснюваною господарською діяльністю. Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (аналогічна позиція викладена в постановах КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17, від 24.07.2018 у справі № 906/587/17).
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи, достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Між Акціонерним товариством Укргазвидобування в особі заступника директора з розвитку філії Газопромислове управління Полтавагазвидобування та Товариством з обмеженою відповідальністю СКМ МОНТАЖ укладений договір будівельного підряду (на виконання будівельно-монтажних робіт з укомплектуванням необхідним устаткуванням) по об`єкту Облаштування Західно-Солохівського ГКР. Технічне переоснащення системи пожежної автоматики Західно-Солохівської УКПГ за межами населених пунктів на території адміністративного підпорядкування Ставківської селищної ради Зінківського району Полтавської області № 81/23 від 24.01.2023 (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору, Акціонерне товариство Укргазвидобування (далі за текстом - Замовник, Позивач) доручає, а Товариство з обмеженою відповідальністю СКМ МОНТАЖ (далі за текстом -Підрядник, Відповідач) зобов`язується на свій ризик, своїми силами, засобами, а також необхідними матеріалами, устаткуванням виконати роботи з Облаштування Західно-Солохівського ГКР. Технічне переоснащення системи пожежної автоматики Західно-Солохівської УКПГ за межами населених пунктів на території адміністративного підпорядкування Ставківської селищної ради Зінківського району Полтавської області (далі - Об`єкт), побудувати та укомплектувати необхідним устаткуванням за завданням Замовника відповідно до проектно-кошторисної документації (далі-ПКД), умов Договору, та здати у встановлений строк об`єкт, а Замовник зобов`язується прийняти й оплатити закінчений будівництвом та обладнаний об`єкт.
Відповідно до п. 1.2. Договору, вид робіт - будівельно-монтажні роботи з укомплектуванням необхідним устаткуванням (далі - роботи).
Відповідно до п.1.5. Договору, обсяг, перелік і зміст робіт визначаються проектно - кошторисною документацією, що погоджується Сторонами шляхом підписання Зведеної договірної ціни (Додаток № 2 до Договору), який є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2. Договору, початок виконання робіт: з дати укладання Договору. Закінчення виконання робіт: в строк не більше ніж 120 календарних днів з дати укладення Договору.
Строк виконання робіт - 24.05.2023.
Відповідно до п. 2.3. Договору, строки виконання робіт передбачені у Графіку виконання будівельних робіт (Додаток №1 до Договору). Цей додаток є невід`ємною частиною даного Договору.
Відповідно до п.п. 3.1,3.2. Договору, Замовник передає за Актом здачі-прийняття Підряднику на період виконання робіт і до їх закінчення:
- будівельний майданчик разом з усіма необхідними для користування ним документами у визначений термін згідно листа Замовника;
- проектно-кошторисну документацію.
Підрядні роботи виконуються з матеріалів, устаткування і засобами Підрядника.
Передача будівельного майданчика підтверджується актом здачі - прийняття будівельного майданчика від 15.02.2023 р.
Передача проектно - кошторисної документації підтверджується Актом приймання-передачі проектно-кошторисної документації по об`єкту Облаштування Західно-Солохівського ГКР. Технічне переоснащення системи пожежної автоматики Західно-Солохівської УКПГ за межами населених пунктів на території адміністративного підпорядкування Ставківської селищної ради Зінківського району Полтавської області (Договір №81/23 від 24.01.2023 р.) від 14.02.2023 р.
Відповідно до п. 4.2.1. Договору, Підрядник зобов`язаний приступити до виконання робіт не пізніше строку, встановленого в п. 2.1. цього Договору, забезпечити виконання робіт у строки, встановлені цим Договором та виконувати роботи відповідно до діючих нормативних актів, норм, правил та чинного законодавства України.
Відповідно до п. 4.2.30. Договору, Підрядник гарантує, що до початку виконання робіт має в своєму розпорядженні всі ресурси та обладнання, а також компетентний персонал для якісного та своєчасного виконання робіт, і має намір виконати їх на умовах, викладених в цьому Договорі та додатках до нього.
Приймання-передача виконаних робіт за Договором здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 5.1. Договору).
Організація приймання-передачі виконаних робіт здійснюється за рахунок Підрядника. Додаткові витрати, пов`язані з прийманням-передачею виконаних робіт здійснюється за рахунок Підрядника. Додаткові витрати, пов`язані з прийманням- передачею виконаних робіт, зумовлені незадовільним виконанням Підрядником зобов`язань, порушенням умов договору, повинні відшкодовуватися за рахунок Підрядника.
Відповідно до п. 5.6. Договору, приймання виконаних будівельних робіт здійснюється на підставі Актів приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в. Додаток 36 до Настанови з визначення вартості будівництва (пункт 6.1)). Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма № КБ-3, Додаток 37 до Настанови з визначення вартості будівництва (пункт 6.1)) до яких Підрядником додається електронна версія вище зазначених актів складених у форматі *.doс. *.xls, *.іmd. *.іmp. виконавча документація оформлена в порядку передбаченому ДБН А.3.1.-5-2016 Організація будівельного виробництва та встановленому нормативно-правовими та законодавчими актами для кожного окремого виду робіт, що підлягає прийманню-передачі, підтверджуючі документи вартості матеріальних ресурсів, виконавчі схеми влаштування конструкцій, виробів, деталей тощо, що відрізняється від тих, що зазначені в проектній документації, сертифікати/паспорти на застосовані матеріали та устаткування, розрахунки та інші витрати та іншу документацію, визначену чинним законодавством. До зазначених актів Підрядник в обов`язковому порядку надає табеля відпрацьованого часу робітників та інженерно - технічного персоналу на Об`єкті будівництва із обов`язковим підтвердженням даних документів представниками інженера з технічного нагляду. В Актах виконаних будівельних робіт враховуються виключно фактичні обсяги виконаних робіт за звітній період.
Відповідно до п. 6.1. Договору, Загальна ціна (сума) Договору сформована на підставі проектно-кошторисної документації, та розроблена відповідно до кошторисних норм України Настанови з визначення вартості будівництва, інших стандартів, та не може перевищувати 640,000 00 тис. грн. (шістсот сорок тисяч гривень нуль копійок) в т.ч. ПДВ 106,666 67 тис. грн. (сто шість тисяч шістсот шістдесят шість гривень шістдесят сім копійок) (Додаток №2 - Зведена договірна ціна).
Ціна договору включає в себе:
- вартість будівельних робіт не може перевищувати - 458,162 80 тис. грн. (чотириста п`ятдесят вісім тисяч сто шістдесят дві гривні вісімдесят копійок), в тому числі ПДВ- 76,360 47 тис. грн. (сімдесят шість тисяч триста шістдесят гривень сорок сім копійок). (Додаток №4-Договірна ціна на виконання будівельних робіт).
- вартість устаткування не може перевищувати - 181,837 20 тис. грн. (сто вісімдесят одна тисяча вісімсот тридцять сім гривень двадцять копійок), в тому числі ПДВ - 30,306 20 тис. грн. (тридцять тисяч триста шість гривень двадцять копійок) (Додаток №3 - Специфікація вартості устаткування).
TOB СКМ МОНТАЖ порушив встановлений Договором строк виконання робіт (24.05.2023), роботи виконані Підрядником на суму 405 911,60 грн. (чотириста п`ять тисяч дев`ятсот одинадцять грн. шістдесят копійок), вартість устаткування становить 181 837, 20 грн. (сто вісімдесят одна тисяча вісімсот тридцять сім гривень двадцять копійок). Акти виконання робіт за Договором підписано 12.07.2023 року.
Вартість устаткування підтверджується актом №1 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт від 12.07.2023 на суму 112 992,82 грн. (форма № КБ- 2в) та актом №2 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт від 12.07.2023 на суму 68 844, 38 грн. (форма № КБ-2в). Всього вартість устаткування становить 181 837, 20 грн.
Виконання робіт підтверджується актом №1 приймання виконаних будівельних робіт від 12.07.2023 (форма N2 КБ-2в) на суму 269 790,28 грн., актом №1/2 приймання виконаних будівельних робіт від 12.07.2023 (форма № КБ-2в) на суму 136 121,33 грн. та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 12.07.2023 (форма № КБ-3) на загальну суму 587 748, 80 грн. Всього виконано робіт на суму 405 911,6 грн.
Отже, Відповідачем порушені договірні зобов`язання з виконання робіт у встановлений строк.
Відповідно до п. 8.4. Договору, у разі порушення з вини Підрядника строків виконання робіт Підрядник сплачує Замовнику штраф у розмірі 10 % від вартості робіт з яких допущено прострочення виконання із врахуванням ПДВ (ПДВ враховується, якщо Підрядник є платником ПДВ).
Відповідно до п. 8.8. Договору, в разі прострочення Підрядником строку виконання робіт та/або поставки устаткування, або невиконання робіт загалом Замовник має право відмовитись від приймання виконання робіт та/або поставки устаткування та розірвати Договір в односторонньому порядку. Якщо Замовник не відмовився від виконання простроченого Підрядником зобов`язання, останній має нести відповідальність у вигляді штрафу (пені) згідно п.8.4. Договору до моменту виконання зобов`язання або відмови Замовника від приймання зобов`язань.
Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у сумі 58 774,88 грн. за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Вирішуючи спір суд виходив із наступного.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Стаття 205 ЦК України визначає, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
Відповідно до ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно зі статтею 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Судом встановлено, що за своїм змістом та правовою природою укладений між сторонам правочин є договором підряду, який підпадає під правове регулювання норм ст. 837-886 Цивільного кодексу України.
Статтею 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов`язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.
Відповідно до ч. 1 ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Як зазначено судом вище, у строк до 24.05.2023 відповідач роботи не виконав.
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з нормами статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу.
Згідно ст. 2 Господарського кодексу України, учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно з п. 8.4. Договору, у разі порушення з вини Підрядника строків виконання робіт Підрядник сплачує Замовнику штраф у розмірі 10% від вартості робіт з яких допущено прострочення виконання із врахуванням ПДВ (ПДВ враховується, якщо Підрядник є платником ПДВ).
Перевіривши розрахунок штрафу, судом встановлено, що нарахування здійснено правильно (вартість виконаних робіт 587 748, 80 грн. 10% від вартості робіт - 58 774, 88 грн.)
Отже, позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу в сумі 58 774, 88 грн обґрунтовані і підлягають судом задоволенню.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи задоволення позову у повному обсязі, на відповідача покладаються судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 684,00 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СКМ МОНТАЖ (код ЄДРПОУ 42764588; вул. Промислова, 52, м. Львів, 79024) на користь Акціонерного товариства Укргазвидобування (код ЄДРПОУ 30019775; вул. Кудрявська, 26/28 м. Київ, 04053) штраф в сумі 58 774,88 грн та 2 684,00 грн витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
3. Рішення надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.
Згідно із ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 256 ГПК України.
Суддя Солодюк О.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124659389 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Солодюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні