Рішення
від 22.01.2025 по справі 918/1170/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2025 р. Справа № 918/1170/24

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Шандалюк А.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом 3 Державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області

до Обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Рівне"

про стягнення коштів

За участю представників сторін:

від позивача: Перець В.В. (довіреність № 62 32 1-103/62 32 від 13.01.2025 року);

від відповідача: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

3 Державний пожежно - рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Рівне" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути 8 035,92 грн заборгованості за Договором № 52/2-П про надання платних послуг від 28.01.2020 року, 1 680,70 грн пені, 13 016,66 грн інфляційних та 1 126,69 грн 3 % річних.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 28.01.2020 року між 3 Державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області та Обласним комунальним підприємством "Міжнародний аеропорт Рівне" було укладено Договір № 52/2-П на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно рятувальними службами об`єктів та окремих територій, згідно умов якого, виконавець надає замовнику наступну послугу "Організація та здійснення "Аварійно рятувальною службою" аварійно рятувального обслуговування "Об`єкта" з метою своєчасного реагування та виконання аварійно рятувальних робіт при виникненні на "Об`єкті" надзвичайної ситуації, а замовник зобов`язується прийняти послуги та оплатити їх на умовах даного договору.

Позивач зазначає, що на виконання п. 4.2. Договору, 3 ДПРЗ ГУ ДСНС у Рівненській області у січні 2020 року червні 2020 року були надані послуги ОКП "Міжнародний аеропорт Рівне", що підтверджується Актами здавання приймання послуг від 31.01.2020 р. 30.06.2020 р. Проте, відповідачем у встановлений договором строк (до 10 числа місяця, що слідує за звітним) не здійснено оплату за надані послуги.

Позивач вказує, що 03.08.2022 року на адресу відповідача була направлена претензія № 1/1424 від 02.08.2022 року з вимогою погасити заборгованість, яка отримана відповідачем. Однак, вартість наданих послуг відповідачем не сплачено.

Враховуючи вищевказане, 3 Державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області, у зв`язку з невиконанням умов договору Обласним комунальним підприємством "Міжнародний аеропорт Рівне", нараховано відповідно до п. 5.3. Договору № 52/2-П від 28.01.2020 року та ст. 625 ЦК України, 1 680,70 грн пеню, 13 016,66 грн інфляційні та 1 126,69 грн 3 % річних, згідно з доданих до позовної заяви розрахунків.

Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 26.12.2024 року, не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26.12.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та розгляд справи призначити на "22" січня 2025 р.

Представник позивача в судовому засіданні 22.01.2025 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 22.01.2025 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 26.12.2024 р.) надіслано одержувачу Обласному комунальному підприємству "Міжнародний аеропорт Рівне" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 26.12.2024 року об 16:48 год.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин, враховуючи, що неявка відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

28.01.2020 року між 3 Державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області (Аварійно рятувальна служба) та Обласним комунальним підприємством "Міжнародний аеропорт Рівне" (Об`єкт) укладено Договір № 52/2-П на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій (далі Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, предметом договору є організація та здійснення аварійно-рятувальною службою аварійно-рятувального обслуговування об`єкта за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. В. Омеляна, вул. Авіаторів, 5а, з метою своєчасного реагування та виконання аварійно-рятувальних робіт при виникненні на Об`єкті надзвичайної ситуації.

Згідно з п. 1.4. Договору, вартість функціонування структурних підрозділів аварійно-рятувальної служби у режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу аварійно-рятувальних робіт в умовах надзвичайної ситуації або загрози її виникнення у кількості 1 оперативної одиниці складає 16 071 грн 84 коп. на рік (в тому числі з ПДВ 2678,64 грн). Ця вартість встановлена сторонами на основі розрахунку, який додається, і виконаний згідно з вимогами Порядку визначення розмірів оплати за обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами та погоджується протоколом домовленості сторін про вартість постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування, який є невід`ємною частиною даного договору. За додатковою угодою сторін можливі інші види розрахунків, що не порушують чинне законодавство України. За взаємною згодою сторін вартість обслуговування згідно з договором може змінюватись шляхом унесення змін і доповнень до договору.

Пунктом 4.2. Договору передбачено, що плата за аварійно-рятувальне обслуговування об`єкта аварійно-рятувальною службою здійснюється в безготівковому порядку щомісячним перерахуванням коштів на її розрахунковий рахунок, у визначені строки до 10 числа місяця, що слідує за звітним, на підставі Актів здавання-приймання виконаних робіт.

Згідно з п. 5.3. Договору, за порушення терміну оплати об`єкт сплачує аварійно-рятувальній службі пеню у розмірі 1% від простроченої суми оплати за кожен день прострочення, відповідно до вимог чинного законодавства, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діє за період, за який нараховується пеня. Сплата пені не звільняє винну сторону від виконання обов`язків за даним договором.

Договір вступає в силу з моменту підписання і діє до 31 грудня 2020 року (п. 6.1. Договору).

3 Державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області (Аварійно рятувальна служба) та Обласним комунальним підприємством "Міжнародний аеропорт Рівне" (Об`єкт) було укладено Протокол домовленості сторін про вартість постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування, відповідно до умов якого, вартість обслуговування із розрахунку утримання 1 (однієї) оперативної одиниці складає 16071 грн 84 коп. на рік (в тому числі з ПДВ 1678,64 грн) на 12 місяців протягом строку дії договору зі щомісячною оплатою відповідно до умов договору 1339 грн 32 коп. (в тому числі з ПДВ 223,22 грн.), послуга надається 6 годин. Перерахування коштів здійснюється щомісячно в розмірі 1/12 річної суми в строк до 10 числа місяця, що слідує за звітним періодом. Даний протокол є підставою для проведення взаємних розрахунків між аварійно-рятувальною службою та об`єктом.

Вказаний Договір та протокол підписані повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.

На виконання умов Договору № 52/2-П на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій від 28.01.2020 року позивач надав відповідачу з січня 2020 року по червень 2020 року послуги (аварійно-рятувального обслуговування) на загальну суму 8 035,92 грн, що підтверджується Актами здавання-приймання робіт за договором № 52/2-П, а саме: № 52/2-П від 31.01.2020 року за січень на суму 1339,32 грн; № 85/2-П від 28.02.2020 року за лютий на суму 1339,32 грн; № 150/2-П від 30.03.2020 року за березень на суму 1339,32 грн; № 216/2-П від 30.04.2020 року за квітень на суму 1339,32 грн; № 277/2-П від 30.05.2020 року за травень на суму 1339,32 грн; № 337/2-П від 30.06.2020 року за червень на суму 1339,32 грн.

Про належне виконання позивачем своїх зобов`язань за договором також свідчить відсутність з боку відповідача письмових претензій та повідомлень про порушення виконавцем умов договору.

Проте, відповідачем вартість наданих позивачем послуг з аварійно-рятувального обслуговування на суму 8 035,92 грн не сплачено.

3 Державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області було направлено 02.08.2022 року рекомендованим листом Обласному комунальному підприємству "Міжнародний аеропорт Рівне" Претензію (№ 1/1424 від 02.08.2022 року) про сплату заборгованості, з вимогою сплатити суму боргу, що складає 8 035,92 грн шляхом перерахування грошових коштів згідно із реквізитами вказаними у претензії. Вказана претензія позивача залишена без відповіді та задоволення.

Заборгованість відповідача перед позивачем складає 8 035,92 грн.

Доказів сплати позивачу відповідачем заборгованості в сумі 8 035,92 грн за надані послуги, суду не подано.

Враховуючи, що відповідач припустився прострочення оплати за послуги, відповідно до Договору № 52/2-П на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій від 28.01.2020 року, позивач відповідно до п. 5.3. Договору та ст. 625 ЦК України просить суд стягнути 1 680,70 грн пені, 13 016,66 грн інфляційних та 1 126,69 грн 3 % річних.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного Договору на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій в силу статті 11 Цивільного кодексу України, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору про надання послуг.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 14 ЦК України визначено, цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно частини 1 статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За змістом ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов`язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 903 ЦК України).

Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ч. 1 ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Статтею 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання. Господарсько-правова відповідальність базується на принципах, згідно з якими: потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі; передбачена законом відповідальність виробника (продавця) за недоброякісність продукції застосовується також незалежно від того, чи є застереження про це в договорі; сплата штрафних санкцій за порушення зобов`язання, а також відшкодування збитків не звільняють правопорушника без згоди другої сторони від виконання прийнятих зобов`язань у натурі; у господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника (продавця) продукції.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За частиною 1 статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання (ч. 1 та ч. 2 ст. 614 ЦК України).

Як унормовано положеннями частини 2 статті 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно з положеннями пункту 6 статті 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р. "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", (із наступними змінами і доповненнями) установлено з 12.03.2020 року на всій території України карантин, дію якого неодноразово продовжено.

Постановою Кабінету Міністрів України № 383 від 25.04.2023 р. продовжено на території України дію карантину до 30.06.2023 р.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину (ч. 7 Розділу ІХ "Прикінцеві положення" Господарського кодексу України).

Статтями 546, 549 ЦК України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Умовами п. 5.3. Договору сторони передбачили, що за порушення терміну оплати об`єкт сплачує аварійно-рятувальній службі пеню у розмірі 1% від простроченої суми оплати за кожен день прострочення, відповідно до вимог чинного законодавства, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діє за період, за який нараховується пеня. Сплата пені не звільняє винну сторону від виконання обов`язків за даним договором.

Згідно з приписами статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено факт надання позивачем послуг на виконання умов Договору № 52/2-П на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій від 28.01.2020 року, які згідно умов укладеного правочину вважаються прийнятими відповідачем, а відтак, за відсутності доказів сплати за надані послуги, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та стягнення з Обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Рівне" 8 035,92 грн заборгованості.

Перевіривши поданий позивачем розрахунок пені, судом встановлено, що відповідні розрахунки здійснено позивачем з порушенням порядку та періодів нарахування. Так зокрема, позивачем визначено період нарахування пені станом на 01.11.2024 року за надані послуги з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року, проте правомірним є здійснення відповідних нарахувань з 11 числа місяця, що слідує за звітним, оскільки сплату послуг необхідно було здійснити до 10 числа місяця, що слідує за звітним (по кожному акту), по 30.06.2023 року (дати відміни карантину, яким продовжено строки нарахування штрафних санкцій).

Здійснивши перерахунок нарахувань пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, по кожному акту здавання-приймання робіт за договором № 52/2-П, суд зазначає наступне:

-по Акту № 52/2-П від 31.01.2020 року за січень 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.02.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 207,15 грн;

-по Акту № 85/2-П від 28.02.2020 року за лютий 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.03.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 183,80 грн;

-по Акту № 150/2-П від 30.03.2020 року за березень 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.04.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 160,97 грн;

-по Акту № 216/2-П від 30.04.2020 року за квітень 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.05.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 141,50 грн;

-по Акту № 277/2-П від 30.05.2020 року за травень 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.06.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 123,35 грн;

-по Акту № 337/2-П від 30.06.2020 року за червень 2020 року на суму боргу 1339,32 грн, за період з 11.07.2020 року по 30.06.2023 року сума пені становить 1 110,03 грн.

За таких обставин, загальна сума пені за актами здавання-приймання робіт за договором № 52/2-П становить 6 926,80 грн. Проте, з урахуванням ч. 2 ст. 237 ГПК України, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача 1 680,70 грн пені у розмірі, заявленому позивачем у позовній заяві.

Перевіривши поданий позивачем розрахунок 3 % річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що відповідні розрахунки здійснено позивачем з порушенням порядку та періоду нарахування. Відтак, здійснивши перерахунок нарахувань 3 % річних та інфляційних по кожному акту здавання-приймання робіт за договором № 52/2-П, за період з 11 числа місяця, що слідує за звітним (а саме по акту за січень з 11.02.2020 року, по акту за лютий з 11.03.2020 року, по акту за березень з 11.04.2020 року, по акту за квітень з 11.05.2020 року, по акту за травень з 11.06.2020 року, по акту за червень з 11.07.2020 року) по 01.11.2024 року, загальна сума 3 % річних становить 1 089,35 грн (при заявленому 1 126,69 грн) та загальна сума інфляційних втрат становить 5 212,80 грн (при заявленому 13 016,66 грн), а отже обґрунтованими судом визнаються саме ці суми.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом частково, судові витрати пропорційно розміру задоволених позовних вимог у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 032,90 грн покладаються на відповідача у справі, а решта - на позивача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Рівне" (35360, Рівненська обл., с. Велика Омеляна, вул. Авіаторів, 5А, код ЄДРПОУ 31620337) на користь 3 Державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Гетьмана Полуботка, 37, код ЄДРПОУ 38896317) 8 035,92 грн (вісім тисяч тридцять п`ять гривень 92 копійки) заборгованості, 1 680,70 грн (одну тисячу шістсот вісімдесят гривень 70 копійок) пені, 1 089,35 грн (одну тисячу вісімдесят дев`ять гривень 35 копійок) 3 % річних, 5 212,80 грн (п`ять тисяч двісті дванадцять гривень 80 копійок) інфляційних втрат та 2 032,90 грн (дві тисячі тридцять дві гривні 90 копійок) витрат по сплаті судового збору.

3. В решті позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): 3 Державний пожежно - рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Гетьмана Полуботка, 37, код ЄДРПОУ 38896317).

Відповідач (боржник): Обласне комунальне підприємство "Міжнародний аеропорт Рівне" (35360, Рівненська обл., с. Велика Омеляна, вул. Авіаторів, 5А, код ЄДРПОУ 31620337).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 23 січня 2025 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124659432
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг

Судовий реєстр по справі —918/1170/24

Рішення від 22.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Рішення від 22.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 26.12.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні