справа № 399/684/24
провадження № 2-о/399/35/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року смт Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Шульженко В.В., при секретарі судового засідання Москаль Т.В., за участі заявника ОСОБА_1 , представника заявника, адвоката Болгар О.І., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Малолітко Павло Іванович про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
встановив:
Заявник звернулася до суду з вищевказаною заявою у якій просила встановити факт, що вона постійно проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Заяву обґрунтувала тим, що вона є племінницею ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , колишньої дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У липні 2023 Володимир Андрійович звернувся до заявника з проханням переїхати жити до нього в АДРЕСА_1 , у зв`язку з різким погіршенням його стану здоров`я та враховуючи, що його син та колишня дружина проживають в російській федерації. З липня 2023 заявник, оскільки вважала рідною людиною та не працювала, почала постійно проживати з останнім за вищевказаною адресою. До неї приїжджав її чоловік та допомагав їй здійснювати догляд за ОСОБА_4 : готувати їжу, прати речі, прибирати в будинку. Коли стан здоров`я ОСОБА_2 погіршувався заявниця та її чоловік купували йому ліки, оплачували медичне обстеження, амбулаторне та стаціонарне лікування в медичних закладах охорони здоров`я та здійснювали догляд за ним у вказаних закладах, на підтвердження вказаних фактів збереглися деякі документи, оскільки ОСОБА_1 не планувала звертатися до суду, тому більшість з них було знищено. У заяві зазначено про періоди коли ОСОБА_2 перебував на лікуванні та які медичні послуги надавалися. Та незважаючи на проведене лікування та догляд, ІНФОРМАЦІЯ_2 останній помер. На момент смерті заявник проживала з ОСОБА_4 за вищевказаною адресою, організувала його поховання та здійснила оплату послуг щодо поховання та необхідних речей. ОСОБА_2 уповноважив ОСОБА_1 представляти його інтереси у всіх без винятку державних, громадських, господарських підприємствах, установах, організаціях, в органах державної влади та місцевого самоврядування, в органах нотаріату, банківських установах з усіх питань, що стосувалися забезпечення його законних прав та інтересів, що підтверджується копією довіреності. Згідно копії заповіту від 29.01.2024 ОСОБА_2 все своє майно заповів ОСОБА_1 25.09.2024 заявник звернулася до приватного нотаріуса Малолітка П.І. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, що залишилося після смерті померлого, але отримала від приватного нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 25.09.2024, посилаючись на пропущений строк для прийняття спадщини, а також на відсутність доказів проживання зі спадкодавцем на день його смерті. Враховуючи вищевикладене, а також ту обставину, встановлення факту постійного проживання заявника з ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки, а саме його підтвердження необхідне їй для реалізації права на спадщину, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, і встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Тому, ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою.
Ухвалою суду від 14.10.2024 року заяву залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків заяви.
Ухвалою суду від 25.10.2024 року відкрито окреме провадження у даній цивільній справі, призначено судове засідання. Постановлено даною ухвалою витребувати у приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малолітка П.І. копію належним чином засвідченої спадкової справи відкритої після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявник та її представник, адвоката Болгар О.І. в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав зазначених у заяві.
Заінтересована особа, Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, не направили до суду свого представника, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Заяви чи клопотання від останніх до суду не надходили.
Заінтересована особа, приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Малолітко П.І. в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У листі щодо надання копії спадкової справи, отриманого судом 05.11.2024 просив справу розглядати без його участі.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні надав суду наступні показання, а саме, що заявницю у справі знає більше року, із ОСОБА_2 перебував у гарних відносинах, сусіди, у тому числі сусіди по городу. На початку літа 2023 запитував у ОСОБА_2 чи буде він саджати городину, на що останній відповів, що трішки буде, оскільки дуже слабий. Після такої розмови, невдовзі (кінець травня, початок червня місяця 2023) до ОСОБА_2 на постійне місце проживання переїхала жити заявниця у справі та доглядала його, допомагала у всьому. Свідок допомагав їм напиляти дрова на зиму. Свідок був на похованні ОСОБА_2 , заявниця про все клопоталася. Заявниця сама обробляла город. ОСОБА_2 , якщо і виходив з двору, то лише у супроводі заявниці у справі ОСОБА_1 . Наразі остання так і проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Суд, заслухавши учасників справи, свідка та дослідивши докази по справі, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.03.2024 /а.с. 11/.
За життя, 29.01.2024 р., ОСОБА_2 уповноважив довіреністю ОСОБА_1 представляти його інтереси в усіх без винятку державних, громадських, господарських та інших підприємствах, установах і організаціях України, незалежно від їх підпорядкування, форм власності, що зазначено та перелічено в даній довіреності та підтверджується її копією зареєстрованою в реєстрі за № № 55, 56 /а.с. 15/.
29.01.2024 р., ОСОБА_2 заповів все своє майно ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту складеного 29.01.2024 р., посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малолітком П.І. та зареєстрованого в реєстрі за № № 53, 54 /а.с. 14/.
Заявником також надано до заяви копії документів, що підтверджують наявність майна у померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 /а.с. 17 20/.
Також, ОСОБА_1 надано на підтвердження зазначених у заяві обставин, копії документів про стан здоров`я та перебування на лікуванні ОСОБА_2 , грошових витрат на ліки та медичні послуги, а також витрати пов`язані з похованням останнього /а.с. 21 27/.
З довідки виданої виконавчим комітетом Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 24.10.2024 № 1488 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією зазначеної довідки /а.с. 39/.
Приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малолітком П.І. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, що залишилося після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, що підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25.09.2024 р /а.с. 16/.
З копії спадкової справи /а.с. 52-60/, яка надійшла на виконання вищевказаної ухвали суду, зокрема вбачається, що заявниця 25.09.2024 звернулася до приватного нотаріуса Малолітка П.І. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину (за заповітом), проте від останнього отримала відмову, що підтверджується вищезазначеною постановою постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25.09.2024.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 1 статті 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які суд розглядає.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст. 315 ЦПК України).
Згідно зі статтями 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно доч.ч.1та 2ст.1220ЦК України,спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).
У ч. 1 ст. 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з пп. 4.10 4.11 п. 4 Гл. 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена. Для спадкоємця, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, заява про видачу свідоцтва про право на спадщину є первинним документом, на підставі якого заводиться спадкова справа. При цьому нотаріус має виконати всі дії, які передбачені цим Порядком.
Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Отже, факт постійного проживання спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із заявником ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні на підставі досліджених судом доказів. Метою встановлення факту спільного постійного проживання є необхідність реалізації права заявника на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Враховуючи вищевикладене, а також, що встановлення факту постійного проживання породжує юридичні наслідки, а саме його підтвердження необхідне заявнику для реалізації своїх права на спадщину, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, і встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, суд вважає за необхідне дану заяву задовольнити.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
заяву задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Судові витрати залишити як фактично понесені заявником.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Онуфріївська селищна рада Олександрійського району, Кіровоградської області, адреса: Кіровоградська область, Олександрійський район, сел. Онуфріївка, вул. Центральна, 7.
Заінтересована особа: приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Малолітко Павло Іванович, адреса: АДРЕСА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається в порядку визначеному пп.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 06.12.2024 року.
Суддя Онуфріївського районного суду
Кіровоградської області В.В. Шульженко
Суд | Онуфріївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124660849 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Шульженко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні