Справа №: 272/839/24
Провадження № 2/272/85/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року
Андрушівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючої судді Чуб І.А.,
секретарясудових засідань - Хитоніній М.С.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
позивача - ОСОБА_2 ,
відповідача - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Андрушівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Бердичівський відділ ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про виключення з актового запису про народження відомостей про батька дитини та визнання батьківства,-
встановив:
Представник позивача звернувся до суду з позовом в інтересах позивача, в якому просив виключити відомості про батька дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з актового запису про народження №1, складеного 29.01.2019 року виконавчим комітетом Городківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області відносно дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Городківка, Андрушівського району, Житомирської області. Внести зміни в актовий запис № 1 від 29.01.2019 року про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного виконавчим комітетом Городківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області, де в графі «батько» записати батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, змінити прізвище дитини з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", змінити по батькові дитини з " ОСОБА_8 " на " ОСОБА_9 ". Вимоги мотивує тим, що ОСОБА_10 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 . Сімейне життя у них не склалося. З огляду на це ОСОБА_4 27.07.2018 року звернувся із позовом до суду про розірвання шлюбу. В позовній заяві ОСОБА_4 зауважив про те, що він разом з ОСОБА_11 протягом останнього року не підтримують подружніх відносин та проживають окремо. З огляду на фактичне припинення шлюбних відносин позивач створила нову родину та проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 . За час сумісного проживання з ОСОБА_3 з січня 2018 року, в них народився син - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Коли позивач звернулася до відділу РАЦСу з приводу реєстрації дитини, то їй було роз`яснено, що батьком сина буде зареєстрований ОСОБА_4 з огляду на положення ч.2 ст.122 СК України, згідно якої дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя, так-як шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_4 було розірвано рішенням Андрушівського районного суду Житомирської області від 24.09.2018 року. Разом з тим, станом на дату реєстрації народження дитини із ОСОБА_4 був повністю відсутній зв`язок, що викликало необхідність зазначення його як батька дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. З огляду на це, ОСОБА_3 подано заяву про визнання свого батьківства відносно дитини. ОСОБА_4 щодо того, що він не заперечує проти позовних вимог про виключення запису про нього як батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при цьому визнає факт батьківства ОСОБА_3 подав нотаріально засвідчену заяву. Крім того, в подальшому між ОСОБА_11 та ОСОБА_3 26.06.2024 року укладено шлюб. Також, під час фактичних шлюбних відносин без реєстрації шлюбу у них народилася донька - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повінстю та пояснила, що вона перебувала в шлюбі з ОСОБА_4 , який було розірвано 27.07.2018 року. Однак до розірвання шлюбу з середини 2017 року вона не проживала разом з ним. В січні 2018 року розпочала проживала без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_5 народився їх спільний син ОСОБА_12 . Коли вони пішли реєструвати дитину, то їй повідомили, що батьком дитини буде записано ОСОБА_4 , оскільки не минуло десяти місяців після припинення шлюбу. З ОСОБА_4 вона не могла зв"язатися, щоб вирішити вказане питання, тому він був записаний батьком її сина ОСОБА_12 . На даний час вона перебуває уже в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , окрім сина ОСОБА_12 , також мають спільну доньку ОСОБА_14 , 2023 року народження, яка народилася до реєстрації шлюбу. Просила позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, вказавши, що матеріалами справи підтверджено, що з початку 2018 року позивач та відповідач ОСОБА_3 проживали разом без реєстрації шлюдбу та ІНФОРМАЦІЯ_5 у них нарожився спільний син ОСОБА_12 , батьком якого згідно ст.122 СК України був записаний колишній чоловік позивачки ОСОБА_4 .. Відповідач ОСОБА_4 визнав позовні вимоги та підтвердив, що ОСОБА_15 не його син, так як він припинив спільне проживання з позивачкою з 2016 року.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, подав нотаріально засвідчену заяву, в якій зазначив, що не визнає себе батьком ОСОБА_12 та він не заперечує проти позовних вимог щодо виключення з актового запису про народження ОСОБА_12 відомостей про нього як батька.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні вимоги визнав повністю та пояснив, що він є батьком ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 . Також вказав, що з кінця 2017 року він почав зустрічатися з позивачкою. В січні 2018 року вони купили будинок та почали проживати разом з ОСОБА_16 в АДРЕСА_1 , як сім`я без реєстрації шлюбу. Окрім сина, в січні 2023 року у них також народилася донька. В червні 2023 року вони з ОСОБА_16 зареєстрували шлюб. Зазначив, що позовні вимоги про визнання його батьківства відносно сина ОСОБА_12 визнає в повному обсязі та заперечень не має.
Третя особа Бердичівський відділ ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) направили відзив на позов, в якому просили прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства та задовольнити позов у разі наявних підстав у суду, а також розглянути справу за відсутності представника відділу ДРАЦС.
Вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Із рішення Андрушівського районного суду від 24.09.2018 вбачається, що ОСОБА_11 перебувалав зареєстрованомушлюбі з ОСОБА_4 ,який булорозірвано, із змісту рішення вбачається, що сторони протягом останнього року проживають окремо (а.с. 10). Рішення суду набрало законної сили 24.10.2018 року.
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , виданого виконавчим комітетом Городківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області вбачається, що батьками дитини записані: мати - ОСОБА_11 , батько - ОСОБА_4 (а.с. 11).
Між ОСОБА_11 та ОСОБА_3 26.06.2024 року було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с. 15). Прізвище після реєстрації шлюбу дружини ОСОБА_7 .
Під час фактичних шлюбних відносин без реєстрації шлюбу у ОСОБА_11 та ОСОБА_3 народилася донька - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 14).
Із довідки Андрушівської міської ради від 29.07.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 проживає без реєстрації разом з дружиною ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 з 2018 року (а.с. 6).
Із довідки Андрушівської міської ради від 04.10.2024 року №218 видно, що ОСОБА_3 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2018 року та разом з ним за вищевказаною адресою проживають: дружина - ОСОБА_2 , падчерка - ОСОБА_17 , падчерка - ОСОБА_18 , пасинок - ОСОБА_5 , донька - ОСОБА_13 (а.с. 34).
Відповідно до ст.138 СК України - Жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.
Як роз`яснено п.6, п.11 Постанови Пленуму Верховного Судку України №3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст.136 СК) - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст.138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини.
У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Відповідно ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Позивач підтвердила суду, що відповідач ОСОБА_4 , не є батьком її дитини, відповідач ОСОБА_4 вказав,що невизнає себебатьком ОСОБА_12 та незаперечує протипозовних вимогпро виключеннязапису пронього якбатька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,при цьомувизнає фактбатьківства ОСОБА_3 відносно дитини ОСОБА_5 ,про щоподав нотаріальнозасвідчену заяву,відповідач ОСОБА_3 визнав батьківство щодо дитини ОСОБА_5 та визнав позовні вимоги про визнання його батьківства відносно дитини ОСОБА_5 , тому суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Згідно з ч. 4ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до абзацу 3 п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 року,у разівизнання відповідачемпозову,яке маєбути безумовним,і якщотаке визнання не суперечить закону іне порушує права,свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення прозадоволення позову,обмежившись умотивувальній частинірішення посиланнямна визнанняпозову безз`ясуванняі дослідженняінших обставин справи.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Верховний Суд в постановах від 16.05.2018р. по справі № 591/6441/14-ц та від 04.12.2019 у справі №758/3340/17 роз`яснив, що підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦПК України. А доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
ВС також роз`яснив, що для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства.
Відповідно до ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
В ході судового розгляду судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 з відповідачем ОСОБА_4 не проживала та інтимних стосунків з ним не підтримувала з середини 2017 року, 27.07.2018 року шлюб між ними розірвано та на час народження ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_11 , починаючи з січня 2018 року позивач проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 , та останній визнав батьківство відносно дитини ОСОБА_5 ..
З врахуванням наведених вище обставин, вислухавши сторони та дослідивши письмові докази, оцінивши всі докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 80 - 81, 89, 259, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Виключити відомості про батька дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з актового запису про народження №1, складеного 29.01.2019 року виконавчим комітетом Городківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області відносно дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Городківка, Андрушівського району, Житомирської області.
Внести зміни в актовий запис № 1 від 29.01.2019 року про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного виконавчим комітетом Городківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області, де в графі «батько» записати батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, змінити прізвище дитини з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 " , змінити по батькові дитини з " ОСОБА_8 " на " ОСОБА_9 ".
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.1 п.п.15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Андрушівський районний суд Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована: АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Бердичівський відділ ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), який знаходиться за адресою: м.Бердичів, вул. Житомирська, 43, ідентифікаційний код юридичної особи 42083152.
Повне судове рішення складено 24.01.2025 року.
Суддя:І. А. Чуб
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124663902 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Чуб І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні