Справа № 283/2552/24
Провадження №2/283/141/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
(заочне)
24 січня 2025 року м. Малин
Малинський районнийсуд Житомирськоїобласті ускладі головуючогосудді ХомичВ.М.,секретар судовогозасідання ІльніцькаС.В.,розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фангарант Груп» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
15.11.2024 представник позивача за довіреністю Гаврилюк О.С. звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з позовною заявою до відповідачів про стягнення заборгованості за договором, в обґрунтування якої зазначив, що 06.06.2024 між ФОП ОСОБА_3 , код НОМЕР_1 , та ОСОБА_1 було укладено договір № 60200356182 про отримання товарів в системі ПлатиПізніше. Цей Договір укладено в електронній формі, що згідно з п. 12 ст. 11 Закону України «Про електронну комерцію» за правовими наслідками прирівнюється до укладення Договору в письмовій формі та підписаного власноручно, що підтверджується протоколом електронного підпису. Згідно з вказаними умовами Договору ОСОБА_1 передано в оренду на умовах лізингу "Телефон мобільний OnePlus 12 16/512GB Flowy Emerald EU Global", встановленою вартістю 36248,75 грн.
З метою забезпечення належного та повного виконання ОСОБА_1 зобов`язань за Договором, між ФОП ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 06.06.2024 було укладено Договір поруки, за умовами якого відповідач ОСОБА_2 прийняв на себе зобов`язання разом з ОСОБА_1 нести солідарну відповідальність за належне та у повному обсязі виконання зобов`язань за Договором. Однак станом на 15.11.2024 відповідач ОСОБА_1 не виконав взятих на себе зобов`язань, та на день подання позовної заяви заборгованість відповідача перед позивачем становить 36248,75 грн.
Відповідно до Договору про участь постачальника в системі Плати Пізніше № 2024060401 від 04.06.2024, всі права вимоги до відповідача ОСОБА_1 , що випливають з умов Договору, були відступлені ФОП ОСОБА_3 на користь позивача ТОВ "ФК "Фангарант Груп". На підставі наведеного позивач просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість в розмірі 36248,75 грн, а також понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою від 28.11.2024 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження. Визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 12 годину 19.12.2024, яке у зв`язку з неявкою відповідачів відкладено на 11 годину 30 хвилин 24.01.2025.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, в позовній заяві просив проводити розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачі у судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлялись за зареєстрованим місцем проживання. Відзиву, заяв та клопотань до суду не надходило.
У зв`язку з неявкою відповідачів та не повідомленням про поважність причин неявки, в порядку, визначеному статтею 280 ЦПК України, зі згоди позивача, суд постановив провести розгляд справи за відсутності відповідачів та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 223 ЦПК України.
Суд відповідно до ст. 247ЦПКУкраїни розглядає справу у судовому засіданні за відсутності позивача і відповідачів без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Встановлені судом обставини.
03.06.2024 між ФОП ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було укладено Договір № 60200356182 про отримання товарів в системі ПлатиПізніше.
Відповідно до істотних умов Договору, відповідачу ОСОБА_1 було передано в оренду на умовах лізингу "Телефон мобільний OnePlus 12 16/512GB Flowy Emerald EU Global", встановленою вартістю 36248,75 грн. Передача Товару засвідчена підписом ОСОБА_1 на Договорі. Умовами Пакету фінансування, визначеними в Договорі, встановлено розмір і порядок оплати місячних платежів: щомісяця рівними частинами до 20 числа кожного місяця, починаючи з наступного за місяцем укладення Договору. Умови пакету фінансування: платіж при отриманні товарів (від загальної суми платежів) становить 6041,46 грн. Кількість місячних платежів (крім першого): 5. Розмір місячних платежів: щомісяця рівними частинами 6 041,46 грн.
Згідно із п. 8.1 Договору, клієнт отримує товар від постачальника на умовах договору та згідно з обраним клієнтом пакетом фінансування, а постачальник забезпечує надання товарів клієнту. У момент підписання договору всі існуючі та майбутні права постачальника за договором відступаються на користь Процесинг-центру (ТОВ «Фінансова компанія «Фангарант Груп») (а.с.11).
03.06.2024 між ФОП ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено Договір поруки за клієнта в системі ПлатиПізнішеТМ № 60200356182.
Відповідно до умов Договору, поручитель разом з клієнтом несе солідарну відповідальність за належне та у повному обсязі виконання клієнтом своїх зобов`язань, що виникають за Договором про отримання товарів в системі ПлатиПізніше. Поручитель несе відповідальність у тому ж розмірі що і клієнт, включаючи сплату неустойки та інших штрафних санкцій, передбачених Договором (а.с.12).
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем ОСОБА_1 було здійснено часткове виконання умов Договору № 60200356182 про отримання товарів в системі ПлатиПізніше від 03.06.2024, та в якості оплати вартості отриманого товару було сплачено 6041 грн, що підтверджується Розрахунком суми заборгованості (а.с.22).
04.06.2024 між ТОВ «ФК «Фангарант Груп» та ФОП ОСОБА_3 було укладено Договір № 2024060401 про участь постачальника в системі Плати Пізніше.
Згідно із п. 1.1. Договору, ФОП ОСОБА_3 постачає товари клієнтам (надає послуги) та відступає Процесинг-центру ТОВ «ФК «Фангарант Груп» право вимоги платежів та право власності на товари в якості забезпечення грошових вимог за договорами з клієнтами, а ТОВ «ФК «Фангарант Груп» здійснює факторингове фінансування відступлених ФОП ОСОБА_3 до ТОВ «ФК «Фангарант Груп» прав разом з усіма правами вимоги до клієнтів, що випливають з умов, на яких було здійснено постачання клієнтам товарів та надання послуг (а.с.10).
Оцінка аргументів сторін та норми права, застосовані судом
Між сторонами виник спір щодо стягнення заборгованості за договором.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори.
Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України підписанням договору сторонами досягнуто домовленість щодо встановлення цивільних прав та обов`язків.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Оскільки сторони уклали договір, вони набули взаємних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» визначено, що фінансовий лізинг - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про фінансовий лізинг» відносини, що виникають у зв`язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Таке визначення розкриває сутність зобов`язання як правового зв`язку між двома суб`єктами (сторонами), відповідно до якого на одну сторону покладено обов`язок вчинити певну дію (певні дії) чи утриматись від її (їх) здійснення; іншій стороні зобов`язання надано право, що кореспондує обов`язку першої. Обов`язками боржника та правами кредитора вичерпується зміст зобов`язання (ст. 510 ЦК України).
Згідно із нормою ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 615 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Згідно із ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплати основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 порушив умови договору та не виконав взяті на себе зобов`язання, внаслідок чого у нього виникла заборгованість в загальному розмірі 36248,75 грн, з яких: сума заборгованості за основним зобов`язанням з оплати вартості товару в розмірі 30207,29 грн; сума штрафних санкцій, нарахованих відповідно до положень п. 12.2.-12.3 в розмірі 6041,46 грн.
ОСОБА_2 , підписавши Договір поруки за клієнта, прийняв на себе зобов`язання нести солідарну відповідальність разом з відповідачем ОСОБА_1 за належне та повне виконання зобов`язань за Договором.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заборгованості за договором №60200356182 про отримання товарів в системі ПлатиПізніше, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме: сплачений позивачем судовий збір.
Керуючись ст. ст. 77-81, 83, 89, 95, 141, 263-265, 273, 279, 280, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фангарант Груп» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором - задовольнити.
Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фангарант Груп" (код ЄДРПОУ 38922870) заборгованість за договором №60200356182 про отримання товарів в системі Плати Пізніше у розмірі 36248 (тридцять шість тисяч двісті сорок вісім) гривень 75 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , по 1211 (одній тисячі двісті одинадцять) гривень 10 копійок з кожного на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фангарант Груп" (код ЄДРПОУ 38922870) сплаченого судового збору.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 24.01.2025.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фангарант Груп», юридична адреса: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 21, корпус В, код ЄДРПОУ 38922870.
Відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя В. М. Хомич
Суд | Малинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124664137 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Малинський районний суд Житомирської області
Хомич В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні