Справа № 544/508/24
пров. № 2/544/92/2025
Номер рядка звіту 7
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Нагорної Н.В.,
за участі секретаря Киричевської В.М.,
розглянувши у судовому засіданні у залі суду на вул. Соборна, 41 справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пирятинської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом,
у с т а н о в и в:
Позивачі звернулися з позовом про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, яку за законом прийняли дружина померлого ОСОБА_1 та дочки померлого ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . Приватним нотаріусом Михайліченко Т.М. заведено спадкову справу №55/2023, на частину майна видані свідоцтва про право на спадщину за законом, про те не все майно може бути успадковане в позасудовому порядку. До складу майна входить житловий будинок по АДРЕСА_1 , спадкові права на який не можуть бути оформлені іншим шляхом, як через звернення до суду та визнання права власності на даний будинок в судовому порядку. Будинок збудований в 1990 році за адресою АДРЕСА_1 , та зареєстрований у погосподарських книгах по с. Сасинівка Пирятинського району, як того і вимагало законодавство того часу. Проте, ані дозвільних документів про початок будівництва, ані рішень сільської ради або колгоспу, які могли надати дозвіл на будівництво на визначеній земельній ділянці у родини не було, в сільській раді такі документи теж відсутні, як і документи про передачу землі в користувания власнику будинку ОСОБА_6 . Згідно Виписок з погосподарських книг головою господарства, а отже і власником домогосподарства, була ОСОБА_6 , свекруха позивачки ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 померла. Спадщину після неї прийняв та оформив спадкові права її син ОСОБА_4 . Проте право на житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_4 не оформив через відсутність документів на нього. Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. за № 296/5, видача свідоцтв про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві. У разі відсутності правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на житловий будинок спадкоємець повинен надати нотаріусу виписку із погосподарської книги, надану виконавчим органом сільської ради, та документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. На звернення Позивачки до старости села Сасинівка їй повідомили, що інформація про передачу землі у користування або у приватну власність в старостаті відсутні, відсутня також інформація і в архівному відділі Лубенської РВА Полтавської області. Отже, надати документ, що посвідчує речове право померлої ОСОБА_7 на земельну ділянку, на якій розташований спадковий будинок, немає можливості. Тож і надати нотаріусу весь перелік необхідних документів позивачі не можуть.
З огляду на зазначене позивачі просять визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 право власності по 1/3 частині за кожною на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який складається з житлового будинку «А-1» (загальна площа 66,7 м?, житлова площа 35,1 м?), господарських споруд: сарай «Б», навіс «б», саж «В», сарай «Г», саж «Д», сарай «Е», літня кухня «Є», прибудова «е», сарай «Ж», водогін «№1». зливна яма «№2», огорожа № 3, 4.
Позивачі та представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Міщенко Ю.О. у судове засідання не з`явилися. Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Міщенко Ю.О. подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять їх задовольнити.
Представник відповідача Пирятинської міської ради Полтавської області у судове засідання не з`явився, надіслав до суду листа про слухання справи у його відсутність. При розгляді справи покладається на розсуд суду.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, оцінивши надані по справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.171).
Встановлено, що державним нотаріусом Карбан Л.М. відкрито спадкову справу щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 за №247/2011 від 18.10.2011. Згідно матеріалів спадкової справи спадкоємцем першої черги за законом, який прийняв спадщину, є син спадкодавці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.168-190).
ОСОБА_4 18.10.2011 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яке складається з: земельної ділянки розміром 4,6369 га в межах згідно з планом, що розташована на території Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, та передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ПЛ №103586, виданого на підставі розпорядження голови Пирятинської районної державної адміністрації № 366 від 13 жовтня 2005 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 010656000187 від 10 квітня 2006 року, кадастровий номер 5323884900-00-003-0010 (а.с. 16, 110, 190).
Проте, право на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_4 не оформив через відсутність документів на нього.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 9, 65).
Відповідно до статті 1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування відповідно до ч.3ст.1223 ЦК Українивиникає у день відкриття спадщини.
Внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить, зокрема, житловий будинок АДРЕСА_1 .
Як передбачено ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Встановлено, що приватним нотаріусом Михайліченко Т.М. відкрито спадкову справу щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 за №55/2023 від 03.05.2023. Згідно матеріалів спадкової справи спадщину щодо всього спадкового майна за законом, в тому числі майна, що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , спадщину після якої прийняв її син ОСОБА_4 , але не оформив спадкових прав, прийняли: дружина померлого ОСОБА_1 , 1958 року народження, дочка померлого ОСОБА_3 , 1990 року народження, дочка померлого ОСОБА_5 , 1981 року народження (а.с. 15, 60-64, 91). Інших спадкоємців немає.
Спадкові права спадкоємців щодо спадкового майна, а саме: земельної ділянки площею 4,6370 га, розташованої на території Сасинівської сільської ради Лубенського (раніше Пирятинського) району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323884900:00:003:0010; земельної ділянки площею 4,6311 га, розташованої на території Сасинівської сільської ради Лубенського (раніше Пирятинського) району Полтавської області, цільове призначення: для ведения сільськогосподарського виробництва, товарного кадастровий номер 5323884900:00:003:0008; земельної ділянки площею 4,6368 га, розташованої на території Сасинівської сільської ради Лубенського (раніше Пирятинського) району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 5323884900:00:003:0009, оформлені та видані відповідні свідоцтва про право на спадщину на підставі ст. 1261 Цивільного кодексу України, та відповідно до договору про поділ спадщини, посвідченого Михайліченко Т.М., приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області 18 вересня 2023 року за реєстровим № 1684 (а.с. 4 , 117, 142, 144, 146).
Проте, на день смерті ОСОБА_4 залишилася недооформленою спадщина, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Михайліченко Т.М. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , однак нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, що фактично належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4).
Як роз`яснено в п. 23постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 «Про судову практику в справах про спадкування» від 30 травня 2008 рокуу разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Вирішуючи питання про правомірність набуття права власності, суд має враховувати, що воно набувається на підставах, які не заборонені законом, зокрема, на підставі правочинів. При цьому діє презумпція правомірності набуття права власності на певне майно, яка означає, що право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК, пункт 5 Постанови №5 Пленуму ВССУ від 07 лютого 2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав»).
При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.
Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду.
Відповідно до абз.3 ч.2ст.331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно довідки КП «Лубенське МБТІ» від 1 № 535 станом на 29.12.2012 об`єктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 в КП «Лубенське МБТІ», не зареєстровано (а.с.21).
Як вказано в технічному паспорті житлового будинку садибного типу, виготовленому КП «Лубенське МБТІ» на замовлення ОСОБА_6 , станом на 01.09.2023 домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , складається з: житлового будинку «А-1», загальною площею 66,7кв.м, житловою площею 35,1кв.м; сарай «Б», навіс «б», саж «В», сарай «Г», саж «Д», сарай «Е», літня кухня «Є», прибудова «є», сарай «Ж», водогін «№1», зливна яма «№2», огорожа - № 3, 4. Рік спорудження житлового будинку, сараю, навісу 1990 рік, сажу 1960 рік, сараю 1963 рік, сажу 1962, сараю 1965, літньої кухні 1965Ю прибудови 1975, сараю 1960 (а.с.23-25).
Як вбачається з виписки з погосподарської книги с. Сасинівка Лубенського району Полтавської області № 120/14-12/П 22066 від 07.08.2023, виданої старостою Сасинівського старостинського округу, згідно запису книги по господарського обліку №1 за 2016-2023р.р. (особовий рахунок № НОМЕР_1 ), житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , рахується за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 20).
Відповідно до довідки, виданої 07.08.2023 старостою ОСОБА_8 , згідно Земельної шнурової книги с.Сасинівка покійна ОСОБА_6 мала у користуванні не приватизовані земельні ділянки орієнтовною загальною площею 0,54га: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) 0,07га; для ведення особистого селянського господарства 0,47га. Земельні ділянки знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер не присвоювався (а.с. 18).
Проте, приписами Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31.01.66 Міністерства комунального господарства Української РСР, яка діяла на час будівництва домоволодіння померлої ОСОБА_6 , реєстрація права власності на такий об`єкт нерухомого майна, як колгоспний двір, та інші об`єкти, споруджені в сільській місцевості, не передбачалась.
Згідно ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад та закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.
Водночас, відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями та інформації про передачу земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок, у користування чи власність спадкодавцю ОСОБА_4 , перешкоджає позивачам у спадкуванні права на належне спадкодавиці домоволодіння.
З огляду на зазначене вище, суд приходить до висновку, що оскільки ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 є спадкоємцями за законом після померлого ОСОБА_4 , який за життя не зареєструвавв у встановленому чинним законодавством порядку правовстановлюючий документ на належне йому нерухоме майно, проте інакше як у судовому порядку визнати право власності позивачів у порядку спадкування на зазначений житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований у АДРЕСА_1 , неможливо, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 6-13, 76-81, 259, 263-265, 280-281, 352ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пирятинської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності по 1/3 частині за кожною на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку «А-1» (загальна площа 66,7 кв.м, житлова площа 35,1 кв.м), господарських споруд: сарай «Б», навіс «б», саж «В», сарай «Г», саж «Д», сарай «Е», літня кухня «Є», прибудова «є», сарай «Ж», водогін «№1», зливна яма «№2», огорожа - № 3, 4, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 .
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду в порядку, передбаченому ЦПК України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В.Нагорна
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124665100 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Нагорна Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні