Рішення
від 28.10.2024 по справі 555/1515/24
БЕРЕЗНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 555/1515/24

Номер провадження 2/555/472/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2024 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Старовецької Ю.В.,

за участі секретаря Григорієвої В.М.,

розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів порядкузагального позовного провадження вм.Березнецивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позиції позивача.

Заява обґрунтована тим, що позивач 17 травня 2024 року звернулася до приватного нотаріуса Рівненського районного округу Гладиша О.А. з приводу видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке залишилось після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії. У повідомлені приватного нотаріуса зазначається, що позивач вважається такою, що не прийняла спадщину через пропуск встановленого законом ст.1270 ЦК України шестимісячного строку для подачі заяви на прийняття спадщини. Позивач є дочкою спадкодавці. Матір позивача, ОСОБА_3 , громадянка України, постійно проживала в США та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в окрузі Кінг, Федерал-Вей, Штат Вашингтон, громадська лікарня Св. Франциска. Після смерті матері залишилось спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок в с.Поляни Рівненського (колишнього Березнівського) району, особовий рахунок НОМЕР_1 , що належав її матері ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 14.11.1985р., посвідчений виконкомом Полянської сільської ради Березнівського району Рівненської області, земельні ділянки площею 2,26 га для ведення особистого селянського господарства на території Полянської сільської ради Березнівського району Рівненської області згідно державного акту серії І-РВ №037811 виданого Березнівською районною державною адміністрацією 03 лютого 2004 року на ім`я ОСОБА_4 . З повідомлення нотаріуса Гладиша О.А. після смерті ОСОБА_4 (матір ОСОБА_3 ) ОСОБА_3 спадщину прийняла, але свідоцтва про право на спадщину не оформила. Спадкодавець ОСОБА_3 при житті не зробила заповітного розпорядження щодо належного їй майна. На день смерті спадкодавця ОСОБА_3 за тією адресою ж проживали чоловік, ОСОБА_2 та дочка (позивач) ОСОБА_1 . ОСОБА_2 не заперечує щодо прийняття спадщини після смерті після його дружини ОСОБА_3 його дочкою ОСОБА_1 .. Оскільки матір позивача померла під час воєнного стану в Україні та через похилий вік батька, який потребує постійного догляду, позивач не мала можливості приїхати в Україну для подачі заяви в нотаріальну контору для прийняття спадщини у строки, визнані спадковим законодавством, а також вона не знала через юридичну необізнаність.

У зв`язку із вказаними обставинами позивач просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка 21 травня 2023 року, так як він був пропущений нею з поважних причин.

ІІ. Клопотання, процесуальні дії у справі.

19 липня 2024 року було відкрито провадження у вказаній цивільній справі.

03 вересня 2024 року було замінено належного відповідача Малинську сільську раду Рівненського району Рівненської області на належного відповідача - ОСОБА_2 .

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення позову, забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася; представник позивача адвокат Артерчук Л.В. подала письмову заяву про проведення розгляду справи за її відсутності та відсутності позивача, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, позов просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 подав до суду письмову заяву, у якій просить розглядати справу без його участі. Позовні вимоги визнає повністю та зазначає, що наміру особисто звертатись до нотаріуса щодо спадкування після смерті дружини не має.

ІІІ. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть №2023-025272, виданого відділом охорони здоров`я штату Вашингтон 24 травня 2023 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в окрузі Кінг, Федерал-Вей, Штат Вашингтон,громадська лікарня Св.Франциска.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Будинком щастя м.Рівне 08 липня 1971 року встановлено, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІІ батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Із копії свідоцтва про укладення шлюбу, серія НОМЕР_3 , виданого 30 вересня 1989 року (актовий запис №51), встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_5 уклали шлюб. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».

Відповідно до копії свідоцтва про народження матері позивача серії НОМЕР_4 01.12.1951 року встановлено, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 . Матір`ю зазначена ОСОБА_9 .

Із копії свідоцтва про одруження матері позивача, серії НОМЕР_5 виданого 23 серпня 1970 року, встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_8 одружилися. Після одруження дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_10 ».

Також, із копії свідоцтва про смерть матері ОСОБА_3 , серія НОМЕР_6 , виданого 27 жовтня 2020 року, встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Поляни Березнівського району Рівненської області.

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу сформованого 30 травня 2024 року №00045281328 встановлено, що ОСОБА_9 та ОСОБА_11 зареєстрували шлюб 27 лютого 1982 року, (актовий запис №2). Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_12 ».

Відповідно до довідки Малинської сільської ради Березнівського району Рівненської області за №2-322/02-37/21 від 30.03.2021 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 була зареєстрована і постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Крім неї вказаною адресою станом на 24.10.2020 року ніхто не був зареєстрований і не проживав.

Із заповіту, посвідченого секретарем Полянської сільської ради Березнівського району Рівненської області Старовойт Р.І. 17 квітня 2019 року, зареєстрований в реєстрі за №4, вбачається, що ОСОБА_4 , житловий будинок з надвірними будівлями, який належить їй на праві приватної власності і знаходиться в АДРЕСА_1 та земельну ділянку на якій знаходиться даний будинок, заповіла своїй дочці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Державний акт на право приватної власності на землю, серії І-РВ №037811 виданий ОСОБА_4 .

Відповідно до договору купівлі-продажу від 14.11.1985 року ОСОБА_4 купила жилий будинок в с.Поляни Рівненського (Березнівського) району.

Як вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Гладиша О.А. від 17.05.2024р. №43/01-16 після смерті ОСОБА_4 . ОСОБА_3 прийняла спадщину, але свідоцтва про право на спадщину не оформила юридично.

Згідно Інформаційної зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), сформованої 23.05.2024р. за №77075849 приватним нотаріусом Дідовець А.Г. встановлено, що приватним нотаріусом Трембіцьким В.Я. заведена спадкова справа №79/2021 21.04.2021р. (номер у спадковому реєстрі 67544659) після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), сформованої приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Гладиш О.А. №77004503 від 17.05.2024 року, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Частиною 1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Відповідно до положень ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно з поважної причини пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , в зв`язку з чим позовна заява, яка є законною і обґрунтованою, підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - 3 (три) календарні місяці після набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору по закону, після смерті ОСОБА_3 , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Сторони та інші учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_2 , ІН: НОМЕР_7 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса: АДРЕСА_3 .

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Старовецька Ю. В.

СудБерезнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124665136
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —555/1515/24

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні